Хорор филмови

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Кој филм би ми го предложиле како ептен страшен од листата погоре што ја ставив или надвор од неа?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.524
Кој филм би ми го предложиле како ептен страшен од листата погоре што ја ставив или надвор од неа?
Не знаеме што искуство имаш, ако не си гледал многу тука сме со цели фермани на стари хорори :)Сериозно, тешко е да се предложи нешто вака, подобри пиши од прилика што имаш изгледано и некој филм што те бендисал па бараш слични...

Од листата ваљда Rec не знам... мене не ми се допаѓа листата.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Не знаеме што искуство имаш, ако не си гледал многу тука сме со цели фермани на стари хорори :)Сериозно, тешко е да се предложи нешто вака, подобри пиши од прилика што имаш изгледано и некој филм што те бендисал па бараш слични...

Од листата ваљда Rec не знам... мене не ми се допаѓа листата.
Епа нешто како One missed Call
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
abe drugari amitivile horor simnete go i serete se pozdraf
Како не, веќе еден страшен Амитивил што да ти кажам :) Вреди да се гледа филмот поради глумата на Рејнолдс, капа доле за неа во тој филм.

И тоа што е многу згоден таму :X3:

Глеј го еве вака Dead Silence од поновиве па ќе правиме муабет за страв :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.524
Епа нешто како One missed Call
Немам појма кој е тој. Почекај Psyside да се појави од негде :)

Еве од мене еден стар пост:



Дефинитивно еден од најдобрите жанрови, со напомена дека таму каде што има многу добри филмови има и многу ѓубре. Во последно време почнаа да излегуваат екстра смешни хорори. 100-150 литри крв не значат добар хорор, ама тоа изгледа го заборавиле оние кои прават ѓубре за ситна заработка.

Прво морам да кажам дека крајот на 70-тите и во текот на 80-тите излегоа некои култни хорор филмови кои и ден денес се мерило за добар хорор филм. Ова значи дека без да ги погледнете овие филмови има добри шанси да се палите на кофи крв и таквите да ви претставуваат добар хорор, што не е ни лошо со оглед на тоа дека нема да се нервирате многу.

Значи, да почнам од постарите:

Култните хорори на John Carpenter:
Halloween (1978) The Fog (1980) и The Thing (1982)

Комплетниот серијал
A Nightmare on Elm Street (1984) и првите делови од
Friday the 13th (1980)

Трите дела од “Претскажување“:
The Omen (1976), Damien: Omen II (1978),
The Final Conflict (1981)... ( оригиналот од 1976 барем 2 класи е подобар од римејкот )

Потоа:
Children of the Corn (1984) Иако има уште 5-6 дела првиот е класика а може да се погледне и вториот, понатаму е губење време.

Малку хорор на вода: Jaws (1975) Има уште три дела.

Едно легендарно филмче на тема “вампирите се меѓу нас“:
The Lost Boys (1987)

Доволно класика, одиме со малку или многу понови хорори. Во поново време се менува жанрот и ретко гледаме чисти хорори туку психолошки трилер/хорори, хорор/акции па дури и хорор/комедии. Еве некои од 90-тите до денес:


Interview with the Vampire (1994) Повеќе како драма со вампири наместо луѓе. Го обожавам филмов.

The Sixth Sense (1999) Ако не знаете за што се работи, крајот ќе ве извади од памет. Страшно добар филм.

Stigmata (1999) Еден од ретките понови вистински хорори.

The Devil's Advocate (1997) Без посебен коментар

Scream (1996),
Scream 2 (1997),
Scream 3 (2000)


I Know What You Did Last Summer (1997) Само првиот дел

Final Destination (2000), Final Destination 2 (2003),
Final Destination 3 (2006)


Jeepers Creepers (2001),
Jeepers Creepers II (2003)

The Prophecy (1995) Само првиот дел

The Blair Witch Project (1999) Не очекувајте филм како другите ама и не се распрашувајте ништо пред да го гледате. Вистински хорор.


The Reaping (2007) За оние што сакаат филмови од типот на Exorcist.

Можеби испуштив нешто, ама многу е и ова...
За некои се попишманив во меѓувреме ама нема врска...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.296
Поени од реакции
15.513
Не е страшен One missed call :D
(еден од малкуте хорори што ми е гледан)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.529
Поени од реакции
33.723
Епа нешто како One missed Call
Глуп е One Missed Call. Од листава би ти препорачал Dead Silence, дека за пошироката маса е, по сечиј вкус и кај секој може да предизвика нешто. Инаку од листава според мене, слешер Rec, a moody Тhe House of the Devil.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
One missed Call го гледав до пола негде и после излегов. Интересен ми е што има некоја содржина. И Mirrors ми се допадна исто
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
One missed Call го гледав до пола негде и после излегов. Интересен ми е што има некоја содржина. И Mirrors ми се допадна исто
Mirrors не е хорор. Гледај ги Orphan, The orphanage и Strangers. Strangers е каде-каде пострашен од другиве два.
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Кој филм би ми го предложиле како ептен страшен од листата погоре што ја ставив или надвор од неа?
The house of the devil ,Orphanage , Session 9 , Rec (одлични хорори од поново време) , другиве ги немам гледано освен Sillent Hill, кој го исклучив на пола :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Добро ондак. Ќе ги гледам Silent Hill, The orphanage и Strangers.

Инаку тотално разочаран од The Legion или само Legion. Ќе кажам подоцна зашто, сега сум зафатен
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Добро ондак. Ќе ги гледам Silent Hill, The orphanage и Strangers.

Инаку тотално разочаран од The Legion или само Legion. Ќе кажам подоцна зашто, сега сум зафатен
затоа што многу е фантастично напраен ... Повеќе на фантастика и акција ми мава мене тој филм :P
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
затоа што многу е фантастично напраен ... Повеќе на фантастика и акција ми мава мене тој филм :p
И нема ништо страшно иако го гледав во кино. Требало некако поинтересно да го направат. И плус со зомбиња е :nene:

 

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128
Филм што ме има буквално кренато од стол од страв е The Exorcist! :confused: Филмот е последен хорор филм што го имам гледано во мојот живот... Не би сакала повторно да не спијам мирно една недела! ;):cautious:
Еден поздрав за потсетување ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom