Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
-се породува жена и тогаш се дознава дека е ХИВ позитивна за време на операција?? прв случај,
-видна личност, женско, оди на стоматолог, а знам што virus носи во неа (тоа што се мачи чупето погоре со коментар да ми објасни за стерилизација на стоматолошки инстументи, смешки! - никој не спомна за таков извор на добиена зараза)
и види сега,



стоматологот и пломбира заб, знаеш што апарат се користи? -



УВ апарат за полимеризација и адхезија на материјалот што ни се лепи како пломба, стоматологот и го става во уста, при секоја интервенција на заб доаѓа до мало оштетување на гингивата при работа со што крвта од пациентот се закачува на овој апарат, оти стоматологот од надворешна страна го држи одалечено малку,



ама при крај го лепи крајот на сондата на апаратот до забот и гингивата- ете ти контакт! си станува госпоѓата, апаратот се поставува на место чекајќи друг пацент кој може да го добие тој вирус после неа, можеби стоматологот (сосема ретко) ќе го дезинфецира тој дел пред друг пациент, ама прашање дали тој дезифициенс делува на уништување на ХИВ вирусот...
-друг случај со добивање на хепатит Б кој се пренесува преку крв, виден специјалист ортодонт, стоматолог добил за време на протетичка интервенција на пациент кој имал хепатит Б, а овој на некој начин дошол до допир при разгледување на протезата, епилог? после шест месеци тешки маки и борба со болеста која се надоврза од Хепатит Б, стоматологот почина !
-друг случај , поради хитна операција од собраќајка пациентот хитно внесен во операциона сала превземени се сите процедури и устанвено дека е носител на ХИВ вирусот, дел од персоналот кој го транспортирал повредениот кој бил нели крвав поради собраќајката се испаничија., оперционата сала после него се затвори во процедура на целосна деконтаминација,
- да ги спомнам и тие пациенти на хемодијализа?
Е тоа значи @Beric Dondarrion, ,,кружат пациентите,, а не се знае дека се заразени со ХИВ вирусот, тој си знае и соодветниот што го лечи, ама на друго место? затоа со име презиме треба да се знаат, а не да се кријат и за нивно и за наше и за секое добро !!!
...а и најтешка работа во болниците е справување со интрахоспитална инфекција! (n)
Од аспект на тоа дека се жалеше оти слободно кружеле, те прашав како сметаш дека треба? Не мислев на третман лекарски бре. Како сметаш дека треба да ги третираме од аспект на ограничување на слобода на движење за нив, што индиректно го исинуираш, кога се жалиш дека кружеле наоколу, а не да ми објаснуваш за лекарски третмани.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Добра ќе ти биде таа идеја кога животот на еден геј или лезбејка ќе стане лесен, прифатен од околина, почитуван...се додека они се мачат во борбата за остварување на своите права, толку ќе се измачува и посвоеното дете, околината ќе фрла дрвја и камења по него, ќе биде отфрлено и исмејувано од другарчиња и многу други непријатни ситуации ќе доживува.
A почетокот на тој лесен и едноставен живот за хомосексуалците, прифатен од околината ќе започна кога ти и сите глупаци со примитивен мозок голем колку печена кикиритка ќе престанете да ги навредувате и напаѓате.

Што не ти е јасно во овој концепт, кокошко?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Истополови врски се нелегални во 74 држави. Во сите овие 74 се казнува хомосекуалност со доживотен затвор или смртна казна. Од кои 12 се со смртна казна.
И не, ова не е напаѓање, само искажување на реалноста на ироничен начин. Напаѓањето барај го кај твоите сограѓани хетеросексуалци, впрочем и членовите што активно пишуваат на темава. .
Види кои се и кај се наоѓаат 98% од државите кај што е забрането, размисли зошто е тоа така, па дојди тука повторно да дискутираш.
А исто така верувам дека ти барем по половина час дневно, плачеш и ги жалиш африканците што не можат да си бидат во хомосексуални врски :(
Ццц, којзнае колку им е тешко кога размислуваат на оваа тема додека пешачат 20 километри за да земат релативно чиста вода.
Да кажеш дека ЛГБТ напаѓаат хетеросексуалци е толку смешно ама и тажно истовремено
Тажно си ти, гревче напатено. Не генерализирај.
Конкрената слика беше класичен саркастичен напад кон хетеросексуалците, и ако тоа не можеш да го видиш, најверојатно ги носиш од Инстаграм оние наочарине

или толку ти фаќет.
Ова го линкнав пред 2 страни, но не, ти мора тука со caps lock повторно да го ставиш. Е од таквите ко тебе си патат самите LGBT.
Ти си метастаза!
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
A почетокот на тој лесен и едноставен живот за хомосексуалците, прифатен од околината ќе започна кога ти и сите глупаци со примитивен мозок голем колку печена кикиритка ќе престанете да ги навредувате и напаѓате.

Што не ти е јасно во овој концепт, кокошко?
Види вака петле едно раштрафено...дали мојот мозок е печена кикирика а твојот е диња руски ананас, баш го заболе некого...ебати концептот твој во кој сакајќи да ги браниш хомосекс.и ни велиш дека сме сите глупи, ти навредуваш исто, говедо едно(може и копито, твој израз).
Значи, почни од себе прво а потоа, причај причу за навредување!
Што се однесува за посвојување на деца од истополови бракови, мислам дека таа проблематика им е наметната..па тие самите свесно тргнале, т.с ја одбрале таа патека каде што нема можност за свое родено дете.

Не ја обожувам оваа тема и појдувам од себе ако не дај боже умрам јас и мојот сопруг, НЕ би сакала моите деца да бидат посвоени од хомосексуалци.
Можеби постојат податоци некаде, од искуства на деца растени во такви фамилии.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
-се породува жена и тогаш се дознава дека е ХИВ позитивна за време на операција?? прв случај,
-видна личност, женско, оди на стоматолог, а знам што virus носи во неа (тоа што се мачи чупето погоре со коментар да ми објасни за стерилизација на стоматолошки инстументи, смешки! - никој не спомна за таков извор на добиена зараза)
и види сега,



стоматологот и пломбира заб, знаеш што апарат се користи? -



УВ апарат за полимеризација и адхезија на материјалот што ни се лепи како пломба, стоматологот и го става во уста, при секоја интервенција на заб доаѓа до мало оштетување на гингивата при работа со што крвта од пациентот се закачува на овој апарат, оти стоматологот од надворешна страна го држи одалечено малку,



ама при крај го лепи крајот на сондата на апаратот до забот и гингивата- ете ти контакт! си станува госпоѓата, апаратот се поставува на место чекајќи друг пацент кој може да го добие тој вирус после неа, можеби стоматологот (сосема ретко) ќе го дезинфецира тој дел пред друг пациент, ама прашање дали тој дезифициенс делува на уништување на ХИВ вирусот...
-друг случај со добивање на хепатит Б кој се пренесува преку крв, виден специјалист ортодонт, стоматолог добил за време на протетичка интервенција на пациент кој имал хепатит Б, а овој на некој начин дошол до допир при разгледување на протезата, епилог? после шест месеци тешки маки и борба со болеста која се надоврза од Хепатит Б, стоматологот почина !
-друг случај , поради хитна операција од собраќајка пациентот хитно внесен во операциона сала превземени се сите процедури и устанвено дека е носител на ХИВ вирусот, дел од персоналот кој го транспортирал повредениот кој бил нели крвав поради собраќајката се испаничија., оперционата сала после него се затвори во процедура на целосна деконтаминација,
- да ги спомнам и тие пациенти на хемодијализа?
Е тоа значи @Beric Dondarrion, ,,кружат пациентите,, а не се знае дека се заразени со ХИВ вирусот, тој си знае и соодветниот што го лечи, ама на друго место? затоа со име презиме треба да се знаат, а не да се кријат и за нивно и за наше и за секое добро !!!
...а и најтешка работа во болниците е справување со интрахоспитална инфекција! (n)
Заклучок:
клецкајте само жени кои не одат на забар!
шо порасипани заби има - то е посигурен сексот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не ја обожувам оваа тема и појдувам од себе ако не дај боже умрам јас и мојот сопруг,
Некој всушност се прелагал и се оженил со тебе? :vozbud::vozbud:

Моето сочуство до кутриот човек. :(
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Некој всушност се прелагал и се оженил со тебе? :vozbud::vozbud:

Моето сочуство до кутриот човек. :(
Е не како тебе што си се омажил:vozbud:
Јаден татко ти, можам да го замислам кога седи со зетот
:pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Таму идат само ШУТОТ БАЛКАНСКИ!/
Ова сам го заклучи или некој ти го кажа? Ај образложи како стигна до заклучокот.[DOUBLEPOST=1498918980][/DOUBLEPOST]
Па така, шарено, ќе му кажеш дека имаат определба за истиот пол. Ако не може да сфати ќе му кажеш ќе сфатиш кога ќе пораснеш, исто како што го одјебуваш малиот кога ќе те праша како дојдов јас на светов. А имам приметено, за ова прашање најзасекирани се родителите кои си ебаваат мајка, се караат, тепаат пред своите деца, па после лгбт им се криви, што ќе помислеле малите. Абееее, пука државава од логика.




Јас мислев се мењаат ама ете, секој ден ден учиш нешто ново :D
Децата се раѓаат без предрасуди. Јас сум сигурна дека ако тоа дете растело во свет каде што било најнормално да гледаш секакви парови како се држат за рака, воопшто нема да му биде чудно и нема да има потреба да објаснуваш.
Не е проблем објаснувањето, туку тоа што во главата на детето тоа станува нормална работа иако не е нормална, па со тек на време ќе имаш зголемување на луѓе со оваа определба.
Дете што живее во семејство каде што е нормално да се убие животно или човек во иднина ќе нема никаков проблем да го стори истото, така е и со ова.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Е не како тебе што си се омажил:vozbud:
Јаден татко ти, можам да го замислам кога седи со зетот
:pos:
Татко ми е сто пути боље да седи со зет дома, неголи да му донесам кричр ко тебе или бијонс.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
...како и да е имаш уште време да си размислиш, во тек се педофили и предлог за нивна кастрација како што гледам луѓето се многу револтирани дури бараат и смртни казни за такви индивидуи, можеби за некоја година ќе има слични предлози и за хомосексуалците, највероватно...
п.с
симболиката за дубинско орање со ,,плугот,, е твоја пишуванка кон мене, а не е моја кон тебе, па да речеш дека ,,твојот плуг,, е твоја работа... и онака може само го примаш !
Дебата ваква за педофилијата и нејзин поригорозен третман is long overdue. За време на моето растење во државава имав доволно среќа дури неколку пати да избегнам таков куршум. Тогаш не ги поимав работите како што ги поимам сега и сега сум свесен што можело да се случи. Од таму и фрапираноста што е тргнат регистарот, се појавуваат колумни со подршка кон педофилијата итн.

Не знам колку добро ја знаеш историјата на ова прашање во Македонија, но како и да е, ако дојде до такво дереџе, што нема да ме изненади, после се што имам искусено во Македонија, да и ова што сугерираш да се случи (со оглед на тој мрсен брак што беше помеѓу Црквата и државата), јас секако нема да чекам да кулминира, ќе си заминам од овде, ако треба и на црно, но на време. Што се однесува до Македонија - ќе изгуби поени во меѓународната политика и ризикува да биде последната држава со такви политики на Балканот (верувала или не, сите од Балканот се понапред по ова прашање, дури Албанија и едно штуро Косово). Food for thought.

Што значи тоа губењето на поени? Па освен тоа што нема да влеземе во ЕУ и НАТО (што мене не ми смета), ќе треба да излеземе или ќе не избркаат од неколку меѓународни организации, меѓу кои и Советот на Европа, кој го постави баш како еден од условите - декриминализацијата на хомосексуалноста. истата политичка партија сега што е на власт, беше и тогаш, кога влеговме таму, затоа што таа ја декриминализираше хомосексуалноста (секако, под притисок и тоа во повеќе наврати, не дека многу се засекираа они за хомосексуалците).

Така да, според мене ова што го сугерираш е wishful thinking повеќе него ли реалност. Пореално е да се воведат нови заштити кон ЛГБТ популацијата отколку да се иде со чекори наназад, со оглед на тоа што ЛГБТ здруженијата неодамна изјавија дека сите точки од нивните барања новата власт ги прифатила (што не е случај ни со албанциве и тиранската платформа, mind you).

Што се однесува до плугот, кажав во претходниот пост, самата си го крена фустанот што ја отвори таа тема и се стави себе си во неа. Јас не сум ти крив. Инаку FYI не примам, на нива работам само активно или не работам воопшто. Јако е што за секој хомосексуалец претпоставуваш дека ја игра твојата улога во кревет иако за тоа да се случи, барем некој треба да биде од другата страна. До душа, според твоиве постови до сега, логиката не ти е јака страна, па не треба да ти замерам изгледа. Можеш да се вратиш кон твојот фетиш на пениси со коска у нив.


Кога ќе помислам дека таква особа зела мене да ме суди што правам и сакам јас во кревет .......... mama mia! o_O


Нормален си срцка? Се читаш некад шо пишуваш или онака?
Знам многу добро што пишувам, само со тебе треба дополнително да потенцирам кога сум саркастичен. Во секоја зезанција има пола вистина, само не си доволно информиран да знаеш што сакам да кажам. Или знаеш, ама само се преправаш, за да се совпаѓа со четивото што го проповедаш на форум овде, како да не постои активна дискриминација кон хетеро население во ултра-либерални земји.

За трибуналот во Канада демек не знаеш? Или дека BLM се грото црни ЛГБТ лица со фрустрации кон претежно бело хетеро население? Или колку ЛГБТ лица има во новиве антифа радикали по Европа и прекуатлантските земји? За некој кој се прави поупатен и од мене ова треба да го знаеш по дифолт, ама се правиш наудрен. А мене ме прашуваш дали сум бил нормален ...

Ме потсеќаш на една друга геј особа од форумов, бивши член, кој водеше кампања како секој педер кон не е уни има психолошки проблем. Начинот на кој ја бутате вашава коцкаста логика во кружен отвор ви личи еден на друг.

Ова никогаш не го разбрав кај педерите, разбирам од кои причини не би дал газ, ама зошто не би бил актив? Те мрзи да ебеш?
Не е до воља/избор кај некои мажи, туку .... механички проблем.

@a9mkd - Не е до тоа како/колку го користиш тој доле, туку како ја користиш главата што те дефинира како функционален маж. Да меревме машкост само по пениси и нивна употреба, ќе требаше да влезат во клубот на мажите и shemales.

 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Ова сам го заклучи или некој ти го кажа? Ај образложи како стигна до заклучокот.[DOUBLEPOST=1498918980][/DOUBLEPOST]

Не е проблем објаснувањето, туку тоа што во главата на детето тоа станува нормална работа иако не е нормална, па со тек на време ќе имаш зголемување на луѓе со оваа определба.
Дете што живее во семејство каде што е нормално да се убие животно или човек во иднина ќе нема никаков проблем да го стори истото, така е и со ова.
Споредбава со животново ти е најбоље. Сексуалната ориентација не ја учиш у животот.
 
S

staycalm

Гостин
Види кои се и кај се наоѓаат 98% од државите кај што е забрането, размисли зошто е тоа така, па дојди тука повторно да дискутираш.
А исто така верувам дека ти барем по половина час дневно, плачеш и ги жалиш африканците што не можат да си бидат во хомосексуални врски :(
Ццц, којзнае колку им е тешко кога размислуваат на оваа тема додека пешачат 20 километри за да земат релативно чиста вода.

Тажно си ти, гревче напатено. Не генерализирај.
Конкрената слика беше класичен саркастичен напад кон хетеросексуалците, и ако тоа не можеш да го видиш, најверојатно ги носиш од Инстаграм оние наочарине

или толку ти фаќет.

Ова го линкнав пред 2 страни, но не, ти мора тука со caps lock повторно да го ставиш. Е од таквите ко тебе си патат самите LGBT.
Ти си метастаза!
Мислиш дека можеш да смислиш нешто доволно мудро а истовремено и навредливо за да ме навредиш? Ц бе злато.

Не беше сликата напад за хетеросексуалците туку напад за хомофобните хетеросексуалци. Уклучи мозок малце.

Мене ме занима дали се продаваат вакви наочари некаде?

Замисли не ја читам секоја можна страна на секоја тема на форумов, само замисли. А не е ова капс лок, само правам копи пејст на насловот и се става во толкава големина, пробај ќе видиш :*

Доволно е човек да види какви те лајкаат за да сфатиш со какви осакатени делиш мислења и ти се фанови хахахахаха.

Леле викаш од мене патат ЛГБТИ :(
[DOUBLEPOST=1498924043][/DOUBLEPOST]
Па да. За вас двете исто ко да сум геј.
Леле ова е најјако нешо шо сум го прочитал на темава последниве неколку недели :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:[DOUBLEPOST=1498924344][/DOUBLEPOST]
Инаку FYI не примам, на нива работам само активно или не работам воопшто. Јако е што за секој хомосексуалец претпоставуваш дека ја игра твојата улога во кревет иако за тоа да се случи, барем некој треба да биде од другата страна. До душа, според твоиве постови до сега, логиката не ти е јака страна, па не треба да ти замерам изгледа. Можеш да се вратиш кон твојот фетиш на пениси со коска у нив.




Ме потсеќаш на една друга геј особа од форумов, бивши член, кој водеше кампања како секој педер кон не е уни има психолошки проблем. Начинот на кој ја бутате вашава коцкаста логика во кружен отвор ви личи еден на друг.




@a9mkd
Дали сериозно се објаснуваше која е твојата сексуална улога? Дали?

За глупостите што ги излупа за BLM и останато немам коментар. Се' кажува твојот текст. :|

А споредбава најјака. Love it. Исти сме скроС
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom