Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
1 март 2010
Мислења
6.630
Поени од реакции
11.362
Долно Коњари скопско, се наоѓа на 10 км од Петровец, лево по стариот пат за Св.Николе. Покрај Пчиња!
Е сега колку е Скопје Д.Коњари, кажува фактот што иако има градски автобус, децата што учат средно во Ск. пола преспиваат кај роднини и пријатели или изнајмуваат соби!
За формата на становите, тоа е посебна приказна, ој најди мебел за таков стан. Ама додека е ваква состојбата со побарувачката и тоа ќе врви, за жал:(
А, да си ми жив и здрав.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
33
Поени од реакции
7
Здраво,дали некој знае повеќе информации за новите згради што ќе се прават во Драчево.Веќе една имало изградено и во тек биле останатите. Ме интересира за квалитетот на градба,дали ги исполнуваат роковите,итн.Ви благодарам
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
874
Поени од реакции
487
Здраво дечки, ме интересираат двете нови згради Порта Резиденс 1 и 2, некој да каже нешто повеќе за инвеститорот и за околината?
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
7
Поени од реакции
2
Здраво,
дали некој има купено стан во новата зграда на Еуробилдинг кај Поликлиника МВР?
Искуство?
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, заинтересирана сум за купување на стан во Скопје :) барам да е двособен, околу 50 квадрати -+ не менува многу.. за населби Центар, Карпош, Тафталиџе, Капиштец, Козле, Аеродром..греење на парно, и да е вселив за брзо, до кај Јануари,Февруари... секакви информации тука или лична порака би биле добредојдени :) да напоменам, побарав скоро секаде, преку Настел, Урбан гарден, Адора, Дабар, Голден арт, Саник, Елена Лука, Би холдинг, Порта, Фине, Капитол инженеринг, Хантерс, Луна, Тим инженеринг.. меѓутоа или воопшто немаа според тоа што барам, или па вселиви беа за година, две, во згради што веќе се градат.. некоја друга препорака, каде да барам? Или доколку знаете приватни лица што продаваат, уште поубаво.
Најдов 2,3 наместени станови во Џевахир, меѓутоа многу поделени мислења слушам за таму.. читав низ форумов, меѓутоа и некој друг доколку има лично искуство или слушнал од друг може да ми каже бидеќи ми е ептен итно и важно..:)
Фала ви однапред :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.153
Поени од реакции
18.093
Здраво, заинтересирана сум за купување на стан во Скопје :) барам да е двособен, околу 50 квадрати -+ не менува многу.. за населби Центар, Карпош, Тафталиџе, Капиштец, Козле, Аеродром..греење на парно, и да е вселив за брзо, до кај Јануари,Февруари... секакви информации тука или лична порака би биле добредојдени :) да напоменам, побарав скоро секаде, преку Настел, Урбан гарден, Адора, Дабар, Голден арт, Саник, Елена Лука, Би холдинг, Порта, Фине, Капитол инженеринг, Хантерс, Луна, Тим инженеринг.. меѓутоа или воопшто немаа според тоа што барам, или па вселиви беа за година, две, во згради што веќе се градат.. некоја друга препорака, каде да барам? Или доколку знаете приватни лица што продаваат, уште поубаво.
Најдов 2,3 наместени станови во Џевахир, меѓутоа многу поделени мислења слушам за таму.. читав низ форумов, меѓутоа и некој друг доколку има лично искуство или слушнал од друг може да ми каже бидеќи ми е ептен итно и важно..:)
Фала ви однапред :)
Со среќа.
Барав и јас и нема ништо нема квалитетно што ќе оправда барем дел од цената. Додуша не барам во Аеродром, посебно не во оној "нов" дел околу Тобако 2 кој нема дрво во радиус од километар.
Мој совет е да си го насочите фокусот у стар стан и да го реновирате. Прилично побрза варијанта за вселување е, а и поквалитетен простор може да се добие. Од тоа што гледав нови станови, во оваа квадратура што ја бараш сместуваат три соби (дневна и две спални) во кои ни џуџиња нема да бидат комотни. Не може ни да се внесе мебелот, а не па да се направи некој квалитетен распоред. Додека по старите стандарди, тоа е стан со една спална. Многу ми е смешен тој изговор дека имале деца и им требала одвоена соба. Најчесто тие "соби" се одвоени со гипс-картон и евтина врата, ужасно се тесни и имаат некој мизерно мал прозор. Да не зборам за тоа што скоро да не постои никаде опција за природно вентилирани купатила и кујни, па кујната скоро секаде е интегрирана во дневната соба, а тоа се прикажува како нешто "модерно" и "сите го барале"...што е ужасно непрактично.
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Со среќа.
Барав и јас и нема ништо нема квалитетно што ќе оправда барем дел од цената. Додуша не барам во Аеродром, посебно не во оној "нов" дел околу Тобако 2 кој нема дрво во радиус од километар.
Мој совет е да си го насочите фокусот у стар стан и да го реновирате. Прилично побрза варијанта за вселување е, а и поквалитетен простор може да се добие. Од тоа што гледав нови станови, во оваа квадратура што ја бараш сместуваат три соби (дневна и две спални) во кои ни џуџиња нема да бидат комотни. Не може ни да се внесе мебелот, а не па да се направи некој квалитетен распоред. Додека по старите стандарди, тоа е стан со една спална. Многу ми е смешен тој изговор дека имале деца и им требала одвоена соба. Најчесто тие "соби" се одвоени со гипс-картон и евтина врата, ужасно се тесни и имаат некој мизерно мал прозор. Да не зборам за тоа што скоро да не постои никаде опција за природно вентилирани купатила и кујни, па кујната скоро секаде е интегрирана во дневната соба, а тоа се прикажува како нешто "модерно" и "сите го барале"...што е ужасно непрактично.
Фала ти, ќе го земам ова во предвид :) дали имаш слушнато нешто за Саник?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.153
Поени од реакции
18.093
Фала ти, ќе го земам ова во предвид :) дали имаш слушнато нешто за Саник?
Познати само како име. На лице место не сум разгледувал нивна зграда. Кога го видов твојов пост, пребарав и не сум нешто импресиониран. Јас барав стан во помала зграда и овие фирми што повеќе одат на "касарна стил" на зграда ги избегнував. Во секој случај, научени се, тераат маркетинг на фејсбук, ставаат нереални рендери со уредени ентериери, а во живо, станот делува многу поинаку.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
186
Поени од реакции
206
Им се урна пред некој месец цел кат во ајродром
 

Kajgana Shop

На врв Bottom