Хрчаци

Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50




...Имав два до сеа,и двата ми умреа.Првото ми се викаше Мишко(немаше едно окце).Душиче,колку нај нај највише го сакав.Ама една вечер излегол сам од кафезот ( а тоа му успеваше откако му го стаев тркалото внатре,во кафезот,и од тогаш го нема.Бог знае каде е (не го најдов иако цел стан го превртев наопаку 100 пати).Потоа зедов уште едно(тоа е ова на сликите) ама многу младо го зедовме.И по еден месец умре,нејчеше ништо да јаде. :cry:

..Инаку Мишко го имав подлго време и еднаш ми се разболе.Кога го однесов на ветеринар го прљашав тој таму дали смеем да му давам вода,и тој рече дека да,дека иако викаа нели свите не смеело,ама мора да им се дава,барем мало количество.И дека им е потребен голем простор.Не кафез широк само 30 цм.Се и сешто јадат.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Да му давам ли вода бе?
На еден форум наидов на толку контрадикторни мислења дали да му се дава вода, па не знам ич што да правам :toe:
Не вода не се дава само свежо овошје и зеленчук. Секогаш држи го кафезот чист со струготини, стави му едно тркалце и мази го. Исчував два хрчци едниот беше Перо а вториот Спиро, и за жал живеат најмногу две години потоа умираат.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.109
Поени од реакции
819
Не вода не се дава само свежо овошје и зеленчук. Секогаш држи го кафезот чист со струготини, стави му едно тркалце и мази го. Исчував два хрчци едниот беше Перо а вториот Спиро, и за жал живеат најмногу две години потоа умираат.
Им се дава и вода, на претходнат страна има слика од таков сад за вода и од него тоа цуца. Не мора да се храни исклучиво со овошје и зеленчук, ете имам напишано листа што се` може да јаде.

Што се однесува до тоа дали да се чува во аквариум или кафез, и двете имаат позитивни и негативни страни: точно е дека во аквариум се чувствува како затворен, но преку зима да речеме сака да му биде топло, а во кафез има повеќе провев бидејќи е на отворено. Аквариумот е погоден преку зима, а кафезот преку лето :)
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Им се дава и вода, на претходнат страна има слика од таков сад за вода и од него тоа цуца. Не мора да се храни исклучиво со овошје и зеленчук, ете имам напишано листа што се` може да јаде.

Што се однесува до тоа дали да се чува во аквариум или кафез, и двете имаат позитивни и негативни страни: точно е дека во аквариум се чувствува како затворен, но преку зима да речеме сака да му биде топло, а во кафез има повеќе провев бидејќи е на отворено. Аквариумот е погоден преку зима, а кафезот преку лето :)
Моите не пиеа вода и живееа по две години, а тоа им е максимумот. Освен овошје и зеленчук му се даваат и семки односно храна предвидена за хрчак. Се надевам дека ќе го чуваш во затоплена просторија и тогаш кафезот ќе му биде доволен. Можеш да му ставиш кутивче во кафезот зошто сака да се крие.
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Им се дава и вода, на претходнат страна има слика од таков сад за вода и од него тоа цуца. Не мора да се храни исклучиво со овошје и зеленчук, ете имам напишано листа што се` може да јаде.

Што се однесува до тоа дали да се чува во аквариум или кафез, и двете имаат позитивни и негативни страни: точно е дека во аквариум се чувствува како затворен, но преку зима да речеме сака да му биде топло, а во кафез има повеќе провев бидејќи е на отворено. Аквариумот е погоден преку зима, а кафезот преку лето :)
eve ti pojke informacii
http://www.wikihow.com/Care-for-a-Hamster

zavisi i kakov vid na hrcak imas jas imav 2 eden Siberian Dwarf a eden bese Golden cesto se brkaa ko pomali Sibirskiot bese po agresiven ama koga porasna dugiot posle ulogite se smenia inace voda im se dava... sega go imam samo Sibirskiot(go dadov drugiot) drugiot pocna da smrdi i mnogu neinteresno zivotno.. Inace poslatko zivotno nema od Sibirskoto Dzudze :)))
 

marick

Pro
Член од
7 јуни 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Имав 2 ама прво ми се парализираа а потоа умреа. Незнам зошто така :toe:

Абе не умираат, ти да не си ги фрлил парализирани, незнам зошто прават така, и мене ми се парализира едно и го фрлив за џабе, а тоа живо си било, после некое време се враќаат во нормала :zid:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.109
Поени од реакции
819
Ставете го на нешто топло, пример зимно време ако е, ставете некоја крпа на парното и хрчакот на неа, или пак на шише со топла вода (значи НЕ ГО ДУВАЈТЕ СО ФЕН!!!).

После тоа поставете го пред огледало и гледајте дали ќе се замагли. Ако се замагли, значи дека хрчакот дише и сеуште е жив. Ветеринарката исто така ми рече дека белиот дел под очите не им се гледа ако се починати. Ако им се гледа, значи сеуште се живи.
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Јас чував едно 1 година беше сивкасто мн мило ми спиеше во рака ама во лето ја оставив вртелешката и ја киднало,сеа чувам друго ама подиво е само нон стоп спие не е дружељубиво и нон стоп смрди првото беше машко почисто и помило ова женското дива лига ...
 
Член од
24 април 2010
Мислења
34
Поени од реакции
2
Животните ми се слабост..За какво било животно да е у прашање...премногу ми се мили...
Хрчак сум имала...но знам дека немаат многу долг животен век и затоа одбивав да си купам.
Но сепак Дечко ми за роденден ми подари...неможев да го одбијам и покрај тоа што имав и куче и 2 мачиња...Си го чував кај мене у соба.На почетокот беше многу диво.и многу се плашеше Го викав Хенри иако тој тоа не го разбираше...Потоа се спитоми и низ цела куќа го бркааВ..многу го разгалив..беше дебело секогаш премногу јадеше...Смоки најмногу сакаше.а знаеше секад и по 3-4 бадеми да ги напика у уста...и беше премногу буцкасто....беше бело со кафеави дамки..и многу беше ситно...многу си го засакаав ..и многу ни беше убаво се до моментот кога еден копиЉ ми дое на гости..а јас не сум била дома..влегол и го земал у рака и го стиснал...се вратив дома Да му дадам да јаде .и глеам "спие" пробав да го разбудам но не стануваше.....после 5 минути земаше возздух ...неможеше да дише...го однесов во двор и го гледав како се мачи..и плачев ..го остаив..мислев дека ке му помине..но сабајлето више умрело. гревче бе..само 2 месеци живееше...:( :'(
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
... Знам дека пред година дена, на другарка и купивме хрчак за роденден!...И фатил вошки и го бапна у подрум уште третиот ден, а четвртиот веќе го немаше!!
Со веројатност дека го грабнала мачка!! И искрено многу ми беше жал шо го купифме тоа глупо суштество ://
 
T

Tetro

Гостин
Si[M]onA;3559924 напиша:
... Знам дека пред година дена, на другарка и купивме хрчак за роденден!...И фатил вошки и го бапна у подрум уште третиот ден, а четвртиот веќе го немаше!!
Со веројатност дека го грабнала мачка!! И искрено многу ми беше жал шо го купифме тоа глупо суштество ://
не е глупо, жално е :tapp:

А вие сте го убиле. :kesa:

 

RZ

Член од
3 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
14
Сакам да земам хрчак а пред тоа ме интересира колку навистина остава нечистотија и мириса, дали е барем до некоја граница поднослива, дека не сакам цела соба ептен да мириса :)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Сакам да земам хрчак а пред тоа ме интересира колку навистина остава нечистотија и мириса, дали е барем до некоја граница поднослива, дека не сакам цела соба ептен да мириса :)
Во принцип, глударите пренесуваат најмногу болести, ама со редовно чистење нема да имаш проблем. Само избегнувај премногу зелка, пошто од тоа урината мириса појако.
 

RZ

Член од
3 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
14
Уште едно прашање ако може, мислам дека тоа не го видов во цел разговор, на колку време им се дава за јадење и колкава количина?
Или па им се остава па тие колку сакаат јадат, али како што ми изгледа мене, колку им даваш тие све го јадат, па да не станат дебели, хехех
 

Kajgana Shop

На врв Bottom