Хороскоп, хороскопски знаци (општо)

Што сте во хороскоп


  • Вкупно гласачи
    1.371

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Ipsi... - zemi go ucebnikot po geografija... Tamu ce ja najdes goleminata na sonceto, planetite i nivnata oddalecenost. Site merni edinici skrati gi za 1. milion i ne tgreba da odis na mars ili Jupiter za da vidis koj e vo pravo...

____________________________

Naukata za razlika od dogmatikata e sekogas otvorena za kritiki i gi prifaca site novi dokazi...
Naukata ne e religija (tvote veruvanje vo kvantnata isprepletenost) tuku e pocetok pred golemi i nepoznati kraevi/zavrsnici (beskonecni moznosti) raskrsnici koi nikoj sega ili bilo kade ne moze da gi pretpostavi...

Ti i jas samo citame za kvantnata mehanika i daleku sme od nekakvo laboratorisko (tehnolosko) ispituvanje.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ipsi... - zemi go ucebnikot po geografija... Tamu ce ja najdes goleminata na sonceto, planetite i nivnata oddalecenost. Site merni edinici skrati gi za 1. milion i ne tgreba da odis na mars ili Jupiter za da vidis koj e vo pravo...
Ама нели никој не бил ни на сонцето ни на Јупитер? Тогаш според твоите сопствени зборови, следува и твојата констатација:
Toa e isto kako da mi opisuvas mesto koe ne si go posetil nikogas.
Затоа ти реков - тоа не е мислење, туку научен факт, докажан и општо прифатен. Научните не истресле од ракав дека два објекти кои се во квантна испреплетеност реагираат моментално без разлика на далечината, и за тоа не им било потребно да патуваат со светлосни години, бидејќи постојат начини да се пресмета, исто како што димензиите и растојанието на планетите не се истресени од ракав.
Naukata za razlika od dogmatikata e sekogas otvorena za kritiki i gi prifaca site novi dokazi...
Naukata ne e religija (tvote veruvanje vo kvantnata isprepletenost) tuku e pocetok pred golemi i nepoznati kraevi/zavrsnici (beskonecni moznosti) raskrsnici koi nikoj sega ili bilo kade ne moze da gi pretpostavi...

Ti i jas samo citame za kvantnata mehanika i daleku sme od nekakvo laboratorisko (tehnolosko) ispituvanje.
Јас немам "верувања", тоа што ти го кажувам е научен факт! Не ми верувај мене, провери си самиот.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Seti se na Isak Njutn, a potoa na Ajnstajn...

Dvajcata, sekoj vo svoeto vreme i naucni dostreli, gravitacijata ja objasnile na poinakov nacin = naucen zakon.
 
Член од
11 август 2013
Мислења
22
Поени од реакции
21
http://horoskop.hr/natalna-karta/

Другарчиња, еве ви линк каде што бесплатно може да си направите натална карта, споредбен хороскоп, пресметување на подзнак и сл. Тие општи карактеристики на знаците ве покажуваат во упростено светло, па затоа ако сакате да знаете подетално за себе, за вашиот иден или сегашен партнер, за професијата и др., направете си натална карта. Прашајте ако нешто ве интересира, не сум некој стручњак, ама астрологијата многу ме интересира и знам колку - толку да се снајдам ;) Поздрав! :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Македонија земја за јарците:eek:
останатите знаци- барајте си ја ветената за вас земја

Ovan
Zemlje: Nemacka, Engleska, Poljska, Danska, deo Francuske, Japan, Izrael, Koreja, Sirija, Venecuela.
Gradovi: Krakov, Utreht, Napulj, Padova, Verona, Firenca, Marselj, Hamburg, Minhen.

Bik
Zemlje: Irska, Iran, Cipar, Grcki arhipelag, Argentina, Svedska, Holandija, Finska, Mala Azija, Persija.
Gradovi: Cirih, Dablin, Lajpcig, Lucern, Bolonja, Parma, Palermo, Mantova, Torino, Brescia, St.Luis.

Blizanci
Zemlje: USA, Italija, Belgija, Juzni Egipat, Nigerija, Jermenija, Istocna Canada, Belgija, Sardinija.
Gradovi: London, San Fracisko, Rio, Bruksel, Versaj, Melburn, Tripoli.

Rak
Zemlje: Holandija, Skotska, Norveska, deo Francuske, Paragvaj, Baravska, Alzir, Tunis, Juzna i Srednja Afrika, Pokrajina u Kini, Novi Zeland, Java, Honduras.
Gradovi: Amsterdam, Milano, Venecija, Piza, Djenova, Konstantinopolis, Njujork, Istambul, Zeneva, Stokholm.


Lav
Zemlje: Crna Gora, Italija, Sicilija, Jug Francuske, Ceska, Severna Rumunija, Florida, Kuba, Sudan, Peru, Palestina, Damask.
Gradovi: Rim, Holiwood, Cikago, Berlin, Madrid, Prag, Linc, Havaji, Jerusalim, Majami, Las Vegas, San Francisko i San Dijego, Bombaj, Filadelfija.

Devica
Zemlje: Hrvatska, Svajcerska, Turska, delovi Grcke, Zapadna Indija, Brazil.
Gradovi: Zagreb, Jerusalim, Atina, Lion, Bazel, Pariz, Tuluz, Boston, Los Angeles.

Vaga
Zemlje: Austrija, Toskana, Argentina, Libija, Tibet, Kina, Indokina, Savoja, Gornji Egipat, Gvatemala, Burma.
Gradovi: Beograd, Bec, Frankfurt, Lic, Notingem, Lisabon, Johannesburg.

Skorpion
Zemlje: Norveska, Bavarska, deo Indokine, Laponija, Alzir, Severna Amerika, Maroko, Malezija, Katalonija, Severna Sirija.
Gradovi: Padova, Minhen, Liverpool, Venecia, Baltimor, Washinton, New Orleans, Njukasl, (Spanska korida).

Strelac
Zemlje: Bivsa Jugoslavija, Dalmacija, Madjarska, Spanija, Madagaskar, Provansa, Australija, Arabija.
Gradovi: Istra, Budimpesta, Avinjon, Rotenburg, Notingem, Keln, Stuttgart, W.Bronvic, Toledo.

Jarac
Zemlje: Srbija, Bosna, Makedonija, Grcka, Bugarska, Albanija, Sibir, Indija, Bolivija, Meksiko, Avganistan, deo Engleske, deo Litvanije.
Gradovi: Beograd, Brisel, Oksford, Mexiko, Delhi, Brandenburg.

Vodolija
Zemlje: Rusija (SSSR), Svedska, Danska, Litvanija, Etiopija, Prusija.
Gradovi: Lenjingrad, Moskva, Hamburg, Salzburg, Bremen, Trent.

Ribe
Zemlje: Rusija (SSSR), Portugalija, Panama, Urugvaj, Kolumbija, Haiti, pustinja Sahara.
Gradovi: Venecija, Sevilja, Varsava, Jerusalim, Aleksandrija.

http://www.astrolook.com/magazin/doc/128.shtml
.

ПС
леандра да не се водеше по оваа астрогеографија , штом ја избра Германија ?!:icon_lol:
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Пффф, Македонија била земја на јарците...Македонија е девица во хороскоп бе (иако сите ја ебат #старафинтановабудала), исто како и нашиот драг лидер кој чинам дека беше роден при крајот на август, така да Македонија е земја на девиците, а риби, ракови, близнаци, јарци и све остало на бесилка треба да се прати.
Добро, освен вагите, тие ќе бидат поштедени, пошо се најубави, најпаметни и најшарматни.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Интересно како статистички се распределени :icon_lol:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
103 Скорпии, после се прашувате зш нечинел народот у МКД :D
Škorpija
Vrlina: odanost
Ako imate Škorpiju na svojoj strani, možete biti mirni jer vas on nikad neće izdati. Bilo da ste mu ljubavnik, partner ili prijatelj, on će vas uvek čuvati i štititi, a čak i ako vam napravi nešto nažao, pobrinuće se da nikad ne saznate kako vas ne bi povredilo. Škorpiju je dobro imati da vam čuva leđa, jer će ova osoba uistinu staviti ruku u vatru za ljude koje voli i ceni.
ama imaat i maani:P http://www.24sata.rs/specijal/zivot/vest/vrline-i-mane-horoskopskih-znakova/80926.phtml
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Škorpija
Vrlina: odanost
Ako imate Škorpiju na svojoj strani, možete biti mirni jer vas on nikad neće izdati. Bilo da ste mu ljubavnik, partner ili prijatelj, on će vas uvek čuvati i štititi, a čak i ako vam napravi nešto nažao, pobrinuće se da nikad ne saznate kako vas ne bi povredilo. Škorpiju je dobro imati da vam čuva leđa, jer će ova osoba uistinu staviti ruku u vatru za ljude koje voli i ceni.
ama imaat i maani:P http://www.24sata.rs/specijal/zivot/vest/vrline-i-mane-horoskopskih-znakova/80926.phtml
Velvet She; глеј шо ти значи Скорпија :icon_lol:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Инаку дајте нешто околу ова... :)

Таа Рак хороскоп, подзнак - Скорпија
Јас Вага хороскоп, подзнак - водолија, месечина Скорпија

Нешто за во врска... баш ме интересира колку си одговараме според астрологија...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Најдов нешто околу комбинацијата Вага - Рак

Кога вага и рак се во љубовна врска, тие меѓусебно си ги надополнуваат оние работи кои недостигаат кај секој од нив. И двата знака бараат сигурност и безбедност во врската и уживаат во убавината и задоволствата кои ги пружа животот. Кога имаат иста цел, вагата и ракот умеат хармонично да ги „измешаат“ нивните енергии. Овој пар може побавно да прогресира во однос на други, бидејќи на почетокот ним може да им изгледа дека немаат ништо друго заедничко освен потребата за добро друштво, блискост и убавина. Но, ако си дадат повеќе време за да се запознаат подобро, ќе препознаат многу квалитети кај секој од нив, кои вредат за почит.
Вага и рак – љубовна комбинација
И на вагата и на ракот им е многу важно чувството на среќа и изразувањето на мислите и чувствата. Ракот го привлекува шармот, воздржаноста и тактичноста на вагата, а нејзините дипломатски способности може да го смират и во најкритичните ситуации. Од друга страна, вагата која е љубител на естетска убавина и хармонија, го почитува ракот поради неговиот инстинкт за негување на домот и безбедноста која доаѓа во пакет. Ракот има тенденција да избрзува со заклучоците и да донесува непромислени одлуки без да ги знае сите факти. Затоа е тука неговата вага која може да му помогне да ги види и другите перспективи на ситуациите. Ракот е предводен од Месечината која ги симболизира чувствата, а вагата од планетата Венера која е симбол на љубовта. Овој пар дели заедничка љубов кон домот, семејството и романтиката. Овие партнери најчесто би избрале хармоничен однос во врската, а не карање. Повеќе од која било друга љубовна комбинација, овој астролошки пар внесува чувство на топлина, нежност и стабилност на луѓето околу него.
Наспроти нивното согласување и единство, кај овој пар може да се јават несогласувања. Во тој контекст, вагата ги формира своите ставови врз база на разумот, па понекогаш може да се однесува супериорно и снобистички спрема својот љубовник. Од друга страна, ракот го гледа светот низ „емоционални леќи“ па лесно можат да му бидат повредени чувствата. Додека ракот го креира мислењето врз база на инстинктот и говорот на телото и е задоволен кога се земаат предвид неговите чувства, вагата бара нешто што ќе ѝ го стимулира умот, обидувајќи се да ја најде логиката на нештата. Поради ваквите разлики, на овие партнери понекогаш им е тешко да се разберат еден со друг. Конфликт може да настане и доколку ракот е премногу нерасположен и намќорест, а вагата премногу иронична и провокаторски настроена. Наместо да се караат кој повеќе се бори за врската, кој ги носи одлуките или кој ја одржува контролата, двата партнера треба да научат дека тие имаат различни гледишта кон светот. Ако неодлучноста на вагата го иритира ракот, таа може да ги употреби својот шарм и справедливост и да се согласи со неговите одлуки, но за таа цел тој мора да престане да се мурти. И двата хороскопски знаци се иницијатори по природа, што значи дека кога нивните идеи и погледи се разликуваат, настанува вистинска војна.
Која е најдобрата работа во оваа љубовна комбинација? – Нивната заедничка почит кон стабилноста, хармонијата во домот и љубовта кон удобниот живот. Сличните вкусови и желби ги зближуваат овие партнери, кои целосно се предаваат на врската и заеднички уживаат во нивната одлична смисла за убавина.
--- надополнето: 2 септември 2013 во 09:58 ---
Вага - Скорпија

Кога вага и скорпија се во љубовна врска, тие создаваат длабоко емоционална поврзана унија, од која двата партнери се задоволни. Скорпијата има тенденција честопати да се навраќа во мислите и да се присетува на грешките од минатото, што ѝ создава нестабилност и конфузија во главата. Вродениот талент на вагата да внесува хармонија и баланс во сé, ја смирува и усреќува скорпијата во многу ситуации. Скорпијата може да ѝ ја возврати услугата на вагата со нејзината моќ за концентрација, карактеристика која ѝ овозможува да ги насочи мислите кон реализирање на една цел во едно време. Бидејќи на вагата ѝ недостасува решителност, скорпијата ќе ја подбуцнува да биде побрза и поефикасна во реализацијата на идеите.Вага и скорпија – љубовна комбинацијаОвие два хороскопски знака се многу компатибилни поради нивните слични потреби и очекувања од љубовните врски. Вагата е најсреќна кога е во урамнотежена врска, во која се чувствува удобно и емотивно поврзано со партнерот. Скорпијата „цвета“ кога е во врска базирана на емотивна блискост и сексуална интима. Нивната комбинација од силни емоции и интелект, го прават ова дуо импресивно.
Скорпијата е потрпеливиот партнер во оваа врска, но за разлика од вагата, таа повеќе настојува да ги контролира работите. Без оглед на разликите во карактерите, интересно е тоа дека и двата знака сакаат да преземаат ризици и да ги користат шансите кои им се пружаат во животот. Затоа оваа врска не може да биде досадна. И вагата и скорпијата се големи шармери и наоѓаат големо задоволство флертувајќи еден со друг.
Овие два знака имаат различен стил на однесување. Скорпијата е таинствена, затворена и длабока личност, додека вагата е отворена и искрена, што значи дека партнерите понекогаш ќе мора да обрнат големо внимание на нивната комуникација.
Вагата е предводена од планетата Венера, која е симбол на љубовта, а Скорпијата од Марс, што е симбол на нејзината страст и Плутон што ја означува нејзината моќ. Потребата на вагата за љубов, убавина и баланс, ги избиструва чувствата и мислите на скорпијата, кои често се многу заплеткани и сложени.
Влијанието на Марс врз скорпијата ветува активна и возбудлива врска. Исто така, обата знака не сакаат расправии, но од различна потреба. Скорпијата избегнува кавга, затоа што планира подоцна дискретно да се освети, додека вагата се згрозува од помислата да се кара, па затоа ќе направи сé што е во нејзина моќ да го спречи тоа, вклучувајќи нејзино повлекување и барање примирје. Во овој пар перфектно се измешани интелектот и емоциите. Истовременото користење на главата и срцето, му овозможува на ова љубовно партнерство да се справи со секаков предизвик и да ја одгатне секоја загатка. Сето ова е можно, само доколку знаците работат заедно, а не еден против друг.
Скорпијата е мајстор во стратегиско размислување и може да ѝ помогне на расеаната и неодлучна вага да се фокусира на битните работи. Но, преголемата емотивност на скорпијата, може понекогаш да ја обесхрабри и исцрпи вагата. Од друга страна, вагата понекогаш може да ја збуни и повреди скорпијата. Дипломатската страна на вагата може најмногу да помогне во ваквите ситуации.
Вагата секогаш сака да експериментира: да отиде со нејзината љубов на состанок во поинаков ресторан, да посети некоја галерија или да отиде на патување на ново место, но скорпијата е таа која ја донесува крајната одлука за реализација на идеите. Овие два знака ги имаат потребните карактеристики да постанат пар во кој меѓусебната лојалност и посветеност е на прво место, бидејќи истите се многу битни за секој од нив.
Најдобриот аспект во оваа љубовна врска е моќта која ја создаваат во нивната унија. Како пар, овие два знака можат да создадат многу работи и на љубовен и на финансиски план. И вагата и скорпијата се победници, кои не се откажуваат од своите замисли.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Velvet She; глеј шо ти значи Скорпија :icon_lol:


Зашто не добив нотификација за тагот? :confused: Сега вие од администрација да и објаснувате на Шкорпијата зашто каснам недела дена со одговорот :P :D


Леандра, ви ги знам јас квалитетите, незаменливи ви се :pipi: Оние другите делови, така малце, ме плашат :giggle:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Зашто не добив нотификација за тагот? :confused: Сега вие од администрација да и објаснувате на Шкорпијата зашто каснам недела дена со одговорот :P :D


Леандра, ви ги знам јас квалитетите, незаменливи ви се :pipi: Оние другите делови, така малце, ме плашат :giggle:
Убаво е кога ти се повторуваат да си ги научиш на памет :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom