Храна за кучиња

Член од
21 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, нов сум на форумот имам кутре Кане Корсо 2 месеци старо па ме интересира вие како постари членови на форумот да ми предложите каква храна да му набавам за хранење. Не е битна цената дали е скапа или ефтина битно ми е да е добра и здрава за него значи мислам и за готова храна а и некој предлог за домашна храна, фала однапред
 
K

Kacar

Гостин
Здраво, нов сум на форумот имам кутре Кане Корсо 2 месеци старо па ме интересира вие како постари членови на форумот да ми предложите каква храна да му набавам за хранење. Не е битна цената дали е скапа или ефтина битно ми е да е добра и здрава за него значи мислам и за готова храна а и некој предлог за домашна храна, фала однапред
Наназад имаш мислења колку сакаш земи пролистај.
Секако дека нема подобра храна од домашната сега дали балансирано готвена или сирова ќе му даваш, додека од дехидрати најквалитетен е Оријен храната која се продава само во Луна Пет Шоп.
Други поквалитетни дехидрати во Македонија се N&D Farmina, Carnilove, Acana ......
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@Kacar дали навистина Оријен е најквалитетен? @wiksa ќе го повикам, он најубаво објаснува.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
@Kacar дали навистина Оријен е најквалитетен? @wiksa ќе го повикам, он најубаво објаснува.
И ќе те молам ова у букмарк неможам постојано да се повторувам стар сум веќе.

1. Дали е најдобра? Па најдобар состав има ама едно е состав друго е како ќе влијае тој состав на даден миленик.
2. Сега ќе рипне некој ама волку месо има, толку протеини, нема житарици ау бау к.. се тресе у ладна вода. Џабе е се тоа што се бунтувате ако тоа едноставно не влијае на вашиот миленик. Со културни зборови опишано од една страна ќе внесе од друга ќе изнесе.
3. Имаше @Uluru мислам објаснето за какви финти прават со состојките и какви маркетинг трикови се тоа за да не ги разбереме што уствари они ни даваат за нашиот миленик. Така што се ова паѓа у вода.

Е сега за сите оние што прашуваат која да ја одберат имате назад по страниве повеќе брендови на храни од различен ценовен ранг Orijen, Acana, N&D, CarniLove, Royal Canin, Farmina, Brit, Traineer, Natural Trainer (или како и да беше), Naxos ова се оние што ми текнува како најспомнувани на странава и не се нареден по квалитет.
Ако нешто ти значи еве ти ја @SaltNPepa може да ти каже какви кучиња јас имам и поради Х прилини истите се хранат со храна која нема ГРАМ МЕСО во неа и е на Ројал Канин, да готвам и посебно за нив ама не го правам тоа секој ден се ми јадат ама буквално се што е дозволено за нив, на почетокот ги ранев со сите оние брендови кои @Kacar ги наброја освен Оријен и Акана и благодарение на тие „добри“ храни за малку ќе го изгубев едно од кучињата зашто месото уствари му правеше проблеми.

Кој и да праша која храна имате погоре во постов листа купете експериментирајте ако миленикот ја сака и покажува добри резултати (напредува, пол е со енергија, убаво крзно, не :гомце: како слон ...) значи храната ти е супер и продолжи со неа, ако видиш дека нешто не штима смени ја и пробај со друга додека не ја најдеш онаа што тебе ти одговара.
И не од 2-3кг храна нема да оцениш дали е добра за миленикот или не, пробај 3-4 недели барем со иста рани го па после донеси заклучок
Совет: ако му менуваш храна нагло пред да го направиш тоа напи се рицинус (дозата е чашка за ракија) чисто да видиш како му е на него

Останете ми среќни и весели за да има кој да се грижи за вашите миленици :)
 
Z

ziko bt

Гостин
Дечки имам 3 месечно лабрадорче. На почетокот дехидратот шо му го купвав во било кој период да му даев јадеше колку шо има. Последниот период со молење пола рака дали ќе подкасни и баталва. Го сменав дехидратот и пак забушава. Чаре?
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Веке 10 месеци како го имам кучето и уште неможам да му најдам сува храна која постојано ќе ја јаде.. некогаш не ја јаде па мора да му ставам во неа стек, виршла, колбас, нешто шо имам дома за да покрај тоа закачи нешто и од сувата храна или да ја изеде цела. Се решив да пробам да му проготвувам домашна храна па ме интерсира ако може некој да ми даде инфо што е најдобро/најисплатливо и количински колку. Се работи за женски самојед стар 1,5 год. Најдов нешто на нет ама незнам колку е точно и дали е добро (http://veterina.info/psi/rase-pasa/73-psi/ishrana-pasa/266-priprema-domae-hrane-za-pse)
 
K

Kacar

Гостин
Веке 10 месеци како го имам кучето и уште неможам да му најдам сува храна која постојано ќе ја јаде.. некогаш не ја јаде па мора да му ставам во неа стек, виршла, колбас, нешто шо имам дома за да покрај тоа закачи нешто и од сувата храна или да ја изеде цела. Се решив да пробам да му проготвувам домашна храна па ме интерсира ако може некој да ми даде инфо што е најдобро/најисплатливо и количински колку. Се работи за женски самојед стар 1,5 год. Најдов нешто на нет ама незнам колку е точно и дали е добро (http://veterina.info/psi/rase-pasa/73-psi/ishrana-pasa/266-priprema-domae-hrane-za-pse)
Зошто готвено кога можеш сирово ( живо) ?
Јас моиве мачки и куче ги хранам комбинирано квалитетен дехидрат и живо. Готвено е за луѓе, за животни придобивки само од живо мевце со секое загревање се губат витамини минерали и ќе мораш на готвената храна да додадеш синтетички витамини и минерали.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Јас моиве мачки и куче ги хранам комбинирано квалитетен дехидрат и живо.
Хах, и јас исто, пилешки копани смрзнати и оние рипчињана папалини.
 
K

Kacar

Гостин
Хах, и јас исто, пилешки копани смрзнати и оние рипчињана папалини.
Пилешки копани, телешки и јагнешки срца, јазици, џигер и бубрег, крилца, јајца и папалини секако.
Може и мисиркино понекогаш, кога имам пари и телешко.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Пилешки копани, телешки и јагнешки срца, јазици, џигер и бубрег, крилца, јајца и папалини секако.
Може и мисиркино понекогаш, кога имам пари и телешко.
Да ти кажам право мене ми е гадно да ѝ давам такви работи :sick: . Јајца, копани, папалини, 1-2 парчиња леб, малце дехидрат и доста ѝ е. Најдобро е што не треба ништо спремање, освен малце месото што го сецкам за да не го вади од чинија. Дури и јајцата така ѝ ги давам цели, не ги ни кршам, сосе љушпа ги гнете :D
 
K

Kacar

Гостин
Да ти кажам право мене ми е гадно да ѝ давам такви работи :sick: . Јајца, копани, папалини, 1-2 парчиња леб, малце дехидрат и доста ѝ е. Најдобро е што не треба ништо спремање, освен малце месото што го сецкам за да не го вади од чинија. Дури и јајцата така ѝ ги давам цели, не ги ни кршам, сосе љушпа ги гнете :D
Така и треба :)
Ја не мешам дехидрат и сирова, наутро давам дехидрат навечер сирова. Да ги стаам измешани дехидратот нема ни да го пипнат... на почеток блендирав
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Така и треба :)
Ја не мешам дехидрат и сирова, наутро давам дехидрат навечер сирова. Да ги стаам измешани дехидратот нема ни да го пипнат... на почеток блендирав
Мојава јаде. Нормално прво внимателно месото го двои ама после зима залет и дојадува све. Ама дехидратот ѝ е онака, чисто да грицне малце. Зимам некој рефус околу 100 ден. кило, не е баш квалитетен па не ставам многу.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Ја на моето куче му давам само месо,немора да јаде кучешка храна
 
K

Kacar

Гостин
Ја на моето куче му давам само месо,немора да јаде кучешка храна
Би сакал и јас така ама не смеам... често патувам често го оставам по пансиони и пријатели.... зарем ќе ги оптоварувам со порции месо сабааље вечер коа имаш црп црп дехидрат.... додуше Оријен користам па не се секирам...
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Би сакал и јас така ама не смеам... често патувам често го оставам по пансиони и пријатели.... зарем ќе ги оптоварувам со порции месо сабааље вечер коа имаш црп црп дехидрат.... додуше Оријен користам па не се секирам...
Не месо,коски мислев,коски од месо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom