Храна за кучиња

Член од
8 септември 2016
Мислења
45
Поени од реакции
6
За наши стандарди не да е скап, прескап е. А дека вреди, да веруваме на светот. Но, за тие пари чисто месо ќе го храниш овде во Македонија(што не е ефтино пак во Америка на пример бидејќи сум зборувала со одгледувачи). Зборувам за квалитетно јунешко месо, не било што.
Точно, но за да го храниш со месо треба сам да го подготвуваш (време) и треба сам да го балансираш во смисла сооднос на чисто месо, рскавица, внатрешни органи, коска, зеленчук, итн. (многу време).

Ако земеме дека времето е буквално пари, а навистина е така, тогаш пак е дискутабилно дали вреди да подготвуваш месо сам наспроти времето што се губи притоа. Но кој не може да си дозволи да купи премиум дехидрат веројатно нема избор.

Не е само со овој производ така туку со сите производи секаде. Кој има пари купува, кој нема се труди да компензира со DIY методи. Кој има пари иде со авион на одмор во all inclusive хотел, кој нема импровизира со кола, сопствени намирници до најбилското езеро. Ова е тажен капиталистички факт, но е факт.

P.S. Orijen има извадено и RAW формула (90% месо). Медаљони што се натопуваат со топла вода. https://www.orijen.ca/foods/dog-food/freeze-dried-dog-food/adult-dog/
 
K

Kacar

Гостин
Onaka, moze ke bidam raspnat ko isus na krst Ali da si kazam mislenje svoe I iskustvo.
Bidejki poteknuvam od familija od grad vo "provincija " Kako sto miluvate da kazete vie "cistite " skopjani, (a ziveam vo Skopje), familijarno se odgleduva stado ovci na planina.
Tatko mi e mesar I nonstop prefakja meso.
Imame 4 kucinja nasi a 6 zaedno so proshirenata familija (ziveeme kukja nad kukja).
Jas imam zenka labrador retriverka,8 godini,imam sarplaninec 12 ipol godini, djukela 3 godini i pin4 7 godini.
Posle, cicko mi ima pudla I pekinezer.
Gore na planina ima 4 sharplaninci.
Site se hranat sirovo. Sekoj den ostanuva od mesarata meso "otpad ".
Ponekogas I po 3-4 telinja na den ako srabotat tatko mi I cicko mi ili svinji oatanuvaat koski I meso otpad da napolnis cel frizider.
Pa zatoa, ima eden frizider od onie za zamrznuvanje najgolemite ambari zamrznato koski I meso, djigeri itn.
Bidejki ima denovi koga nema uopste rabota isto taka.
Kucinjata sekogas se hraneti casual, onaka ke someleme koski so meso ili samo koski ili samo meso, moze da se somele I izmesha so suv leb (obicno zemame po dve tri vrekji sto ostanal u prodavnica) ili oriz ili kompir ako e seZona ili tikva.
Balansirano ta volku iznutrici ta volku rskavica ta volku ova ona nikogas im nemame davano. Nekogas se slucuvalo I samo na leb I mast kasha po cela nedela da ostanat.
Eve Fevruari e slab mesec I mart za mesarite pa sea se koristi od friziderot. Kupuvame I virshli ponekogas.
Pedigree vrekja imame sekogas na lager za ako epten nema so da se dava. Pred istek na rok ako ne ja potroshime togas ja davame. (znam deka e marketska hrana bla bla bla ama samo toa ima u marketi, pet shop nema tamu od kaj so poteknuvam).

Sharplaninecot u April polni 13 godini. Uste e Kako kutrak spored mene. Tie na planina site se 9 godishni, site se od edno kucilo.
Majkata nivna Klara, umre na 15 godishna vozrast, sto e impresivno za sharplaninec neli?
Sepak, ne umre, morase da bide ubiena. Shuga fati I bese slaba za terapija. Pa predlozija da se ubie. Izrasnav so taa kucka koja nonstop rupashe krckashe iskrsheni koski I cel leb.

Ni edno kuce nemalo seriozna bolest. Za vakcinacija doagjase veterinar od drug grad.
Ednas samo nadvoreshna cista na pekinezerkata I se pojavi ama ja istiskavme.

So mnogu kontradiktorni mislenja kroz godinite se najdovme pogotovo so eden komshija koj ne uspevashe poise od 8 godini da socuva kuce iako od nasive kucki mu davavme. Sharplaninec mu ziveese 6 god se razbole I umre. Gi hrani samo so dehidrat I tvrdeshe deka nasiot nacin na ishrana Ne e dobar za kucinjata a negoviot E.
Na kraj si prizna.

Da ne me sfatite pogresno, ne se obiduvam da nametnam mislenje.
Toa sto mojata familija se bavi so produkcija I oblikuvanje prodazba na meso e olesnitelna okolnost iskoristena za hrana na tolkav broj kucinja.
Ama, spored mene sirovoto e najdobro. Sepak, ne sekomu se isplakja sirovo taka da ve sfakjam.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m
Член од
25 март 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Дечки знаете кои се увозниците на Farmina храните во Македонија?
Најдов пост од 2012 и ме интересира дали е точна информацијата.
ПЕТ ПЛУС МАРКЕТ ДООЕЛ
Retailers
Telefono:
+389 (0) 78 310 398
Fax:
+389 02 3 217 055
Location

Градски ѕид бр.9, локал 23
Скопје 1000
Macedonia
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Јас само реков дека составот на храната Apollo е ОК во споредба со цената од 93 денари за 1 кило ... храната Apollo е прилично ефтина во споредба со составот што го има.

A општо за храната Apollo незнам да ти кажам дали ќе му одговара на твоето Кане Корсо, според составот е негде во средина, значи не е ниту ептем лоша - ниту ептем добра ... средна класа е.
Ако Кане Корсото ти е сеуште во развој не би ти ја препорачала Apollo, но ако Кане Корсото ти е возрасно тогаш ако немаш пари за квалитетни храни тогаш и оваа ќе врши работа али ќе треба да даваш почесто пилешко месо и ориз.

Сепак факт е дека Apollo е поквалитетна храна од оние ѓубрињата Педигри, Фрискис, Чапи, Дарлинг и сл. кои што содржат само 4% месо.

И ќе заборавев да ти кажам, во КАМ маркет се продаваат 2 вида кучешки храни:

1) Едниот вид е оваа Apollo спакувана во мали вреќички од по 3 килограми (вреќичка 3 кила кошта 279 денари ... тоа му доаѓа 93 за 1 кило).

2) А другиот вид е Amigo вреќа од 10 кила, е оваа Amigo храна кошта околу 650 денари за 10 кила ... тоа значи дека е околу 65 денари за 1 килограм и тоа е убедливо најевтината храна во цела МК али немој да си се излажал поради ниската цена да го купиш тоа ѓубре, си има причина зошто е толку многу евтина (65 денари за 1 кило) само можеш да си го упропастиш кучето со таа Amigo храна.
Amigo била лошата :icon_lol:
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Amigo била лошата :icon_lol:
Земам амиго тоа во конзерва што е, високата црвена говедска конзерва, му ставам по неколку од тие ќебапчињата во еден оброк
 
R

Runner

Гостин
Земам амиго тоа во конзерва што е, високата црвена говедска конзерва, му ставам по неколку од тие ќебапчињата во еден оброк
Мислам дека повеќето форумџии тука ќе се сложат со слоганот "avoid supermarket dog food"
Не постои, барем не кај нас прифатлива по состав храна која се продава по супермаркети затоа што не е само составот проблем туку играат и други фактори улога. Каде е правена, за кој пазар, според кои стандарди, имало ли досега проблеми со повлекување на цели линии и сл. Подобро купувај ефтина од пет шоп каде што редовно се троши залиха отколку во супермаркет.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
интересни ми се аспективе со храната за кучиња/мачки

ако имате голема раса и му давате royal c тоа е сериозно оптоварување на буџетот.
по малку и се претерува од страна на нас кои чуваме кучиња.

пошо уличниве кучиња сите се на royal c храна од старт што се јаки и снажни и енергични
 
R

Runner

Гостин
интересни ми се аспективе со храната за кучиња/мачки

ако имате голема раса и му давате royal c тоа е сериозно оптоварување на буџетот.
по малку и се претерува од страна на нас кои чуваме кучиња.

пошо уличниве кучиња сите се на royal c храна од старт што се јаки и снажни и енергични
Форумџиите исто така повеќето ќе се сложат и со "подалеку од ројал канин" освен ветеринарната линија ☺ најблиску до вистината е да даваш нешто што ти е прифатливо финансиски а да не е од супермаркет затоа што нема правило дали ќе му се погоди храната па и Оријен да е. Најдобар индикатор за дали му е ок што и да му даваш е крзното, растот, забите и изметот. Ако крзното не е светло и мазно ако заостанува во раст, забите се полни со наслаги и изметот е обилен и мек тогаш треба да размислуваш на промена на храната дефинитивно.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Сабајле бев во КАМ-маркет и забележав една храна за кучиња Apollo мала зелена вреќичка од 3 кг.
Не го изанализирав целосно составот, но главните состојки беа ОК во споредба со цената.
Составот е: 20% месо од живина, 25% протеини, 15% масти.
Цената е 279 денари за вреќичка од 3 кг ... тоа му доаѓа по 93 денари за 1 кг.

Е сега муабетов ми е, дека хранава е ОК во споредба со цената од 93 денари за 1 кг.
А на пример оние Педигри, Фрискис, Чапи, Дарлинг и останатото ѓубре имаат по 4% месо, а коштаат по 200 и кусур денари за 1 кило :tapp:
јас оваа ја користам засега, пошо ми ја препорачаа

не знам дали е добра за амстаф куче. ако има некој предлог соодветен баш за таа раса на куче, ќе ценам ако предложи нешто.

фала дечки
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Форумџиите исто така повеќето ќе се сложат и со "подалеку од ројал канин" освен ветеринарната линија ☺ најблиску до вистината е да даваш нешто што ти е прифатливо финансиски а да не е од супермаркет затоа што нема правило дали ќе му се погоди храната па и Оријен да е. Најдобар индикатор за дали му е ок што и да му даваш е крзното, растот, забите и изметот. Ако крзното не е светло и мазно ако заостанува во раст, забите се полни со наслаги и изметот е обилен и мек тогаш треба да размислуваш на промена на храната дефинитивно.
ОК до некаде се сложувам во тоа дека е Ројалот скапа храна, и дека според составот не е ништо посебно, ама ете веќе подолг период ги хранам но неа (едното од што морам па на ветеринарна храна е, другото почнав од она ајде малку да сменам да видам што ќе биде). Е од тоа што ќе биде еве ме уште на таа храна веќе 7-8 месеци и до сега имам одлични резултати. Нешто што претходно го немав со CarniLove, Brit, Trainer, Farmina i Naxos. Барем на овие се сеќавам дека ги давав на милениците.
И на крај доаѓаме на она што @SaltNPepa со години го труби на форумот остави што пишува на вреќата од храната гледај како истата таа храна се одразува на твојот миленик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom