Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Tolku bea, tepacka bese stan da se kupi bez razlika vo koj del od sk, aerodrom, lisice, karpos i taftalige bea i seuste se udarnite tocki.
Kuti, vo centar bea 2000 evra...
Nikad ne bile 1100 evra stanovite tamu tolku.[DOUBLEPOST=1540730321][/DOUBLEPOST]Ne se zezajte so stefus, on 20% ima povrat, zatoa dreme na kgn, da ne zbogati I nas
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Газдите инвестираат во недвижнини, ама не може може сите станови да се откупени само од нив. Тие купуваат и станови покрај море во Грција и ги издаваат или покрај езеро во Охрид или куќи на Водно.
Нешто ситно, ќе помисли некој се останато во Скопје што не е ит, администрација и телекомуникации е со плата под просекот, а поголем дел не е.



Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Не ги земај во предвид само газди на големи фирми, имаш мали фирми кои заработуваат одлични средства на годишно ниво, еве пример братучед мој со продавница за авто делови за 8 години ја среди куќата како аптека, до карабина му ја направија неговите и плус купи стан од 65 квадрати во Аеродром, ама прашај ги неговите вработени што направија во тие 8 години со платите од 14 000 денари.
Кратка е листата на фирми во Скопје чии вработени можат да се осудат да земат кредит (зборувам ако немаат бекап од домашните), а ако имаат фамилија со добри примања тогаш ги заболе и со 250 евра плата ако земат кредити.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Kuti, vo centar bea 2000 evra...
Nikad ne bile 1100 evra stanovite tamu tolku.[DOUBLEPOST=1540730321][/DOUBLEPOST]Ne se zezajte so stefus, on 20% ima povrat, zatoa dreme na kgn, da ne zbogati I nas
Onie od Kripto pravat i po 20% za eden den :)
Jas imam 15-20% prosek od 2004ta. Ti zezaj se so 1% na depoziti i 3% na kirii. Samo dividenda vadam 2 pati poveke od cash flow na stan.
Nemora nikogas da se sekiram za rati, nedostatok na kes ili banka da ne mi dade kredit.
Duri si zemav kredit so depozit devizi 2% kamata plus i igram na foreks. Dodeka nekoj zema 11% dozvolen minus i kamata na kreditna karticka. Ne se zezaj so mene :D
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Onie od Kripto pravat i po 20% za eden den :)
Jas imam 15-20% prosek od 2004ta. Ti zezaj se so 1% na depoziti i 3% na kirii. Samo dividenda vadam 2 pati poveke od cash flow na stan.
Nemora nikogas da se sekiram za rati, nedostatok na kes ili banka da ne mi dade kredit.
Duri si zemav kredit so depozit devizi 2% kamata plus i igram na foreks. Dodeka nekoj zema 11% dozvolen minus i kamata na kreditna karticka. Ne se zezaj so mene :D
index funds по мое има најголема заработувачка во светов моментално. Јас се интересирам за вакви инвестиции сега па да видам кои се можностите во МКД.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
index funds по мое има најголема заработувачка во светов моментално. Јас се интересирам за вакви инвестиции сега па да видам кои се можностите во МКД.
ETF nema vo MK... ima samo 10tina aktivno menagirani fondovi, колку што знам. Ако знаеш за некој пасивен ЕТФ пиши.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Еден напис од 2011 од ДП Латас
https://vesnik.com/makedonija/borba-za-stanovi-so-normalni-ceni
Како да се најде начин да се запре екстра профитот на градежната мафија
Борба за станови со нормални цени!
Во Европа ни случајно не може да се гради станбена зграда без обезбедени сопствени паркинг-места, без противпожарни системи, без заеднички јавни простории, без уреден двор околу објектот... како што тоа се случува кај нас каде што се прават фиктивни договори за паркинг-места со трети лица, за уредување зеленило и слично околу зградата не може да стане ни збор, а начинот како се буткаат згради една преку друга во Охрид или Скопје видно покажува дека законот не се почитува ниту од општината, ниту пак од инвеститорот. Грешките од ова не можат да се исправат речиси никогаш.
Праксата да се почне зграда, а да не се доврши ни за десет години, и да стои како карабина без никому ништо да му фали притоа, ја потврдува јасно видливата теза за градежна мафија.
Оној кој гради и почнува со градба, собира аванси и прекинува со градење откако ќе собере доволно пари. Тужбите за направена штета или надомест со враќање пари не даваат резултат, затоа што се плаќало како заедничка градба со солидарен ризик или се давани пари во кеш, надвор од законот, што е казниво и за оној кој ги земал, но и за оној кој дал такви неевидентирани пари.
Од причини да се помогне легална изградба, и поевтина градба, Владата донесе серија мерки за поедноставување на процедурата, со што се намали можноста за рекет и корупција од државните службеници, а со намалување на данокот од 18 на 5 проценти, да се намали цената на станот за разликата од 13% во даночната основица што, само за Скопје, значи најмалку 130 евра поевтин стан по квадрат.
Но, ништо од тоа не се случи....
...
За споредба, од 2008 г. наваму цените во државите на Европската унија паѓаат со стапка од најмалку 10% годишно.




Секоја чест за текстот, ништо не е сменето на подобро
 
Член од
20 јуни 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали некој скоро има купувано стан од Golden art, поточно од овие зградите во Аеродром (Ga07)? И какви искуства имате со квалитетот на градба ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Цената на становите во Скопје растела во континуитет целата 2018 година


Трет последователен квартал по ред, цената на становите во главниот град расте.



Како што пишува build.mk податоците на Народната банка (НБРМ) покажуваат дека вредноста на овој вид недвижности во периодот јули – септември 2018 година достигнала минимален годишен раст од 0,1%. Ова е минимално зголемување во споредба со забележаните 5,3% во вториот квартал, но сосема доволно за да се заклучи дека цената на становите во Скопје расте во текот на целата 2018 година. Покрај зголемувањето од страната на понудата на нови станови, во најновиот Квартален извештај се наведува дека расте и побарувачката за овие недвижности.

„Во однос на побарувачката, и во третиот квартал на 2018 година продолжи солидниот раст на станбените кредити“ се наведува во објавениот документ. Како што појаснуваат од НБРМ, позитивни поместувања се бележат и кај вредноста на издадените одобренија за градење на станбени згради по подолгиот период на намалување на нивната бројка.

Цената на живеалиштата во главниот град е мерена преку хедоничкиот индекс на цените на становите, кој од страна на НБРМ се изготвува врз основа на огласите за продажба на станови во главниот град што се објавени од агенциите за промет на недвижности.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
spremajte pari..naskoro na prodazba stan vo Avtokomanda po cena od 650 E.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
ајде навали народе минимум да си ги дуплираш парите или ова е почеток на крајот што мислите вие штом високи владини службеници се мешаат како во овој пример мене не ми мириса на арно :-(
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Вол
Нека инвестира он, тоа парите што ги млатари од увоз на струја. Нека ги заглави у недвижен имот.
Не вика "инвестирајте у некое производство, технологија, памет...", туку у недвижности, ко малку да ги има.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
ајде навали народе минимум да си ги дуплираш парите или ова е почеток на крајот што мислите вие штом високи владини службеници се мешаат како во овој пример мене не ми мириса на арно :-(
Сигурно добил парцела некоја за згради. Што не инвестирал он до сега туку цело време во енергетика инвестира. Туку во тие доходовните бизниси како фотоволтаици, мини хидроелектрани и марихуана неможе обичниот човек до лиценца да дојде. Треба некој да ги купува тие станови а не гледам пораст во населениево.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
Gjupska rabota, so ogromna nevrabotenost i siromastija ke rastele cenite na i onaka prenapumpaniot kvadrat.
So otvaranjeto na germanskiot pazar na trud moze samo uste pomasovno da se iseluvaat mladite direkt vo germanija, ic nema ni da se obidat vo skopje da se doseluvaat od provincija
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Gjupska rabota, so ogromna nevrabotenost i siromastija ke rastele cenite na i onaka prenapumpaniot kvadrat.
So otvaranjeto na germanskiot pazar na trud moze samo uste pomasovno da se iseluvaat mladite direkt vo germanija, ic nema ni da se obidat vo skopje da se doseluvaat od provincija
da si go prasam.... vo GERMANIJA ke treba da rabotat,za da dobijat plata
a ovde Velesani ke se zaposluvaat i ponatamu vo ministerstvo za transport i vrski i ke gi merat ulicite kade da fanat rucek dgabe,
a probistani ke se zaposluvaat i ponatamu vo ministerstvo za obrazovanie na pozicii Inspektor ili vo najmala raka UCITELKA so kratka suknja po geografija..
( kako da nema skopski deca koj se razbiraat od geografija) samo sto mi tekna a i vie toa ke go kazete izgleda skospkite deca ne sakaat za tie pari da bidat inspektori (vo site opstini) ili nikoj ne se javuva za geografija pa mora Skopje da bara care i pomos od DEBAR i PEHCEVO.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom