Цагер, (поклопување на стрелките)

Дали често "фаќате" цагер

  • Да, често ми се случува

    Гласови: 98 76,0%
  • Не, или воопшто ретко

    Гласови: 31 24,0%

  • Вкупно гласачи
    129

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Мене ми се деси последниве три дена да дојдам дома во следниве термини.
вторник 11:11
Среда 11:33
Четврток(денес) 11:55
Интересна ствар.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
cesto mi se slucuva takov cager i koa ke recam na nekoj mi izglea mnogu cesto gledas vo casovnikot ... a ne veruvam vo toa :toe:
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
197
Имаше еден филм (постар е,не ми текнува како се викаше) со една девојка,не се сеќавам баш што беше тематиката на филмот ама знам дека мајка и беше умрена и во 11:11 и се појавуваше духот нејзин.Па после одеше по библиотеки,бараше,читаше за тоа за да открие што се случува. Интересен филм,поентата ми беше дека е базиран баш на таа бројка на часовникот 11:11 ваљда си има тој цагер некое значење... штом филм направиле за тоа. :toe:
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Ептен често ми се дешаа! Скоро секој ден, можеби по минимум 2 пати. o_O

Mислам не само 00:00 и 11:11, туку и др. .. 15:15, 19:19 ...
 
T

theTinule

Гостин
Чисто суеверие. Нема ништо вистинито во тоа. Или како оние листине за симпатии пример „10:10 - Црн дечко мисли на тебе“ А откај знаат дека сум женско бе? :icon_lol:
Не викам дека цагерот е случаен, ништо не е случајно, ама сигурно не значи дека треба да си замислам желба и дека ќе ми се исполни! Ова го кажувам од искуство, зошто многу често ми се паѓаат цагери(и не-цагери xD) а ниедна желба не ми се исполнила.
Си бараме значење во се. До најмали ситници, буквално! Веројатно тоа им се случило на 2-3 личности кога имало цагер, и сега си го поставиле како правило.
Него, ме заинтересира...
Што правеле луѓето кога немало часовници?? :icon_lol:
Како така живееле без цагери?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
197
Него, ме заинтересира...
Што правеле луѓето кога немало часовници?? :icon_lol:
Како така живееле без цагери?
E тогаш верувале во сеништа,самовили,духови...Сеа како што се мења времево,се мењаваат и натприродните нешта,да не кажам стануваат посовремени :pos2:

А за цагериве... па шо му знаеш може имале некои финти и со песокот си мереле колку зрнца паднале :vozbud:
 

Prototype

1337
Член од
9 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
е оваа тема е за мене до пред некој ден секогаш кога ке погледнев во сатот мораше да е цагер 4:44 11:11 1:11 12:12 3:33 5:55....
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ма и да фатам поклопување нишо не ми значи.. ама баш нишо.. незнам шо верувате у вакво нешо :) ептен ми е некако... детски :toe:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Е тука има еден голем проблем во дефинирањето на цагерот.
Не е исто доколку носиш дигитален часовник и часовник со стрелки. На дигитален треба да има исти бројки а на овој другиов треба стрелките да се поклопат
Јас на пример ако носам дигитален часовник тогаш 01:05 мене ништо нема да ми значи, а ако носам со стрелки тогаш ке бидат поклопени. И сега што правиме?
На кој саат цагерот е поцагер?
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
* Вела:pos::pos::pos:т, среќниот човек воопшто и не гледа колку е часот. Јас многу често го забележувам овој цагер, можно е ради некои мистични ствари, можеби оти често гледам кое време е.
Точно е, кога си среќен времето многу бргу ти поминува и немаш причина да гледаш во саатот, Но кога си во исчекување сите цагери ќе ги фатиш, и уште ако ти е досадно е тогаш ќе почнеш да размислуваш што ти значи цагерот :pos2:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
и што испаѓа дека сите тие што го фатиле 11:11 ги чуваат англеи чувари во тој момент а останатите јок?

малку ми е нелогично, ако во 11:11 часот шетале англеи чувари тогаш ги чуваат сите а не само оние кои го забележале, некако неможам да најдам логика во тоа.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
1.051
Поени од реакции
112
Ми се случува ..мноогу често ..премногу ...скоро секој час ако се испулам во дигиталниот на компјутер ..мора да видам 12:12 ( пред малце видов),11:11,15:15,19:19 итн.
секогаш ..ова ми се случува откако прочитав на кајганава дека некој член исто така му се случувало ова ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom