Црквата е мафија или навистина религиозна организација?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не барам таков. Наведениот пример веќе ми е познат. Мислев на пример род ОВА време, кое реално го живееме. Но, добро.
Богомилте се ЕРЕТИЦИ, точно е дека така се квалификува СЕКОЈ кој го искривува изворното учење. Затоа постои и лек: се повикува еретикот да се покае и да се врати во Црквата, ако не , се отпушта од неа и веќе не е нејзин член. Постојат и случаи на убиства на еретици, не велам не. Но, тие убиства СИГУРНО не се од МАОСВЕН тип, или од типот „гонење вештерки„ и палење на поедници „на клада„, на плоштад. Таквите убиства СЕ ОПРАВДАНИ; имајќи ја во предвид можноста тие еретици со совето искривено учење да СТЕКНАТ свои истомисленици/ученици, кои и самите би тргнале по кривиот пат, по патот кон погибието (пеколот) а кои и самите, перпективно, би подучувале и други генерации луѓе на тој погрешен пат. Така, ерсета, со тек од време, би го ЗАМЕНИЛА изворното учење и со тек од време при привлекувала се повеќе и повеќе приврзаници, но на ПОГРЕШНИОТ пат. а не на патот кон Рајот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не барам таков. Наведениот пример веќе ми е познат. Мислев на пример род ОВА време, кое реално го живееме. Но, добро.
Богомилте се ЕРЕТИЦИ, точно е дека така се квалификува СЕКОЈ кој го искривува изворното учење. Затоа постои и лек: се повикува еретикот да се покае и да се врати во Црквата, ако не , се отпушта од неа и веќе не е нејзин член. Постојат и случаи на убиства на еретици, не велам не. Но, тие убиства СИГУРНО не се од МАОСВЕН тип, или од типот „гонење вештерки„ и палење на поедници „на клада„, на плоштад. Таквите убиства СЕ ОПРАВДАНИ; имајќи ја во предвид можноста тие еретици со совето искривено учење да СТЕКНАТ свои истомисленици/ученици, кои и самите би тргнале по кривиот пат, по патот кон погибието (пеколот) а кои и самите, перпективно, би подучувале и други генерации луѓе на тој погрешен пат. Така, ерсета, со тек од време, би го ЗАМЕНИЛА изворното учење и со тек од време при привлекувала се повеќе и повеќе приврзаници, но на ПОГРЕШНИОТ пат. а не на патот кон Рајот.
Ало човеку...свесен ли си што напиша...директно правдање и одобрување на убивање во името на твојот бог.
Цело време трубиш, само тој дава живот и само тој има право да го земе.....хипокризија, хипокризија и само хипокризија
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ало, да? Кој е на линија?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ало, да? Кој е на линија?
Да ало...Сега сум јас.

Мики бе....... аман оправдани убиства..... на еретици ???? Сите сме еретици нема потполн верник зарем сите да умреме.

Или еве вака за твоите Еретици - ај нека си веруваат во што сакаат ама се дури веруваат во мир, а колку што знам сите религии пропагираат мир, друго е како некои идиоти ги толкуваат.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Наместо на некој начин да ја изглади ситуацијата во стил..погрешно ме разбравте, лошо се изразив...тој ала да....
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
По огромниот број скандали што се случуваат по црквите сериозно се запрашувам која е улогата и што сака да постигне црквата? Дали навистина се религиозна организација или нешто друго? Прашање на кое е многу лесно но и многу тешко да одговориш поради тежината на самиот одговор!
А погорниот пост од Мики1 некако ме потсеќа на мрачните години за човештвото кога луѓето како на пример Галилео Галилеј биле спалувани живи на клада поради некои научно изнесени докази во јавноста! И тој изјавил дека Земјата се врти околу Сонцето а не обратно и бил запален под обвинение дека е ЕРЕТИК! Има уште многу такви, да не набројувам сега но мислам дека Мики1 треба малку подобро да се информира и после да пишува нешто конкретно а не вакви глупости како погоре!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аман луѓе. Убивале еретици и тоа било лошо, а тоа што некои таму убиваат СЕКОЈ БОЖЈИ ден нееретици? Тоа е добро, оправдано?
Религиите пропагираат мир, се согласувам., А од КАДЕ е тогаш овој ПОСТОЈАН немир на Земјава? Од премногиу пропагирање мир? Нешто тука не штима, нешто НЕДОСТИГА:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Во било кое убивање нема ништо добро!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Галилео беше измачуван од припадници на римокатоличката Црква. Досадно ми е да се повторувам ама очигледно е дека морам. Патем кажано, во Писмото НИКАДЕ не пишува дека Земјата е рамна и дека НЕ СЕ ВРТИ околу Сонцето, Го пишува токму СПРОТИВНОТО! Тоа е запишано уште во Стариот Завет, во Книгата на постанокот, во шестодневот. Повелете,прочитајте. Таму пишува дека Земјата лебди во бездна и дека НЕ Е закачена за ништо. Да, речникот е едноставен, (не е „астрономски„) но ги објаснува работите СУШТИНСКИ. Според тоа, Земјата НЕ Е РАМНА, таа се врто околу Сонцето (НЕ Е ОБЕСЕНА ЗА НИШТО!).
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Галилео беше измачуван од припадници на римокатоличката Црква. Досадно ми е да се повторувам ама очигледно е дека морам. Патем кажано, во Писмото НИКАДЕ не пишува дека Земјата е рамна и дека НЕ СЕ ВРТИ околу Сонцето, Го пишува токму СПРОТИВНОТО! Тоа е запишано уште во Стариот Завет, во Книгата на постанокот, во шестодневот. Повелете,прочитајте. Таму пишува дека Земјата лебди во бездна и дека НЕ Е закачена за ништо. Да, речникот е едноставен, (не е „астрономски„) но ги објаснува работите СУШТИНСКИ. Според тоа, Земјата НЕ Е РАМНА, таа се врто околу Сонцето (НЕ Е ОБЕСЕНА ЗА НИШТО!).
Знам јас каков е речникот и кажувам што пропагирала црквата тогаш, дека Земјата е центар на универзумот и Сонцето и другите планети се вртат околу неа! Прочитај ти уште еднаш!
А за погорниот пост!
Немири има поради огромниот број религии и верувања и постоењето на 20 Богови! Да не беше религијата немаше да има толку немири.ФАКТ!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Што е битна причината зошто е измачуван, битно е дека е мачен во името на црквата.
А примерот со Јованка Орлеанка, прво спалена за да потоа биде прогласена за светица
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Знам јас каков е речникот и кажувам што пропагирала црквата тогаш, дека Земјата е центар на универзумот и Сонцето и другите планети се вртат околу неа! Прочитај ти уште еднаш!
А за погорниот пост!
Немири има поради огромниот број религии и верувања и постоењето на 20 Богови! Да не беше религијата немаше да има толку немири.ФАКТ!
Оти не сватите оти е до човековата природа не до религијата...кога се во прашање остварување на личните цели некои луѓе би војувале и во името на Мики Маус...
Се е до идентитетот на човекот..без разлика да ли се работи за етничко, расно или било кое друго поистоветување...па дури и со Мики Маус..исто е и со религијата..некој ја употребил како изговор..
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Оти не сватите оти е до човековата природа не до религијата...кога се во прашање остварување на личните цели некои луѓе би војувале и во името на Мики Маус...
Се е до идентитетот на човекот..без разлика да ли се работи за етничко, расно или било кое друго поистоветување...па дури и со Мики Маус..исто е и со религијата..некој ја употребил како изговор..
Па јас религијата ја гледам како војување во името на Мики Маус или Том и Џери или Пинк Пантер и.т.н. Тука сме слични во ставовите!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Тоа е разбрано, но не е разбрано зошто верниците не се тие што први треба да ги отстранат таквите појави во своите редови.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Власта зе занимава со политика а Црквата со духовно-етички категории. Според тоа, Црквата не се раздвои заради политика, туку заради веќе спометатата причина.
Црквата се раздвои заради несогласување помеѓу двата главни свештеници во Рим и Константинопол. Пред се` заради превласт во големата христијанска “империја“. А тоа, е политика.
marcus напиша:
Распадот на црквата не е од политички причини..барем не директно..туку заради т.н.Калцедонско вреување...кое пред се ,се однесува на значењето на Отелотворувањето(божестениот и човечкиот дел на Исус), а потоа и на политичкиот дела превласта на Папата и влијанието на царот врз црквата...
Ова е веќе нешто друго, со тоа што би ги подредил во поинаков распоред двете причини. Се на светот е политика и борба за превласт, а огромните разлики кои се створиле во поглед на јазик, култура и друго се предмет за препукување и како што рече повод.
Miki1 напиша:
Таквите убиства СЕ ОПРАВДАНИ; имајќи ја во предвид можноста тие еретици со совето искривено учење да СТЕКНАТ свои истомисленици/ученици, кои и самите би тргнале по кривиот пат, по патот кон погибието (пеколот) а кои и самите, перпективно, би подучувале и други генерации луѓе на тој погрешен пат.
:shok: Што ли тоа рече сине??????? Па после ваква реченица со тебе не може човек ни да си рже преку ограда а камо ли да разговара. Уште вика “ало, кој е на линија“... Си се проверил ти дали си ментално стабилен. Уште да работиш у некоја црква и да си врзам шамар. Бог да чува и голман да брани :pop:
vone напиша:
Што е битна причината зошто е измачуван, битно е дека е мачен во името на црквата.
А примерот со Јованка Орлеанка, прво спалена за да потоа биде прогласена за светица
Ова се веќе примери каде лудилото и шизофренијата на црквата го достигнаа својот максимум. Хипохондричното однесување, бидејќи не знаеле што следно и кој комшија следен ќе направи своја секта. :lud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom