Циркуз во Друштвото на писателите на Македонија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.610
Каков пресврт претседателе, ова го нема ни во вашите романи! :pos:

Врска немам кои се луѓево ама ова е веројатно првата дискусија на македонски јазик од почетокот на интернетот до денес, во која не доминираат полуписмени морони. :D
Многу се јаки коментарите. Јас ќе се задавев од смеа на „трепнете ако ве имаат киднапирано“. :pos: :pos: :pos:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.928
А што е всушност целта на тоа здружение? Што добиваат писателите со членство во здружението?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.610
А што е всушност целта на тоа здружение? Што добиваат писателите со членство во здружението?
Тоа е уште една тема за полемика: постои една група македонски писатели, некои од нив и навистина реномирани имиња, еве како пример @Варвара горе ги спомна Иван Шопов и Ѓоко Здравески, други на кои мене ми текнува: Румена Бужаровска, сега веќе покојната Лилјана Дирјан и многу други одбиваат да се зачленат во ДПМ, а една од причините е токму тоа што баш ништо не добиваат. ДПМ е буквално здружение на граѓани, како совет на зграда или совет на родители на деца во градинка, на пример. Непрофитна организација е, финансии црпи исклучиво од проекти за кои аплицира на повиците од Министерството за култура, исто како и издавачките куќи што аплицираат. Дури и за тие награди кои ги спомнав од погоре, аплицира на конкурсот на Министерството, и Министерството одвојува одредени суми за тие награди. Значи не дека некој, било кој, може да се офајди многу од членството или претседавањето со Друштвото.

Зошто тогаш се зачленуваат? Прво: ДПМ има глупаво правило - за годишните награди кои ги спомнав погоре можат да аплицираат само неговите членови. Значи некој кој не е член на ДПМ не може да се бори за наградата Стале Попов за најдобро прозно дело во изминатата година, на пример. Не дека и со тоа би добиле којзнае што материјално, но голем плус е самото тоа што делото ја добило наградата, дури и само плакета да има добиено со тоа. Еве пример: романот „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски кој ја освои наградата Стале Попов за 2022, мислам дека доживеа дури 5 изданија, што не е мала бројка за наши услови, дури и 500 примероци да се во 1 тираж. Издавачите го користат името на наградата за дополнителен маркетинг, и тоа пали кај читателите. Второ: самото членство во ДПМ треба да импонира, зашто тоа друштво го имаат основано имиња кои се буква А во македонската книжевност. Самото тоа што некој е член во друштво што Васил Иљоски, Славко Јаневски, Блаже Конески, Ристо Крле, Владо Малески, Димитар Митрев, Иван Точко, Коле Чашуле и Ацо Шопов го создале треба да е доволен за еден писател, само како што реков - тоа друштво веќе го има изгубено и сјајот и е далеку од причините за кои било создадено. И трето: реков - друштвото организира културни манифестации на кои членовите би требало да имаат покани, полесно да се запознаени со културните настани во државата, и слично.

Инаку - Христо им направи и членски карти со кои имаат попуст во МНТ, Литература.мк и неговата Феникс. :pos:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.648
А демек учени, начитани, прошетани, писатели со богат речник, еснаф луѓе ги мислиме ... а тие ја надминуваат и просечна селска кооперација со муабетите и дешавкиве :D
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.244
Кој и да го стават после овој за претседател, ќе продолжи да биде истото тотално небитно и нерелеванто друштво, здружение, што и да се... Да сум на местото на претседателов, би си заминал само за да им ја докажам таа поента...

Иначе голем поздрав до господинот Христо Петрески, каков биртиски сурат држи, одма можам да го замислам фрлен на 200 грама ракија...

12323.png
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.179
zasto ednostavno ne si napravat sopstveno drustvo
Зошто нема уште една ФФМ?
Зошто нема уште една национална Филхармонија или уште еден Танец?

Кажа Злате кои се основачи на ДПМ и се преврќаат во гроб последните 10 години, тоа ви гарантирам, ако не и јаче... пошто кој се' влезе во тоа ДПМ и кој стигна да биде Претседател... бадијала и да разглабаме, деградација - како и општествената која ја доживуваме.

На Христо, реков и погоре кој не го знае скапо го плаќа, никогаш не требаше да му се даде да раководи со ДПМ, но и дел од овие од другата страна не требаше никогаш да се членови (пример).

Не ми се збора на темата бидејќи не сакам никого да увредам, а имам што да кажам бидејќи дел од ликовите (вклучувајќи го и Претседателот де) сум имал прилики да ги запознаам и не е баш за фалење што ДПМ има тој калибар на членови и Претседател.

Секако дека следен Блаже не треба да бараме меѓу овие, тоа стои, но критериумите за избор и на членови и на Претседател на едно вакво здружение треба да се повеќе него големи - али како и се' во државата, така ни се дешава и духовна / културна ерозија од епски размери.

Сега, џабе крпат таму, од мајка е грешена работата. Со години.
 
J

joli1

Гостин
Зошто нема уште една ФФМ?
Зошто нема уште една национална Филхармонија или уште еден Танец?

Кажа Злате кои се основачи на ДПМ и се преврќаат во гроб последните 10 години, тоа ви гарантирам, ако не и јаче... пошто кој се' влезе во тоа ДПМ и кој стигна да биде Претседател... бадијала и да разглабаме, деградација - како и општествената која ја доживуваме.

На Христо, реков и погоре кој не го знае скапо го плаќа, никогаш не требаше да му се даде да раководи со ДПМ, но и дел од овие од другата страна не требаше никогаш да се членови (пример).

Не ми се збора на темата бидејќи не сакам никого да увредам, а имам што да кажам бидејќи дел од ликовите (вклучувајќи го и Претседателот де) сум имал прилики да ги запознаам и не е баш за фалење што ДПМ има тој калибар на членови и Претседател.

Секако дека следен Блаже не треба да бараме меѓу овие, тоа стои, но критериумите за избор и на членови и на Претседател на едно вакво здружение треба да се повеќе него големи - али како и се' во државата, така ни се дешава и духовна / културна ерозија од епски размери.

Сега, џабе крпат таму, од мајка е грешена работата. Со години.
fala ti na objasnuvanje, prasav od pricina sto ne sum dovolno informiran - iskreno ne ni znaev deka voopsto vakvo drustvo postoi.

na krajot na denot pretpostavuvam deka istite koi sto clenuvaat go imaat izglasano nego za pretsedatel sto samo potvrduva deka ne se nisto razlicni od nego, a placenje po fejzbuci i ostanati socijalni mrezi e (spored mene) skroz nepotrebno i iracionalno.

i onaka smetam deka voopsto i nemame nekoi pisateli vo denesna doba, mnozinstvoto knigi im se so romanticna tematika, potocno prevedeni turski serii i od niv napraveni knigi, pa od tamu i opst slab interes kaj mnozinstvoto gragjani za bilo kakvi makedonski knigi i/ili pisateli, ama ova e za vo nekoja druga tema.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.179
fala ti na objasnuvanje, prasav od pricina sto ne sum dovolno informiran - iskreno ne ni znaev deka voopsto vakvo drustvo postoi.
Извини што го искористив твојот пост и репликата кон тебе уште еднаш да изнесам мислење, иако суштината е таа.

Во принцип, премногу лицемерие и его на едно место, премалку квалитет (човечки, писателски...) - тоа е една тажна слика на ДПМ последните 10 години, а и на државата во целост. Рака под рака одат пропаста / напредокот на едно општество и културното назадување / издигање.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.610
na krajot na denot pretpostavuvam deka istite koi sto clenuvaat go imaat izglasano nego za pretsedatel sto samo potvrduva deka ne se nisto razlicni od nego, a placenje po fejzbuci i ostanati socijalni mrezi e (spored mene) skroz nepotrebno i iracionalno.
Не го изгласаа истите тие, го изгласаа диносаурусите кои се во ДПМ со децении, а немаат една книга напишано (секако, има исклучоци: Влада Урошевиќ, еден од најстарите членови на ДПМ, актуелен лауреат на Струшките вечери на поезијата, и освојувач на наградата Роман на годината на Фондацијата Славко Јаневски - е со младите и е прв потписник на барањето за промени. Друг постар автор што ги поддржува младите е Димитрие Дурацовски, потоа Катица Ќулавкова, Соња Елзесер, Винка Саздова...).

i onaka smetam deka voopsto i nemame nekoi pisateli vo denesna doba, mnozinstvoto knigi im se so romanticna tematika, potocno prevedeni turski serii i od niv napraveni knigi, pa od tamu i opst slab interes kaj mnozinstvoto gragjani za bilo kakvi makedonski knigi i/ili pisateli, ama ova e za vo nekoja druga tema.
Ова е потполно неточно тврдење. Не знам кои книги и од кои автори си ги прочитал, јас немам сретнато ни една таква, а богами имам прочитано доста од последниве 20 години.
 
J

joli1

Гостин
Не го изгласаа истите тие, го изгласаа диносаурусите кои се во ДПМ со децении, а немаат една книга напишано (секако, има исклучоци: Влада Урошевиќ, еден од најстарите членови на ДПМ, актуелен лауреат на Струшките вечери на поезијата, и освојувач на наградата Роман на годината на Фондацијата Славко Јаневски - е со младите и е прв потписник на барањето за промени. Друг постар автор што ги поддржува младите е Димитрие Дурацовски, потоа Катица Ќулавкова, Соња Елзесер, Винка Саздова...).
togas na koj nacin se tie lugje vo DPM dokolku istite ne se pisateli, ova mi e malku paradoksalno, kako da si del na nekoja asocijacija ili pak sindikat, a pritoa da ne ja rabotas taa profesija koja sto toj sindikat ili pak drustvo gi pretstavuva?

kako voopsto lugje stanuvaat clen na DPM so moznost za izbiranje na pretsedatel na istoto drustvo?

Ова е потполно неточно тврдење. Не знам кои книги и од кои автори си ги прочитал, јас немам сретнато ни една таква, а богами имам прочитано доста од последниве 20 години.
vo koj aspekt e netocno? posto sum poprilicno siguren deka imas daleku povekje procitano knigi od makedonski avtori od mene, me interesira - zarem mnozinstvoto knigi napisani od makedonski avtori ne se ustvari romantika ili nekoj obidi za psiholoski trileri ili pak drami zacineti malku povekje so romantika?

skoro site promocii na knigi od makedonski avtori na koi sto sum bil bile so takva tematika, mozebi taka se pogodilo i mozebi ne e taka, no sepak smetam deka mnozinstvoto knigi od makedonski avtori se so takva tematika.

koga vekje sme kaj knigi, ne bi bilo loso od strana na vas koi ste poiskusni t.e imate procitano soliden broj makedonski knigi da napravite lista na knigi od makedonski avtori koi vredat da se procitaat.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
koga vekje sme kaj knigi, ne bi bilo loso od strana na vas koi ste poiskusni t.e imate procitano soliden broj makedonski knigi da napravite lista na knigi od makedonski avtori koi vredat da se procitaat.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Нема повеке писатели. Овие што сега се кажуваат за писатели не им се ни до колена на вистинските писатели кои ги имавме. Сега имаме ситни душички кои ете таму се бутаат и караат за некое ситно денарче а се трагикомедија од писатели. Затоа и од сите кои ете биле раководство на ДПМ, ретко кој човек чул за барем еден од нив или прочитал некоја нивна книга. Освен ете од спомнатите, Венко Андоновски дели и не е за во тој кош. Кој од сегашните писатели можеме барем да го споредиме со еден Славко Јаневски, со Петре М Андреевски, со Стале Попов..........?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom