Хороскоп, хороскопски знаци (општо)

Што сте во хороскоп


  • Вкупно гласачи
    1.371

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Јарец /Рак

Вие постојано се чувствувате како да сте растргнати меѓу две крајности. Од една страна имате потреба за потполна самостојност и живот на возразна личност со востановени одговорности, а од друга страна имате порив да се скриете во вашиот сигурен универзум. Во секој случај вие имате изразена потреба за љубов и топлина.

Кога имате доволно самодоверба на површина излегува веселата страна на вашиот карактер, но, почесто е да сте ладни, воздржани и амбициозни, а тоа е посебно нагласено кога сте нервозни. Во секој случај вие имате потешкотии да го напуштите семејството.

Тоа е причината зошто вие дури на повозрасни години може да стапите во брак. Исто така многу е вероватно дека ќе стапите во брак со личност која е многу постара од вас.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Вага и скорпија – љубовна комбинација


Кога вага и скорпија се во љубовна врска, тие создаваат длабоко емоционална поврзана унија, од која двата партнери се задоволни. Скорпијата има тенденција честопати да се навраќа во мислите и да се присетува на грешките од минатото, што ѝ создава нестабилност и конфузија во главата. Вродениот талент на вагата да внесува хармонија и баланс во сé, ја смирува и усреќува скорпијата во многу ситуации. Скорпијата може да ѝ ја возврати услугата на вагата со нејзината моќ за концентрација, карактеристика која ѝ овозможува да ги насочи мислите кон реализирање на една цел во едно време. Бидејќи на вагата ѝ недостасува решителност, скорпијата ќе ја подбуцнува да биде побрза и поефикасна во реализацијата на идеите.Овие два хороскопски знака се многу компатибилни поради нивните слични потреби и очекувања од љубовните врски. Вагата е најсреќна кога е во урамнотежена врска, во која се чувствува удобно и емотивно поврзано со партнерот. Скорпијата „цвета“ кога е во врска базирана на емотивна блискост и сексуална интима. Нивната комбинација од силни емоции и интелект, го прават ова дуо импресивно.
Скорпијата е потрпеливиот партнер во оваа врска, но за разлика од вагата, таа повеќе настојува да ги контролира работите. Без оглед на разликите во карактерите, интересно е тоа дека и двата знака сакаат да преземаат ризици и да ги користат шансите кои им се пружаат во животот. Затоа оваа врска не може да биде досадна. И вагата и скорпијата се големи шармери и наоѓаат големо задоволство флертувајќи еден со друг.
Овие два знака имаат различен стил на однесување. Скорпијата е таинствена, затворена и длабока личност, додека вагата е отворена и искрена, што значи дека партнерите понекогаш ќе мора да обрнат големо внимание на нивната комуникација.
Вагата е предводена од планетата Венера, која е симбол на љубовта, а Скорпијата од Марс, што е симбол на нејзината страст и Плутон што ја означува нејзината моќ. Потребата на вагата за љубов, убавина и баланс, ги избиструва чувствата и мислите на скорпијата, кои често се многу заплеткани и сложени.
Влијанието на Марс врз скорпијата ветува активна и возбудлива врска. Исто така, обата знака не сакаат расправии, но од различна потреба. Скорпијата избегнува кавга, затоа што планира подоцна дискретно да се освети, додека вагата се згрозува од помислата да се кара, па затоа ќе направи сé што е во нејзина моќ да го спречи тоа, вклучувајќи нејзино повлекување и барање примирје. Во овој пар перфектно се измешани интелектот и емоциите. Истовременото користење на главата и срцето, му овозможува на ова љубовно партнерство да се справи со секаков предизвик и да ја одгатне секоја загатка. Сето ова е можно, само доколку знаците работат заедно, а не еден против друг.
Скорпијата е мајстор во стратегиско размислување и може да ѝ помогне на расеаната и неодлучна вага да се фокусира на битните работи. Но, преголемата емотивност на скорпијата, може понекогаш да ја обесхрабри и исцрпи вагата. Од друга страна, вагата понекогаш може да ја збуни и повреди скорпијата. Дипломатската страна на вагата може најмногу да помогне во ваквите ситуации.
Вагата секогаш сака да експериментира: да отиде со нејзината љубов на состанок во поинаков ресторан, да посети некоја галерија или да отиде на патување на ново место, но скорпијата е таа која ја донесува крајната одлука за реализација на идеите. Овие два знака ги имаат потребните карактеристики да постанат пар во кој меѓусебната лојалност и посветеност е на прво место, бидејќи истите се многу битни за секој од нив.
Најдобриот аспект во оваа љубовна врска е моќта која ја создаваат во нивната унија. Како пар, овие два знака можат да создадат многу работи и на љубовен и на финансиски план. И вагата и скорпијата се победници, кои не се откажуваат од своите замисли.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Plavooka - таг
Мила ми велат Јупитер ми влегол во Рак. Ќе можеш да ми напишеш нешто повеќе за ова, кога ќе имаш време. :love:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.774
Поени од реакции
11.833
Plavooka - таг
Мила ми велат Јупитер ми влегол во Рак. Ќе можеш да ми напишеш нешто повеќе за ова, кога ќе имаш време. :love:
Кај сите влезе, сега цела година само успеси поврзани со пари и работа и статус :)
Сите на работа :) Талисмани правење, комбинирање да нема лоши аспекти Јупитер со други планети... и све че биду во ОК состојба :)

А Plavooka може да срочи некој текст за Јупитер во Рак (y)
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Кога сме веќе кај планетиве, мене па Венера ми влегла во Лав. Што значи тоа во превод? :)))
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не си ми јасен баш o_O
Ајде еве за да ти разјаснам нешто ... На 27 јуни Венера ( вага ) ќе премине во вашиот знак и ќе го означи почетокот на страстен период кој повеќекратно ќе ја зголеми возбудата во вашиот љубовен живот. Ќе се радувате на жешки летни авантури.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Plavooka - таг
Мила ми велат Јупитер ми влегол во Рак. Ќе можеш да ми напишеш нешто повеќе за ова, кога ќе имаш време. :love:
Обемен рапорт на англиски за оваа тематика, ни јас не би го напишала подобро:love:

http://comfychairastrology.blogspot.com/2013/06/jupiter-in-cancer-july-2013-july-2014.html

Значи, сите што досега не се омажиле/ожениле, нека му ја мислат, или сега или никогаш:pos:
 
Член од
11 јули 2013
Мислења
19
Поени од реакции
1
верувам дека карактеристиките од хороскопскиот знак ги поседуваме, а што ке ми се случи денес,месецов и годинава не :)
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Za tie sto veruvaat vo horoskop = edno poucuvanje:

Zamislete Sonceto, so site planeti i oddalecenost da gi namalime za milion.

Vo toj slucaj, ako e Sonceto srede Solun, nemu najbliskata planeta kako dzamlija bi se naodjala okolu Gevgelija....
Venera kako ping-pong topce okolu Skopje, a nasata planeta kako teniska topka pomedju Leskovac i Nis.
Mars bi orbitiral kako pogolemo topce od ping-pong medju Beograd i Novi sad.
Jupiter kako golem balon kako so so 300. teniski topcinja bi se naodjal pedesetina kilometri nad Subotica - vo Ungarija.

Za da se smestat okolu 8. milijardi ludje na teniskata topka nie bi izgledale kako amebi!...

A kako moze Jupiter da deluva na amebite koga e odalecen od nas 700. kilometri ili Mrs kako pogolemo topce od ping-pong na oddalecenost od 400. kilometri...

???
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
A kako moze Jupiter da deluva na amebite koga e odalecen od nas 700. kilometri ili Mrs kako pogolemo topce od ping-pong na oddalecenost od 400. kilometri...

???
И при квантната испреплетеност две честички можат да бидат одвоени со светлосни години, па ефектите од едната на другата да бидат моментални. Таа појава се вика "entanglement".
Ти што мислиш, како е можно? :)
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
A zosto ne konkuriras za Nobelova nagrada?
--- надополнето: 1 август 2013 во 16:29 ---
Kvantnata mehanika e seuste vo zarodis - kako doence vo peleni...

Dali si bil na mesto odaleceno so svetlosni godini i tuka si dosol zaedno so spomernatatqa cesticka
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
A zosto ne konkuriras za Nobelova nagrada?
--- надополнето: 1 август 2013 во 16:29 ---
Kvantnata mehanika e seuste vo zarodis - kako doence vo peleni...

Dali si bil na mesto odaleceno so svetlosni godini i tuka si dosol zaedno so spomernatatqa cesticka
Нема зошто да конкурирам за Нобелова награда, не сум ја открил јас, ја откриле и ја докажале други пред мене. Тоа што квантната механика е релативно нова наука, не ги прави нејзините откритија нерелевантни. Или можеби сакаш да ја оспориш квантната испреплетеност?
Овој феномен е докажан и е научен факт, слободно провери си, нема потреба мене да ми веруваш.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Ne stanuva zbor za kvantnata mehanika.

Komentirav za tvojot deciden stav/mislenje - tuku za tvoeto naucno mislenje deka dve cesticki imaat isti karakteristiki i odnesuvanja kolku i da se oddaleceni (svetlosni godini) edna od druga.
TOA E KAKO DETE OD 8. MESECI DA VOZI FERARI... kVANTNATA MEHANIKA E MOZEBI I POMLADA OD 8. MESECI.
MISLENJATA SE EDNO, A DOKAZITE ZA TAKOZ ZAVRSEN CIN SE DRUGO.

Mozebi se secavate na X-iot bozon. Na "taratur.com" go komentirav zaklucokot na nas fizicar deka Ajnstajn zgresil.
Koga proverkite pokazaa pogresni rezultati - fizicarot mi se izvini.

Toa e isto kako da mi opisuvas mesto koe ne si go posetil nikogas.

Vselenata e premnogu golema za da diskutirame za nejzinite zakoni, osobeno za takvi koi ja odrzuvaat vo celina koja mnogu malku ja poznavame...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ne stanuva zbor za kvantnata mehanika.

Komentirav za tvojot deciden stav/mislenje - tuku za tvoeto naucno mislenje deka dve cesticki imaat isti karakteristiki i odnesuvanja kolku i da se oddaleceni (svetlosni godini) edna od druga.
TOA E KAKO DETE OD 8. MESECI DA VOZI FERARI... kVANTNATA MEHANIKA E MOZEBI I POMLADA OD 8. MESECI.
MISLENJATA SE EDNO, A DOKAZITE ZA TAKOZ ZAVRSEN CIN SE DRUGO.

Mozebi se secavate na X-iot bozon. Na "taratur.com" go komentirav zaklucokot na nas fizicar deka Ajnstajn zgresil.
Koga proverkite pokazaa pogresni rezultati - fizicarot mi se izvini.

Toa e isto kako da mi opisuvas mesto koe ne si go posetil nikogas.

Vselenata e premnogu golema za da diskutirame za nejzinite zakoni, osobeno za takvi koi ja odrzuvaat vo celina koja mnogu malku ja poznavame...
Тоа не е мое мислење, тоа е научен факт и си има име - "квантна испреплетеност" или "quantum entanglement".
Негирање на општо докажани и прифатени научни факти е одлика единствено на неукост и тврдоглавост.
Ти посочив и линк со поопширни информации за истиот, ако намерата ти е да одиш со глава во ѕид, тогаш слободно повели.
--- надополнето: 2 август 2013 во 13:04 ---
Toa e isto kako da mi opisuvas mesto koe ne si go posetil nikogas.
Дали тоа значи дека ти си бил на Јупитер и на Марс со оглед на тоа што сликовиото објасни на кое растојание се наоѓаат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom