Хрчаци

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.191
Поени од реакции
2.113
Да си симниш апликација на телефон. Ни ќе плаќаш пари, ни ќе ти мириса ни ништо.
Глупави прашања поставуваш, секое животно е дел од природата. И тие како луѓето мирисаат, живи суштества се. Доколку си заинтересиран да чуваш хрчак неможиш со 50 денари да си поминиш. Во зависност од големината на хрчакот, таков и кафез треба да земиш, а колку поголем толку поскап. Башка размисли малце, и тебе да те стават во цевка кај што неможиш да мрдаш само имаш место главата да ја свртиш, и тебе ќе ти биди заебан животот и мизерен. Башка размислувај дека трба да даваш пари за пилевина и храна. 1 месечно пилевина, 2-3 пати месечно од храната. Башка други работи ако сакаш да декорираш кафезот.
Другар не ми кажувај за животни во исто време чував и ранев зајак, мачка, папагал, желки, риби, и куче кое ми е приоритет и давам над 5000 денари за месец-два за него. Знам дека мирисаат бе ама дали на секој 5 мин мора да сменувам пилевина бидејќи ќе мириса И дали ако се помоча ептен јако мириса, цела соба, такви прашања поставив малце преувеличив ама сепак ме разбравте. Ти ме дупна заебавање дека сум некое педерче шо гнас че му биди да погали животно
 
B

BrunoFresh

Гостин
Другар не ми кажувај за животни во исто време чував и ранев зајак, мачка, папагал, желки, риби, и куче кое ми е приоритет и давам над 5000 денари за месец-два за него. Знам дека мирисаат бе ама дали на секој 5 мин мора да сменувам пилевина бидејќи ќе мириса И дали ако се помоча ептен јако мириса, цела соба, такви прашања поставив малце преувеличив ама сепак ме разбравте. Ти ме дупна заебавање дека сум некое педерче шо гнас че му биди да погали животно
Ондак подруго постави го прашањето, искрено според постот изгледаше дека воопшто немаш појма за животни. Ќе го поставиш прашањето како сеа овде за да знајме за што точно прашуваш. Иначе како што кажав немаш потреба од голема промена затоа што мириса да но не е големо сусштество па да треба секој ден да менуваш. 1 месечно до 2 пати веќе ако сакаш да ти биди апла чисто.


п.с. не те мислев за педерче туку според она како поговорката "Сакам да се ебам, ама неќам да ми влези." Извини за погрешката проценка, затоа прашувај малце подетално :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.333
Поени од реакции
3.824
Другар не ми кажувај за животни во исто време чував и ранев зајак, мачка, папагал, желки, риби, и куче кое ми е приоритет и давам над 5000 денари за месец-два за него. Знам дека мирисаат бе ама дали на секој 5 мин мора да сменувам пилевина бидејќи ќе мириса И дали ако се помоча ептен јако мириса, цела соба, такви прашања поставив малце преувеличив ама сепак ме разбравте. Ти ме дупна заебавање дека сум некое педерче шо гнас че му биди да погали животно
На секои два дена се менува пилевина.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.191
Поени од реакции
2.113
Дали можам да направам импровизиран кафез ?
 

LaraB

Шеф
Член од
13 декември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
3
Дали можам да направам импровизиран кафез ?
Ne, definitivno. Vo Arina kaj Sedmica imas i poeftini kafezi, mozes vo akvarium da gi cuvas ama kje ti izbega, edinstveno da go pokries so nesto.. mene mi umre hrcaceto vcera, go cuvav 3 ipol godini :(
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
81
Поени од реакции
16
Да му давам ли вода бе?
На еден форум наидов на толку контрадикторни мислења дали да му се дава вода, па не знам ич што да правам :toe:
vodA se stava vo posebna cucla se kupuva vo pet shop inaku 90% od voda ja prima preku zelencuk i ovosje taka da davj mu poveke od toa
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
329
Поени од реакции
422
Дали некој знае каде можам да набавам Roborovski хрчаци или нешто слично т.е. некои кои се мали по раст.
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
Decki imam 2 hrcaka masko i zensko gi cuvam veke nekade 10tina dena, ubavo se slozuvaat sve e ok samo sakam da zemam uste edno zensko pa dali nekoj moze da mi kaze sto bi mozelo da se desi dali e ova ok ili ic da ne probuvam
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
111
Поени од реакции
14
cim imas masko i zensko za brzo vreme ke imas mali eve kaj mene vo eden mesec dva pati mi rodi
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
81
Поени од реакции
16
Decki imam 2 hrcaka masko i zensko gi cuvam veke nekade 10tina dena, ubavo se slozuvaat sve e ok samo sakam da zemam uste edno zensko pa dali nekoj moze da mi kaze sto bi mozelo da se desi dali e ova ok ili ic da ne probuvam
vaka od kako ke se sparat zenkata ke go brka mazjakot i ke saka da go ubie bidejki ke pretstavuva zakana za malite koga ke dojdat prati gi ti privremeno i vidi dokolku e agresivna togas trgaj go posto moze i da go ubie i cuvaj gi razdeleno
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Дали можам да направам импровизиран кафез ?
Имам аквариум, поилка и тркалце за хрчаци и не ми требаат. Можам да ти ги подарам ако ги сакаш.

Чував јас преслатки хрчачиња 2 ипол години. Ако ги сакаш, нема да ти биде тешко ни менување пилевина, ни хранење ни играње со нив, а што се однесува до мирисот јас купував пилевина со мирис на лимон или јаболко (околу 120 денари) и имав доволно за да им ја сменам 3 пати од еден пакет, а им ја менував на 3-4 недели, во зависност од тоа колку им е валкана. Аквариумот го миев на два месеци во када, со топла вода и сјај и немав проблеми со миризба.

Ако си за, контактирај ме за работиве и онака немам што да им правам, така ми стојат. :)
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
cim imas masko i zensko za brzo vreme ke imas mali eve kaj mene vo eden mesec dva pati mi rodi
vaka od kako ke se sparat zenkata ke go brka mazjakot i ke saka da go ubie bidejki ke pretstavuva zakana za malite koga ke dojdat prati gi ti privremeno i vidi dokolku e agresivna togas trgaj go posto moze i da go ubie i cuvaj gi razdeleno
ok fala na odgovor na 2cata, samo da kazam zemav uste edno zensko belo posto maskoto mi e belo, a zenkata belo kafeava, ali novata zenka e pomala i novodojdena i starava prviot den non stop ja brkase ja kasase, ali kako pomina 3-4 dena sea poretko ali pak znae da ja zabrka, site 3 gi cuvam u eden kafez sega merak imam da kupam uste eden kafez na 2 sprata ama malce da bide pogolem pa ako znae nekoj da mi kaze od prilika ceni i kade ima dobri kafezi na 2 ili 3 sprata?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Лелеееееееее ми се накотија шо да праам....изброив 11 незнам можеби се и повеќе сите се розеви со сини очиња во големина на нокт.Таткото е на друго место мајката е со нив.Ама не ми требаат хрчачиња,ке мора да ги џитнам или некој ако сака да му ги подарам со се мајката ?
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Лелеееееееее ми се накотија шо да праам....изброив 11 незнам можеби се и повеќе сите се розеви со сини очиња во големина на нокт.Таткото е на друго место мајката е со нив.Ама не ми требаат хрчачиња,ке мора да ги џитнам или некој ако сака да му ги подарам со се мајката ?
Чувај ги додека да пораснат, т.е да добијат крзно и сами да се хранат, а потоа однеси ги во некоја ЗОО продавница и нека ти ги откупат или пак нека ти дадат храна за нив(трампа) , јас така правев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom