Хрчаци

L

Lu

Гостин
Прочитав еден куп мислења,некои велат дека смее да се дава вода,а други пак го велат спротивното.
Но јас долги години чував хрчаци и има давав вода преку едни специјални поилки за хрчаци како пипети се така нешто,и си пиеа редовно вода и супер им беше.И си умреа од природна смрт.
Значи заклучок,давајте им на вашите хрчаци и морски прасиња и зајчиња нонстоп вода.

Точно е тоа дека преку овошјето внесуваат одредена количина на вода,но сепак е добро да им се даде и вода од тие пипети што се за нив.Исто има и специјална храна за глодари-(хрчаци,морски прасиња...) која се состои од пченка,сончоглед,јачмен и други житарици.
 
Член од
14 септември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво!
Имам едно прашање. Не сум од Скопје и ако може да ме упатите од каде можам да си купам Dwarf Hamsters, џуџести хрчаци, кои ке можам да ги чувам во пар без да се тепаат меѓу себе! http://www.google.com/images?hl=en&expIds=17259,18167,25856,25901,25984,26446,26515&sugexp=ldymls&xhr=t&q=dwarf%20hamsters&cp=8&safe=off&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=vi&biw=1440&bih=775
Во кој Пет-Шоп има избор на хрчаци и каде се наоѓа!
Благодарам!
 
L

Lu

Гостин
Здраво!
Имам едно прашање. Не сум од Скопје и ако може да ме упатите од каде можам да си купам Dwarf Hamsters, џуџести хрчаци, кои ке можам да ги чувам во пар без да се тепаат меѓу себе! http://www.google.com/images?hl=en&expIds=17259,18167,25856,25901,25984,26446,26515&sugexp=ldymls&xhr=t&q=dwarf%20hamsters&cp=8&safe=off&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=vi&biw=1440&bih=775
Во кој Пет-Шоп има избор на хрчаци и каде се наоѓа!
Благодарам!
Да овој вид на хрчаци слободно можеш да го чуваш во пар и кога ќе се родат малите немора да го вадиш таткото од терариумот,бидејќи нема да им направи ништо лошо на малите заразлика од другите видови на хрчаци.
Во Скопје има преку 30 пет шопови но ти штом не си од Скопје незнам во кој друг град има пет шоп.
Во Охрид има 1 или 2 пет шопа,а за другите градови незнам.
Нека пишат тие што се од други градови дали има пет шопови и кај се наоѓаат.
А ти од кој град си?
Можеби има други членови од тој град од каде што си ти,па ќе пишат дали има пет шоп.
 
Член од
14 септември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
А ти од кој град си?
Можеби има други членови од тој град од каде што си ти,па ќе пишат дали има пет шоп.
Фала за брзиот одговор. Јас сум од Велес. Кај мене во градот "буквално" Пет Шоп НЕМА, каде што имаш избор да си купиш милениче, освен неколку видови на аквариумски рибки, неколку папагалчиња и ретко хрчаци и водни желки... за жал. Имаме само две продавници, за храна и галантерија за животни. Едната е во центар кај кружниот тек, а другата е над Градската Библиотека (што е солидно опремена со храна и реквизити за животни).
Конкретно мене ме интересира да ми предложите од Скопје од каде да си купам млади Dwarf хамстерчиња или во краен случај "обичен" Syrian хамстер. Само што прочитав дека во повекето Скопски пет шопови хрчаците биле најчесто стари! :S
 
L

Lu

Гостин
Конкретно мене ме интересира да ми предложите од Скопје од каде да си купам млади Dwarf хамстерчиња или во краен случај "обичен" Syrian хамстер. Само што прочитав дека во повекето Скопски пет шопови хрчаците биле најчесто стари! :S
Епа да во Скопските Пет шопови најчесо се возрасни (за стари незнам дали се стари,ама знам дека се возрасни).
Епа во Скопје како што кажав има преку 30 Пет шопови,и се случува да има и млади хрчачиња,само треба да имаш среќа да ги начекаш кога се малди,бидејќи доста брзо растат.
Ако доаѓаш во Скопје прошетај по пет-шоповите (само да те предупредам ќе ти треба цел ден да ги прошеташ сите пет шопа бидејќи ги има скоро на секој чекор:smir:)А има и не толку снабдени,но има и некои од кој глава боли.
Во Скопје има пет шоп во кој што скоро секогаш има хрчачиња,а тој пет шоп се наоѓа кај грчката амбасада во центарот на Скопје и тој пет шоп се вика „Анималс„ и во другите пет шопови сигурно има хрчачиња ама не сум била одамна да видам каква е состојбата со хрчаци моментално.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Колку отприлика се движат цените на маливе хрчаци?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ех колку сакам хрчаче :D како помал имав еден го чував необично во кафез сите други ги чуваа во аквариуми само јас во кафез :pos2: беше ептен паметен кога му се јадеше идеше кај мене едноставно како да се разбиравме само овој мојот воопшто не сакаше да трча во тркалце сакаше само да се крева на шипчињата од кафезот му личеа на вратило па како некој маринец се пентереше по нив :pos2: ехех само многумина исто и јас згрешив што во последен период слабо го гледав повеќе го оставав на моите и речиси стругот не му се менуваше и по некое време сироткото почина :S таков нема да најдам кај и да одам :) баш наликуваше на овој http://www.ereporter.com.mk/Content_Data/Images/2010092319204520.jpg
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
И мојон ич не трча у тоа тркалото. Ама најмило нешто у свет е, верувале или не, доаѓа на команда „дојди ваму“. Иначе го чувам у кафез, и си игра Присон Брејк. Има киднато неколку пати, скита низ дома! И дефинитивно го негирам тоа дека не знаат да почувствуваат љубов, или било што. Барем мојов хрчак! Ѕверче Мало! :wub:


WARNING!

Пазете кај го пуштате да шета! Ми ги изгрицка каблите од звучниците!

П.с. Купете му топка за да трча у неа. Мојов ја обожава!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas imav hrcak i go cuvav 2 nedeli potoa resiv da kupam uste 1 da mu pravi drustvo i da ne bide osameno no koga go donesov doma drugoto se stepaa taka ednoto go vrativ od kade sto go kupih no moeto ostana so ogromna rana:nesvest: Mislev deka ke si ozdravee samo od sebe no ranata se zatvori i posle 2 dena zabelezav deka mestoto kade sto bese ranata pocrnelo i stanalo tvrdo kako kamen pa resiv da go odnesam na veterinar i mi kazaa deka ima gangrena pa moraa da go usmrtat bidejki samoto si ja jadese nogata i se macese.. :((
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
дали некој продава работи за хрчак. Играчи, тркала, куќи, кафези ???
 

Ace Ventura

The samurai...
Член од
3 декември 2007
Мислења
383
Поени од реакции
59
Веќе имам едно мало хрчаче..го купив од кај Војо....сега он не ги држи повеќе...да не знаете каде сигурно има мало хрчаче бидејќи сакам сегашново да си има партнер... :) ....или ако знаете некој што продава или чува по дома... кажете :) благодарам однапред
 
L

Lu

Гостин
Веќе имам едно мало хрчаче..го купив од кај Војо....сега он не ги држи повеќе...да не знаете каде сигурно има мало хрчаче бидејќи сакам сегашново да си има партнер... :) ....или ако знаете некој што продава или чува по дома... кажете :) благодарам однапред
Разгледај и по другите Пет шопови и можеби ќе најдеш мало хрчаче.
А во врска со тоа да има партнер, прашај го Војо да ти објасни убаво во врска со чувањето на пар хрчаци.
Ова ти го кажувам бидејќи често знаат да се степаат машкото и женското.
 

Ace Ventura

The samurai...
Член од
3 декември 2007
Мислења
383
Поени од реакции
59
Се имам консултирано со Војо и ми кажа дека нема никаков проблем да се чуваат машко и женско заедно и дури мажјакот не ги јаде своите малечки откако ке се родат....откако ми го кажа тоа преспав 2 дена се вратив да купам машко и ми рече дека ги има продадено и не планира да ги одгледува повторно во скоро време....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom