Хомосексуалност (општо)

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од NightWish..., 23 јуни 2011.

?

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци

 1. Да

  27,3%
 2. Не

  61,7%
 3. Можеби

  7,4%
 4. Не сум размислувал/а на оваа тема

  3,6%
 1. NightWish...

  NightWish...

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  569
  Допаѓања:
  338
  Зборот хомосексуалност во превод значи истополност и е скована од грчкиот префикс homo( во значење “исто”) и латински корен sex. Зборот го сковал унгарско-австрискиот новинар Karl-MarijaKertbeny.Хомосексуализмот е едно од најпретресуваните прашања во 21виот век.Постојано во медуимите слушаме за хомосексуалците, за нивните права, за легализириње на нивните бракови и сл. Оваа појава зема се пошироки размери. Секојдневно слушаме за тоа како се тие третирани во некои земји прифатени, а во други каменувани. Секојдневно се исмевани и третирани со потсмев и подбив и одбивани од општеството. Хомосексуализмот е една од можните сексуални ориентации. Тоа е сексуална и емотивна привлечност кон лица од истиот пол. Како вид сексуална ориентација хомосексуалноста е основа за изградба на психо-социјален идентитет. Ја отварам оваа тема со цел да дознам што мислите вие во врска со хомосексуалците, дали ги оправдувате ваквите врски и дали ги оправдувате хомосексуалните бракови?
   
 2. Pillow Queen

  Pillow Queen

  Член од:
  25 јануари 2011
  Мислења:
  2.247
  Допаѓања:
  5.073
  Секој со своето. Мислам дека тоа е доволно да се каже. Не се мешам во ничиј живот и не сакам никој да се меша во мојот. Така да вие хомофобите прво исчистете си го својот двор па после плукајте по туѓиот.
   
  На Bibo, Utopian и LGBT им се допаѓа ова.
 3. NightWish...

  NightWish...

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  569
  Допаѓања:
  338
  Ако имаш оформено мислење за хомосексуалците не значи дека се мешаш во нивниот живот..... Но би требало секое нормално општество да обрне поголемо внимание кон хомосексуалците. Тие се одлучиле на оваа сексуална определба. Според мен имаат право да ги бараат своите права, но мене не ми се допаѓа тоа што бараат да посвојуваат деца....
   
 4. Pillow Queen

  Pillow Queen

  Член од:
  25 јануари 2011
  Мислења:
  2.247
  Допаѓања:
  5.073
  Тебе те застана некој и те праша дали сакаш да бидеш стрејт или уште кога почна да размислуваш со сопствена глава знаеше дека си стрејт?
   
  На staycalm, 1992OC, LGBT и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Frankie Yale

  Frankie Yale Гостин

  Za posvojuvanje ne sum bas siguren ama ne bi gi zabranil. Nivna rabota si e, plus se rabtoi za konsenzualen seks taka da sekoja sporedba so pedofili ili nekrofili e glupava.
   
  На Blackcomb и Bibo им се допаѓа ова.
 6. Misery

  Misery 30% off

  Член од:
  3 април 2011
  Мислења:
  1.548
  Допаѓања:
  2.385
  Фино се тоа , не ми смета никој уопште.
  Башка , шо се тиче децата : ако од стрејт семејство може да искочи геј дете - тоа покажува дека сексуалната определба на родителите не влијаела на неговиот избор. А сеа ако некој ми каже дека треба фигура на татко/мајка - не секогаш. Има милиони случаи каде што детето е оставено само со мајка/татко .
   
  На MajklMK, smartfingers, Bibo и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. NightWish...

  NightWish...

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  569
  Допаѓања:
  338
  ХХХХХ сигурно дека не сум хомосексуалец.......
   
 8. Pillow Queen

  Pillow Queen

  Член од:
  25 јануари 2011
  Мислења:
  2.247
  Допаѓања:
  5.073
  Ја промаши поентата за километар ама да си ми жив и здрав.
   
  На mssakal, Celeste и Cannabinoid им се допаѓа ова.
 9. NightWish...

  NightWish...

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  569
  Допаѓања:
  338
  Фала богу никоај нормален не би ме застанал на улица за да ме прасха дали сум стрејт или геј. Одговорот си го знам без никој да ме праша.....
   
 10. old_School_mk

  old_School_mk Програмер, гејмер, psy-trance уживател

  Член од:
  11 август 2009
  Мислења:
  5.296
  Допаѓања:
  3.545
  Не ми пречат педерите. Убаво рекоа на К-15: "што повеќе педери, толку повеќе слободни девојки за нас". Али посвојување на деца во никој случај не го оправдувам. Што мислите, како ќе се осеќа тоа дете ко ќе порасне и ќе има во потсвест дека неговите родители се педери? Уште од старт ќе биде изолиран од средината.
   
  zvezda1, 1992OC, Enterprise и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Воин без Коњ

  Воин без Коњ краток и јасен

  Член од:
  18 септември 2010
  Мислења:
  850
  Допаѓања:
  1.209
  Ми пречат. Ме нервираат. Гнасни ми се. Ги мразам. Не ги оправдувам.
   
  На Zassin и chef_cook им се допаѓа ова.
 12. NightWish...

  NightWish...

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  569
  Допаѓања:
  338
  Потполно се согласувам се согласувам со old-school-mk. Браво ми се допаѓа како размислуваш во врска со посвојувањето на деца од страна на хомосексуалците......
   
 13. lo6ko piratot

  lo6ko piratot безобразно реален

  Член од:
  2 април 2009
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  56
  хех ...тебе ти чури мозокот или вошките скара ти прават ...ај вака ко "попаметен" објасни ми како тоа ке се створи дете од брак помеѓу хомосексуалци ако не од стрејт семејство. Тоа што го оставиле детето е како резултат на непромисленост помеѓу двајцата партнери и незнам каква врска има тоа со хомосексуалност???

  Иначе ИДИОТСКИ изгледа ко се лапаат двајца партнери во јавност а камо ли да праат нешто друго, безразлика дали се хомо или стрејт ...во јавност има еден кодекс на однесување а во приватност ме заболе курот кој што ке праи, дали ке биде стрејт или хомо. Брак помеѓу хомо е невозможен од причина што за да се створи дете треба да постојат партнери од различни полови, а ако не сакаат да створат деца тогаш незнам за кој кур им е брак
   
 14. Torchyrus

  Torchyrus

  Член од:
  15 јануари 2011
  Мислења:
  2.738
  Допаѓања:
  2.767
  Абе најлошо за децата шо нема да знаат кој им е татко кој им е мајка :ROFLMAO::ROFLMAO:
   
 15. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.545
  Допаѓања:
  26.043
  Има тема за која се збори за хомосексуалноста и на која веќе се дискутира ова. Нема потреба да се шириме на повеќе теми.
  Оваа иде под клуч, најдете ја другата.
   
  На DANI_M му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: