Хуманитарен концерт во чест на Тоше Проески (05.10.2008)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Да вибам националистите.

Не ја прочитав цела тема, ама некои постови што ги начекав се бесценети. Плукате по другите луѓе и по оние кои сакаа и испратија добар, искрен збор ил два до Тоше. Не биле Македонци? Не, не, не сте ни грам потешки од оние кои сфиркаа на концертот. Пердуви.

Бевте на концерт, леевте солзи а сеа серете? Браво, тогаш можеби ве покажаа на ТВ... ама очигледно дури сега покажавте дека не сте ја сфатиле пораката која ја носеше Тоше. Љубов.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Да вибам националистите.
Не ја прочитав цела тема, ама некои постови што ги начекав се бесценети. Плукате по другите луѓе и по оние кои сакаа и испратија добар, искрен збор ил два до Тоше. Не, не сте ни грам потешки од оние кои сфиркаа на концертот. Пердуви.
Се слагам! Тоше пееше на повеќе јазици, што има везе ако Жељко испеал на српски? Српскиот пазар исто така беше од големо значење за развојот на кариерата на Тоше, одржа големи концерти во Србија,Босна,Словенија,Хрватска и што е најбитно одтаму имаше огромна поддршка.И сеа што е толкав проблем ако некои испеале негови песни на српски јазик? Голем проблем е тоа што луѓето неможеа да почекаат уште 5-6 минути повеќе да заврши концертот, па Игри без граници одеше пред полу празна Јужна и партер.Срамота !!!
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Од екскурзија во Бугарија директно отидов на концертот.Во текот на целиот концерт плачев и не ми беше срам да ги покажам солзите дека плачев по човек кој прерано замина во легендите.Сигурен сум дека пеевме гласно и дека не слушна.Сигурен сум и дека направивме преубаво и пресветло ѕвездено небо и дека и тоа го виде.Не жалам што стоев 4-5 саати и што измрзнав.Тоше ТЕ САКАМ.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.978
Поени од реакции
12.528
Не можам да станам од колената шо ме болет.Ама не жалам.Би ја преживеала секоја минута од концертот пак,и пак,и пак...Се надевам дека ќе станит традиција,секоја година со се појќе публика.
Една замерка имам само: дури беше Тој жив,на ниту еден негов концерт немаше ВИП дел,не сакаше сите заедно,зато мислам дека немаше потреба од тој дел,ама ајде...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Е и ја бев ......:)

Само седев кај фамиљарната ложа лол блок два. Супер ми беше само шо замрзнав :))
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да вибам националистите.

Не ја прочитав цела тема, ама некои постови што ги начекав се бесценети. Плукате по другите луѓе и по оние кои сакаа и испратија добар, искрен збор ил два до Тоше. Не биле Македонци? Не, не, не сте ни грам потешки од оние кои сфиркаа на концертот. Пердуви.

Бевте на концерт, леевте солзи а сеа серете? Браво, тогаш можеби ве покажаа на ТВ... ама очигледно дури сега покажавте дека не сте ја сфатиле пораката која ја носеше Тоше. Љубов.
Јове,лани биле 20.000 на концерт.
Оваа година беа 40.000.

Што значи 20.000 позери имало таму.
Тука па уште повеќе...ретко кој има сфатено што Тоше значел,за кого бил денот,и зашто и што се случувало.
Те молам,остај ги нека си фантазираат како они да се битни...:pipi:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Ај дајте ја песната со внук му..
се запрепастив вчера на градски..зар знаел дека ке умре? :|
Абе аранжирана е отпосле со вметнати делови од тоа што успеал да го сними. Тексот на внук му е отпосле снимен! Позз:smir:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Јове,лани биле 20.000 на концерт.
Оваа година беа 40.000.

Што значи 20.000 позери имало таму.
Тука па уште повеќе...ретко кој има сфатено што Тоше значел,за кого бил денот,и зашто и што се случувало.
Те молам,остај ги нека си фантазираат како они да се битни...:pipi:
Лани беа 30.000 на концерт
 
Член од
26 јули 2008
Мислења
214
Поени од реакции
19
Не можам да станам од колената шо ме болет.Ама не жалам.Би ја преживеала секоја минута од концертот пак,и пак,и пак...Се надевам дека ќе станит традиција,секоја година со се појќе публика.
Една замерка имам само: дури беше Тој жив,на ниту еден негов концерт немаше ВИП дел,не сакаше сите заедно,зато мислам дека немаше потреба од тој дел,ама ајде...
Вип дел имаше и лани :helou:
 
M

**MEMORY**

Гостин
Јове,лани биле 20.000 на концерт.
Оваа година беа 40.000.

Што значи 20.000 позери имало таму.
Тука па уште повеќе...ретко кој има сфатено што Тоше значел,за кого бил денот,и зашто и што се случувало.
Те молам,остај ги нека си фантазираат како они да се битни...:pipi:
Да погодам... Ти си од ретките нели?
Форум е. Секој си има право на свое мислење итн. бла бла...
Некои имаат замерки, некои го сметаат за совршено, некои за блиску до совршено... Нормално е да има различни мислења. И фантазери, секако. :pipi:

Инаку се надевам дека ваквиот концерт ќе премине во традиција и ќе се одржува секоја година.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
бот! ова беше концерт за сите, не само за нас! аман! да беше така, нит јавувања ќе имаше нит ништо! луѓето сакаа да го испоштуваат со тие преноси, а ние за возврат со песни на нивен јазик. што е нејасно овде?
едит-знаете кога ќе има реприза на тв? сакам да го гледам пак.
Како прво, ако се зачленуваш на форуми за да вреѓаш си го утнал форумот.
Како второ, ова е форум каде секој си го искажува своето мислење на одредена тема.
И како трета, дали на Марович му падна круната поради тоа што пееше на македонски или пак на Тржан што пола песна ја испеа на српски а пола на македонски. Доколку, како што викаш ти, беше ова концерт за сите зошто тогаш поголем дел од песните беа испеани на српско-хрватски? Зошто немаше пропорционалност од типот пола македонски пола српски? Зошто на никој освен на Гоца не му текна да ја испее песната на 2та јазика?
И само за ваша информација (не знам кој спомна) јас не бев дел од идиотите кои ги исвиркуваа Бугарите. И доколку продолжите да користите навреди на форумов мислам дека нема далеку да стигнате ни вие, а ни форумов. поздрав
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
едит-знаете кога ќе има реприза на тв? сакам да го гледам пак.
Гледав на пресконференцијата за концертот како кажуваат дека е дозволена една снимка да извршат телевизиите кои го пренесуваа концертот, но таа снимка мора да е извршена најдоцна со 6ти октомври. А само пинк даваа снимка, другите не даваа телевизии.
Веројатно ова е зашто ќе се издаде ДВД снимка од концертот (ова претпоставувам јас).



Како прво, ако се зачленуваш на форуми за да вреѓаш си го утнал форумот.
Како второ, ова е форум каде секој си го искажува своето мислење на одредена тема.
И како трета, дали на Марович му падна круната поради тоа што пееше на македонски или пак на Тржан што пола песна ја испеа на српски а пола на македонски. Доколку, како што викаш ти, беше ова концерт за сите зошто тогаш поголем дел од песните беа испеани на српско-хрватски? Зошто немаше пропорционалност од типот пола македонски пола српски? Зошто на никој освен на Гоца не му текна да ја испее песната на 2та јазика?
И само за ваша информација (не знам кој спомна) јас не бев дел од идиотите кои ги исвиркуваа Бугарите. И доколку продолжите да користите навреди на форумов мислам дека нема далеку да стигнате ни вие, а ни форумов. поздрав
Тие поголем дел од песните да те известам се вкупно 3 песни.
Значи не се ни 1/4тина од песните, а камо ли половина.

Прво беше Једина поточно Громови на душа на македонски, песна која што ја обожавам и навистина ми беше криво што ја пееја на српски. Но нашата публика си ја испеа целосно на македонски дури и го испомешавме пејачот. Но во моментот милиони обожаватели на Тоше од целиот балкански полуостров ја знаат таа песна на српски јазик. Зашто тие десетици милиони фанови да не се испочитуваат?
Втора песна беше Цреша што ја пееше Жејко Санарџич и повторно ние си ја пеевме на македонски.
Трето песната 1200 милји а Гоца Тржан ја испеја пола пола.
Срце није камен ја пееше Бугаринот, а од таа песна постои само српска верзија.
Чија си ја пееше Леонтина и таа песна има единствено српска верзија.
И секако Јесен у мени, една од омилените песни на Тоше.
Е сега овие се оправдани зашто Тоше ги отпеја само на српски а другите за кои има македонска верзија требаше на македонски така???
Епа малце треба повеќе да научиме што е тоа почит кон сите луѓе.

Концертот не беше за нас македонците, беше за фановите на Тоше.
И сите мислам дека се испочитуваа. Ама ние сме толку себични да не знаеме да сакаме.

Зашто никој не се лути за пеењето на италијански и англиски???
Зашто Тоше сакаше светска слава, а за да стигне до таа требаше да го освои прво балканот. Тој си пееше на српски и ние почитувавме, сега не треба да претеруваме.
Едноставно само треба да научиме една работа. Да ги цениме неговите фанови од секој крај на светов. Како што тие го сакаат Тоше и ние нив да ги сакаме.

И навистина ми е жал што го нема. Зашто голем дел од нас научија што беше целта на Тоше, но уште поголем дел не научија.


Барем мал дел од овие убави реченици да ги почитуваме и искрено да сакаме ќе биде сосема доволно.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Некои имаат замерки, некои го сметаат за совршено, некои за блиску до совршено... Нормално е да има различни мислења. И фантазери, секако. :pipi:
Нормално.Но ако имаат свое мислење,не значи дека се во право...


И не сум јас еден од ретките кои го сфатиле,туку она е:wink:


Концертот не беше за нас македонците, беше за фановите на Тоше.
И сите мислам дека се испочитуваа. Ама ние сме толку себични да не знаеме да сакаме.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
концертот беше за сите фанови на тоше, за сите балканци
затоа се пееа песни на сите јазици
Тоше не сакаше сите и за сите пееше
неможе во секоја држава да се прават концерти во негова чест, од сега ке бидат само во Скопје а фановите од другите земји ке доаѓаат тука и треба да се испее песна на нивниот јазик:smir:


Чесноста и искреноста ке те направат ранлив...не е важно создавај:)
биди искрен
остварувај ги своите цели
Човекот е неразбран, нелогичен и себичен
не е важно САКАЈ ГО
ако ги остваруваш своте цели ке најдеш лажни пријатели и искрени непријатели!
но не е важно остварувај ги своите цели
На светот му го даваш најдоброто од себе, тој ке ти возврати со удар...не е важно давај го најдоброто од себе!
Доброто што го правиш утре ке биде заборавено...не е важно биди искрен!
Ако правиш добро тоа ке го препишат на твоите себично цели..не е важно прави добро
Ако им помагаш на луѓето можеш лошо да поминеш...не е важно помагај им
остварувај ги своите цели
БИДИ ИСКРЕН!


во овие реченици е опишан животот на тоше:cry:
ги остваруваше своите цели иако знаеше дека ке има препреки, правеше добро за сите и беше хуман иако додека беше жив скоро сите гледаа да му наштетат, го даваше најдоброто од себе а добиваше постојано удари....:(

барем ако овие реченици нека побудат нешто кај дел од неговите фанови ке биде добро
правете добри дела и бидете искрени без разлика на се
бидете барем малце од она што Тоше беше:(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom