Хрчаци

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Уште едно прашање ако може, мислам дека тоа не го видов во цел разговор, на колку време им се дава за јадење и колкава количина?
Или па им се остава па тие колку сакаат јадат, али како што ми изгледа мене, колку им даваш тие све го јадат, па да не станат дебели, хехех
Менувај го овојшето и зеленчукот секој ден за да биде свежо и нека има разновидна храна, земи и специјални додатоци со витамини и минерали.
 

RZ

Член од
3 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
14
Ме интересира уште нешто,

Му купив храна специјална со витамини, фактички сува мешана храна на пченка сончоглед и такви работи али некако многу не ја јаде, барем не пред мене. Му дадов банана пред некој ден и ја јадеше, исто и со патлиџан.
Е сеа совет од вас, дали ова со сувава храна е нормално да пред мене не јаде а само кога е јаде или повеке да му давам овошје и зеленчук?
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Сакам да земам хрчак а пред тоа ме интересира колку навистина остава нечистотија и мириса, дали е барем до некоја граница поднослива, дека не сакам цела соба ептен да мириса :)
Машките хрчаци не мирисисаат јако, скоро воопшто и не се чувствува во собата. Плус во пет-шоповите се продаваат парфемирани и пресирани струготини од дрва околу 120 ден се. Јас земам со мирис на зелено јаболко зошто е посилен. Меѓутоа женките можат навистина да мирисаат јако и неподносливо посебно кога се спремни за парење. Таква е природата на хрчаците. Сепак почесто менување на подлогата помага.

--- надополнето ---

Уште едно прашање ако може, мислам дека тоа не го видов во цел разговор, на колку време им се дава за јадење и колкава количина?
Или па им се остава па тие колку сакаат јадат, али како што ми изгледа мене, колку им даваш тие све го јадат, па да не станат дебели, хехех
Слободно остави ги колку сакаат нека јадат. Кога им се дава храна многу често хрчаците знаат да ја стават во шуплините што ги имаат во образите. Може да изгледа дека многу брзо јадат, но тие само ја пикаат храната во внатрешните џебови, за потоа да ја скријат во некое ќоше и да си грицкаат кога ќе сакаат. Јас ги имам гледано и преку ден кога спијат со затворени очи јадат. :) Сепак кога ќе им даваш храна, посебно сува задолжително треба да им се дава вода со мали поилки што ги има во продавниците за миленичиња. Можат да пијат и од мал сад но лесно ќе се истури и ќе останат без вода :) и исто така нема никогаш да биде чиста. Многу луѓе им даваат овошје и зеленчук како замена за вода што е сосема во ред. Меѓутоа најдобро е да имаат обезбедено вода во секое време.

--- надополнето ---

Ме интересира уште нешто,

Му купив храна специјална со витамини, фактички сува мешана храна на пченка сончоглед и такви работи али некако многу не ја јаде, барем не пред мене. Му дадов банана пред некој ден и ја јадеше, исто и со патлиџан.
Е сеа совет од вас, дали ова со сувава храна е нормално да пред мене не јаде а само кога е јаде или повеке да му давам овошје и зеленчук?
Готовата храна е добар избор и со сигурност ги опфаќа нутритивните потреби на еден хрчак. Патлиџан не треба да му се дава поради киселините што ги содржи. Исто така кога се дава овошје или зеленчук треба да се отстранат остатоците наредниот ден зошто ќе почне да скапува, во полош случај да се собираат муви, мравки или др.Се што е од тип на семки, сончоглед, кикирики, ореви, (не треба да им се даваат бадеми), после сите видови на житарки заедно со повеќето типови на овошје (не треба да им се дава лимон, портокал и ананас) и зеленчук (без патлиџан) се нивно мени. Така што ако со сигурност не јаде тоа е знак за болест или недоволно количество на вода, зошто храната секогаш треба да е пропорционална со водата. Провери во ќошињата дали има храна. Почекај ден, два да провериш дали се намалува. Во меѓувреме задолжително да му се дава вода. Се надевам дека ова ќе ти помогне. Поздрав
 

RZ

Член од
3 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
14
fala na soveti. uste ova. dali smee da im se dava kaskaval. moze glupo prasanje ali ne
sakam da go otrujam. fala
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Цел живот чувам хрчаци и сите ми умираа многу брзо па се откажав:tapp:Мене едниот хрчак ми умре пошо му дадов вода...
НЕ МОЖЕ ХРЧАК ОД ВОДА ДА УМРЕ. Од нешто друго ти умираат.

--- надополнето ---

fala na soveti. uste ova. dali smee da im se dava kaskaval. moze glupo prasanje ali ne
sakam da go otrujam. fala
Како храна од животинско потекло се препорачуваат јајца (варени). Ако е добар кашкавалот можеш да му даваш и ќе му се допадне :) Меѓутоа кашкавалот и сирењето содржат и дополнителни состојки што не се од природно потекло. Па подобро да се држиш до растителната храна.

--- надополнето ---

Kaква вода море?
Ќе го умреш хрчакот. Не смеат вода да пијат тие.

Инаку, чував хрчак одамна. Не ми текнува на името, не ми текнува ни како изгледаше, премала бев. Само знам дека татко му кога му го миеше тоа аквариумот заборави да ја избрише водата и ми го умре и после во канта го барав. Сиротко:(
Мора да им се дава вода зошто ќе умрат без вода. За џабе не се тие поилки во пет-шоповите. Единствено овошјето и зеленчукот се суплемент за вода. Од нешто друго ти умрел.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Јас имам проблем со мојов.неможам во раце да го фатам мн.гризе.Едвај сега некако се качува на куќата и ме грицка по раката па после се качува.А незнам што раса е.Кога го земав ми изгледаше како обичен глушец:nesvest:
Јас имам повеќе хрчаци и сите се различни. Едниот мажјак е многу питом, другиот е помал и е плашлив. Едната женка е многу радознала и сака да шета на секаде, питома е, а другата е подива и каса, но ме нема каснато до сега за среќа :), туку пенкалото со кое и го проверувам понашањето го има испокасано многу пати. Но тоа на почетокот...Сега ми јаде од рака и дава да се држи. Најлесно да се спитоми хрчак што каса е со тоа што највеќе го сакаат и ги интересира-храна :) Само не треба да ти мириса раката на храна зашто можат да посегнат по неа. :) Постепено ќе му даваш храна прво со прсти, после ќе ја ставиш на дланка да ја земе (исто така можат да каснат ако се исплашени, па ако почне да ти зема или јаде храна од раката не се плаши и има малку доверба во тебе). Нека помине некое време, ќе ти го научи мирисот на раката и постепено можеш да ја креваш раката и да ти седи, јаде, движи на дланка. Сите движења што ги правиш треба да бидат спори. Ако го кренеш малку и сака да скокне, пушти го , ќе пробаш пак. Ако го задржиш со сила (кога сеуште не е спитомено) може да се исплаши, испаничи или касне и ќе се раскине "довербата". Исто така кога му даваш храна во процесот на припитомување допирај го нежно постојано за да види дека ништо страшно не се случува. На крај, како резултат ќе добиеш питом и толерантен хрчак ;)

--- надополнето ---

Има едни видови хрчаци што се напротив многу дружељубиви и паѓаат во депресија доколку нема уште еден хрчак со нив во аквариумот, не ми текнува како се викаа. Особено треба да се внимава ако се земе таков тип хрчак затоа што не сакаат да се мешаат со некои други видови бидејќи може да се степаат и тоа да доведе до смрт. Информирајте се убаво таму каде што ќе го купите затоа што неретко и продавачите не знаат каков тип е хрчакот.
Џуџести хрчаци. Тие живеат во заедница за разлика од "обичните"-сириски кои се големи територијалци и живеат сами. Џуџести хрчаци има два вида-Сибирски (или роборовски) и Tinkerbell.

--- надополнето ---

Од 10 до 15. И нормално дека се чуваат со мајката, пошто цицаат. Не се потребни посебни услови, само таткото не смее да е со нив пошто ќе сака да ги апне. За храна... си имаат во млекото се` што им треба.:)
И одбегнувај овошје и зеленчук да и даваш дур ги дои.

И не толку битна информација, пошто самите ќе почнат да си јадат... Веќе после 1вата недела ќе можат со нормална исхрана да почнат. И пожелно е витамин Ц да им давате.

И тоа би било тоа.:)
Ех, да раѓаа 10-15 немаше да бидат 500 ден по пет-шоповите. Од 1 до 6, обично 3-4.
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
moeto umre go cuvav 2 godini zensko bese i poslednata nedela imase nesto problemi so opaskata dali ja grickalo ili nz sto i posle kucase so zadnite nodzinja,pa non-stop spiese i na kraj umre :/
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
7. Внимавајте на здравјето на хрчакот и со време детектирајте ги болестите од кои може да заболи овој вид, вклучувајќи дијареа, видливи тумори, преладеност итн.


На мојот хрчак позади кај опашката кај задникот тој дел му е надуен дали тоа значи дека има тумор или нешто слично??? :cry::cry:
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Од прилика колку пари се хрчакот и морското прасе !!! :)

--- надополнето ---

Од прилика колку пари се хрчакот и морското прасе ???? :)
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Мене ми остана уште едно хрчаче, кафено бело, сега чекам ново легло. ги продадов другите по 150ден. Ако сакаш земи го, мало е. Иначе во пет шоп се 250ден.

Морските прасиња се поскапи сега, од 500-600 ден.:nesvest:
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Вака сеа, ако може малце помош. Ми донесоа за роденден два хрчаци еден аквариум, од време на време ко да се тепаат (барем така ми изгледа) пошо и коа ќе се срчкаат, цивкаат. Сеа незнам дали тоа им е нешто како играње, (пред)парење или па стварно се тепаат. Читав на интернет и пишува дека Syrian hamsters не треба да се чуваат два во еден кафез во никој случај, а од пет стор-от ми ги донесоа така две во едно, ваљда така живееле таму до сега. Сеа незнам моите какви се, ми личат и на овие Syrian и на едни други Campbell's Russian Dwarf мислам се викаа и незнам што да правам дали да ги двојам или не? Цитирам: " Remember, if your hamsters are Syrians, they should NEVER be kept together. They will always fight, whatever the circumstances. They should be separated immediately, as the fighting will always eventually lead to death." - и ова ме исплаши малце :( Ај ве молам за помош, несакам да ми умрат поклон ми се.

ПС:Читав и заклучив дека вода треба да им се дава, од такви специјални цуцли што стојат во кафезот/аквариумот, или ако не вода свеж зеленчук барем на два дена.

--- надополнето ---

Едит: Ќе ставам слика од нив, само чекам да ми го вратат кабелот од апаратот.
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Добро, не ми го вратија кабелот шо не ми го вратија. Нема везе заклучив дека се Dwarfs. Работата е дека едното од нив многу почна да кива, ги преместив на потопло кај што нема провев многу и имаат и покрив на аквариумот. Има една недела поминато одкако почна да кива и уште не му поминало. Не му е алергично затоа што нема ништо на носето, а и крзното околу му е океј. Си јаде, си трча, се тепа, сè најнормално само што многу кива. Имав негде прочитано дека им дробеле антибиотик во водата малце. Дали да го напраам тоа и ако да, колку милиграми би им здробил?
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.532
Поени од реакции
123
Imam hrcak no tek sea doznav deka ne smee da mu se dava blago poso od blagoto imalo sansa da oslepe. E sea pred nekoj den primetiv deka koj ce go pustim niz soba hrcakov ne trca ka porano tuku zastanue u edno mesto i ne mrda kako da se plasi ili pak moze da e oslepeno pa strav mu e da se dvizi. Ako ima nekoj koj znae kako moze da proverim dali e slepo neka kazue. pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom