Цагер, (поклопување на стрелките)

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од SV-Strange, 1 февруари 2010.

?

Дали често "фаќате" цагер

 1. Да, често ми се случува

  97 гласови
  75,8%
 2. Не, или воопшто ретко

  31 гласови
  24,2%
 1. SV-Strange

  SV-Strange Sorcerer Supreme

  Член од:
  27 август 2007
  Мислења:
  3.604
  Допаѓања:
  366
  Темава ќе биде за сите цагери - поклопувања на стрелките, дали мислите дека има нешто зад тоа и толкување на истото. Мистиката и силата на цагерот, глувото доба, полноќ и слично како она што најмногу се кажува за цагерите. Подолу постов е почнат за 11:11 но темава постои и за другите поклопувања (дигитални или аналогни како сакате). - Апокалипто

  Нумеролозите веруваат дека забележувањето на цагерот 11:11 е многу повеќе од чиста случајност.

  Некои автори веруваат дека забележувањето на овој цагер е благопријатен знак кој не води кон подобро, позитивна конекција со духовниот свет и со мистериите на универзумот, знак на присуство на духови (чувари). Верувањето за мистичната моќ на 11:11 е усвоено од верниците на Њу Ејџ филозофијата. Всушност, ова се смета за будење на потсвеста со стремеж да се открие непознатото и надприродното, контактирање со духовниот свет. Некои во 11:11 си замислуваат желба, баш исто како кога гледаат ѕвезда како паѓа. (fail) :)

  Случајно еден ден на фејсбук пишав 11:11 на статус ради често забележување и ми пишаа многу луѓе дека го имаат забележано феноменот, па се заинтересирав повеќе. Има многу сајтови и многу објаснувања.

  Дали вие сте запознаени со овој феномен ако може така да се нарече, дали често го забележувате ова и кои се вашите размислувања?

  * Велат, среќниот човек воопшто и не гледа колку е часот. Јас многу често го забележувам овој цагер, можно е ради некои мистични ствари, можеби оти често гледам кое време е.
   
 2. noodle ®

  noodle ® Teetleh

  Член од:
  3 декември 2005
  Мислења:
  1.531
  Допаѓања:
  251
  Си ми е*ал мајката. Денес го фатив, завчера, и едно 10-15 пати во последно време. Во последно време ме сере среќа. Ќе почнам да верувам во глупостиве, а нејќам. И сега додека не откријам се поврзано со тоа, нема да престанам. Фала ти Кискино што ми даде уште една ситница на која ќе си го трошам малкуто скапоцено време. :)
   
  На beautifull liar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.566
  Хах... го фатив и на мобилен и во кола ...разликата им е некаде 2 минути (пуста мрза да ги направам да покажуваат исто) епа сега штом било на добро... се надевам дека ќе искрсне нешто ...онака предизвикано од добрите сили на духовниот свет кој во тој момент дејствувале на мене... значи чекаме.

  Среќен човек не гледал на саат? Демек саатот е само за несреќни души на кои им треба да гледаат уште колку ќе страдаат тој ден, или па да се надеваат дека ќе начекаат 11:11 за да им се насмевната добрите сили... инчрестинг ебаго... оф сега гледам дека сум го промашил 12:12 :( него што е со 13:13 дабл баксуз?
   
 4. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  16.410
  Допаѓања:
  24.142
  Koга ќе фатам цагер знам дека ме мисли некоја. :wub:
  Поспецифично околу 11 незнам не сум слушнал а и не верувам во неговата моќ.
   
 5. Aurora~Borealis

  Aurora~Borealis

  Член од:
  6 јануари 2010
  Мислења:
  1.120
  Допаѓања:
  102
  Некое појаснување што се случува во 11:11 за нас, обичните среќни смртници кои што сме незапознаени со појавите како "цагер"?
   
 6. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.566
  Еве што вика стрико гугл ако го прашаме 11:11 (нај интересните резултати, не оние кај шо се објаснува со кои процеси на електрониката во часовниците се дошло до двете 11ки):

  http://www.1111spiritguardians.com/ (ова баш говори за тие... духовните сили)

  ии нешто со коинциденции, кругови во жито и сл

  п.с ииј колку фино било да има тема за бројки а да не е во мистерии :vozbud:

  п.п.с ќе ја вратам со форхенд ако ми ја упатите
   
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.763
  Допаѓања:
  6.721
  Колку шанси има да се појават сите комбинации 11:12 11;13, 15:05...на часовникот, толку процентуално и оваа 11:11. Веројатноста да ги забележиш е подеднаква, но токму заради необичноста на комбинацијата 11:11 го паметиш, а на пример 11:15 го забораваш...или ради сугестија.
  .
  .

  Или ова го пишувам од мака што ова што го вели Нудл не се дешава кај мене така често
  да ме потпосере среќа малку и мене. Од завист и чиста љубомора :)

  Инаку цагер е друга работа-верување, најверојатно (не најверојатно, него има) има логично објаснување за кое овде не му е место, отом потом :wink:
   
 8. демнач

  демнач Неафирмиран кајганџија

  Член од:
  11 август 2008
  Мислења:
  1.617
  Допаѓања:
  406
  А добро сеа цагер нели беше кога ќе се склопат сказалките на саатот,а прв пат слушам за цагер на дигитален саат:)
   
 9. Песимист

  Песимист Добро информиран оптимист

  Член од:
  11 ноември 2008
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  178
  wow прв пат слушам за овоа мада никогаш немам фанато а и да фанам не приметувам .......А шо е мокта на 00:00 ваљда дека треба да одеш да си легнеш....или?????
   
 10. Candy

  Candy

  Член од:
  10 март 2009
  Мислења:
  1.141
  Допаѓања:
  989
  Мене ми се случува 12:12 да го начекам.А 11:11 не сум го начекала, барем не ми текнува во моментов. :wink:
   
 11. Stre3T Danc@

  Stre3T Danc@ The definition of #BFABB

  Член од:
  10 април 2009
  Мислења:
  1.691
  Допаѓања:
  144
  I loathe the superstitious.
  Го среќавам 11:11, но покрај него се погодуваат и други. Сепак овој е најчест.
  Кога ќе се случи тоа, потсвесно помислувам на она дека `некој те мисли`, но ниту се обидувам да мислам кој е тоа, ниту пак верувам дека е така.
  Не сум суеверна и мислам дека е чиста случајност.
   
 12. Picasso`

  Picasso` Schizophrenic!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  4.149
  Допаѓања:
  195
  Појако е 00:00.
   
 13. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.465
  Допаѓања:
  758
  A 11:11 на дигитален часовник?
  Значи ова е нешто на „новата ера“ т.е. појавата на дигитални дисплеи.

  A 13:13?
   
 14. SV-Strange

  SV-Strange Sorcerer Supreme

  Член од:
  27 август 2007
  Мислења:
  3.604
  Допаѓања:
  366
  Еве.

  Инаку, читав дека на времето биле само 1,111 луѓе што го гледале ова секојдневнo, значи секако ранобудци биле :icon_lol:
  И се вели дека 11:11 исто ко и бројката 23 го среќаваме во различни форми (весник, книги, фискални сметки...) а не само на часовникот.
   
 15. Marjan-MiKi

  Marjan-MiKi

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  8.781
  Допаѓања:
  1.549
  Јас многу ретко, скоро ич.
  Иначе срање у боја и јас мислам така.Сеа за едни бројки ми дошло или не знам што.:uvo:
   

Сподели преку: