Хуманитарен концерт во чест на Тоше Проески (05.10.2008)

Статус
Затворена за нови мислења.

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Конкретно од организацијата сум многу разочарана.Инаку концертот,неговата замисла беше супер,иако многу тажно.Се изнаплакав:(
Тоше пееше пред се на македонски и песните кои се пееја на концертот требаше да бидат на македонски отпеани.Па какви се тие пејачи кои не можат да научат една песна на македонски(а доаѓаат од соседните држави и го разбираат јазикот) и кои се осудуваат да го читаат текстот од ливче.Мислам, срамота.Посебно за Калиопи ако стварно читала од ливче(пошто јас само мал дел од сцената гледав,оти долу на трева бев).Цел стадион пееше на македонски и мислам дека дури и пејачите кои пееја на српски се збунија.
Дриг дел што ме буни:зошто немаше повеќе наши пејачи,од Македонија?Во ред можеби не сите го сакаа.Сега после смртта негова сите се прават дека го сакаат и го сакале,но верувам дека има и такви кои му биле љубоморни.Но каква пак пријателка му била Руслана,со која се видел само еднаш во животот?
И малку претераа со видео пораките.Тебаше да има повеќе песни од Тоше.
Се надевам дека следната година ќе има пак концерт и дека ќе биде многу подобро организиран.
Сепак,без Тоше ништо не е исто.Кога одев кон стадионот се беше исто како лани,само што него го немаше:(
Почивај во мир Тоше.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
На РТС има реприза....и незнам од кај видовте бе дека Калиопи читала....:tapp:еве и го настапот сеа и го гледам...И никаде не се гледа дека чита....или па ја треба да земам дупли диоптер на леки
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
и јас го гледам на ртс моментално. него имам прашање: ДАЛИ ЌЕ ИМА ДВД издание од концертов?!?!?
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Како бе реприза на РТС?! Па кај мене нема. На РТС1 да не е?! Пошо ја ја иам само РТС сат.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Денес читав во Вест дека демантираат дека текстот е додаван откога Тоше погинал! Песната е само аранжмански доработена во Лондон. Кристијан кажува дека Енди Рајт дошол во Крушево и побарал да се сретне со Кристијан на кратко и да му го слушне гласот во живо. Од тоа може да се заклучи дека Кристијан не работел заедно со Енди Рајт, па да допее додаден текст или слично. А Кристијан и Тоше се договориле да не кажуваат на никого дека имаат дует.

Значи, текстот е ваков уште од кога Тоше бил жив! Многу ме нервираат рекла-казала муабети!

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=158189&idg=8&idb=2497&rubrika=Makedonija
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
јас сепак мислам дека има мала преработка во тектсот
зошто Кристијан пее во песната "ми велиш малечко мое..."
зошто тој дел не си го испеал Тоше?

и Kристијан несака да биде пејач:(
најнајмногу од се сакам ова дете...малечкото на Тоше да стане пејач затоа што сите се уверивме дека го има талентот од вујко му, сакам да го продолжи патот на Тоше, и само он може барем малце да ја замени нашата легенда

но лошото е што никогаш нема да има своја кариера секогаш се ке се заснова на кариерата на Тоше

сепак ни треба таков талент:toe:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
И јас мислам дека е преработено и тоа не мал, туку голем дел од песната.
И не знам зашто толку луѓе инсистираат да биде Кристијан пејач. Ако тој сака, ако има квалитет, ако сака да успее ќе стане добар пејач. А ако не сака нека му е со среќа во она што ќе сака да стане во животот.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
јас сепак мислам дека има мала преработка во тектсот
зошто Кристијан пее во песната "ми велиш малечко мое..."
И јас мислам дека е преработено и тоа не мал, туку голем дел од песната.
Нема што да шпекулирате веќе, си кажуваат од фамилијата на Тоше како било.:helou: Кристијан се сретнал со Енди Рајт само на кратко, а Енди Рајт во Лондон го средил аранжманот.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Тој објаснува дека до трагичниот настан кај Нова Градишка во Хрватска никој не знаел за "Малечко мое". Тајната останала меѓу Тоше и Кристијан, како што се договориле. Тој ги демантира коментарите дека таа песна е преработена. "Во Лондон песната е само аранжмански доработена, дотерана и во едно делче од песната римата е усогласена", вели Славен.
Кристијан ја памети и срдечната средба со продуцентот Енди Рајт, кој пред спектакуларниот концерт во Скопје бил на гробот на Тоше и побарал да се сретне со детенцето со милослив глас.
"Играв надвор кога мајка ми ми кажа дека Енди сака да се сретне со мене. Ме прегрна, се сликавме и ме натера да испеам. Сакаше да чуе во живо како звучи мојот глас. 'Браво, браво', ми рече и ме праша дали имам трема пред концертот", раскажува Кристијан.
[/FONT]
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Весникот ВЕСТ често знае да додаде по нешто, така да јас мислам никогаш нема да се дознае дали нешто е додадено, ако е додадено што е додадено...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Каролина и Жељко Јоксимович се лути поради тоа што не биле повикани на концертот.
Љиља се правда дека не ја повикала Каролина поради тоа што таа била на Операција Триумф, а Жељко не го повикала поради тоа што ја повикала Леонтина.
Во интервјуто Љиља кажува и дека не повикала дел од пејачите поради тоа што немало време. Епа сигурен сум дека подобро ќе беше да пее Каролина отколку некоја пијаница Руслана. Инаку во интервјуто Љиља спомнува и дека Будимир не му била женска на Тоше, јас би рекол дека тоа е претерано, тие двајца си знаеле дали се во врска и никој нема никогаш да дознае дали тоа е точно или не.

извор
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Како да не. Каролина беше на Операција триумф на 29-ти септември, а концертот една недела подоцна.
Ако беше ќе можеше барем да ја испее „Немир“
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Весникот ВЕСТ често знае да додаде по нешто, така да јас мислам никогаш нема да се дознае дали нешто е додадено, ако е додадено што е додадено...

Глеаш дека има цитирана изјава од таткото на Кристијан?
Немојте со тоа рекла-казала. Се сеќавам лани имаше интервју со сестра му на Тоше во Дневник, кажуваше дека им бил чуден на домашните, давал двосмислени изјави, у тој стил како што е Малечко мое, не ми текнува точно. Тоше си знаел нешто од претходно и затоа така се однесувал.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594

Глеаш дека има цитирана изјава од таткото на Кристијан?
Немојте со тоа рекла-казала. Се сеќавам лани имаше интервју со сестра му на Тоше во Дневник, кажуваше дека им бил чуден на домашните, давал двосмислени изјави, у тој стил како што е Малечко мое, не ми текнува точно. Тоше си знаел нешто од претходно и затоа така се однесувал.
Зар е веќе битно??? Него го нема :(
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
slucajno bev vo park lani pred koncetot sedev na klupa i go slusav Tose kako pravi tonska proba negde okolu 17.00 h sedev go slusav i uzivav.Togas ne bev na koncertot ,neznam od koi pricini ne kupiv karti ama si rekov sigurno odam na naredniot..........
Sega za ovoj koncert nemav hrabrost da otidam ama sepak donirav pari preku telefon zatoa sto znam deka toa mu bese celta na Tose da se pomaga .Negde procitav deka treba da si go najdeme maliot Tose vo site nas i da pomagame na lugeto koj kolku moze i umee
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
slucajno bev vo park lani pred koncetot sedev na klupa i go slusav Tose kako pravi tonska proba negde okolu 17.00 h sedev go slusav i uzivav.Togas ne bev na koncertot ,neznam od koi pricini ne kupiv karti ama si rekov sigurno odam na naredniot..........
Sega za ovoj koncert nemav hrabrost da otidam ama sepak donirav pari preku telefon zatoa sto znam deka toa mu bese celta na Tose da se pomaga .Negde procitav deka treba da si go najdeme maliot Tose vo site nas i da pomagame na lugeto koj kolku moze i umee
во потполност се согласувам. инаку ова е една од многуте прекрасни и искрени изјави на игор џамбазов во врска со тоше.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom