Хип хоп културата во Македонија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Ja barem si priznavam deka sum kopile ;) .. toa e razlikata megju mene i drugite .. se ponasam se kurcam si mozam ;) .. a drugite se pravat na kitka za mirisanje ;) ....
Знаев дека некој ќе се најде во коментарот, али ја мислев општо, а не конкретно.
Нема некоја разлика на тој его-трип план, кај нашава сцена, од почетокот на деведесетите до денес.
Ама така е кај скоро сите сцени, таков е изгледа овој начин на уметничко изразување.
Его трипот изглеа иде у пакет со микрофон и плоча.

од аспект на лична инспирација, его-трипот е можеби и пожелен.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Знаев дека некој ќе се најде во коментарот, али ја мислев општо, а не конкретно.
Нема некоја разлика на тој его-трип план, кај нашава сцена, од почетокот на деведесетите до денес.
Ама така е кај скоро сите сцени, таков е изгледа овој начин на уметничко изразување.
Его трипот изглеа иде у пакет со микрофон и плоча.

од аспект на лична инспирација, его-трипот е можеби и пожелен.
brat normalno e vo vakov tip na muzika da ima takvo karakterno ponasanje .. jas si go priznavam toa nesto mene toa nesto mi dava inspiracija i ne se sramam da se kurcam i da se ponasam i ad provociram so cel da inspiriram umetnicki natprevar ... ali rabotite izleguvaat od kontrola .. DA se najdov vo postot i ne se sramam za mene vo rapot toa e normalno nesto ... zalno e sto drugite se mislat demek go nemaat toa nesto i se obiduvaat da kazat deka go nemat ;) .. a vidi do kade dojdoa do zakani i brisenja na postovi oti izgleda vistinata gi bole ..ili mozebi gi bole mojot iskren odnos kon site i se sevkupno. Mene vistinata ne me boli nitu me srami naprotiv mi se svigja ;) ... pozdrav i navistina za se si vo pravo koga stanuva zbor za rapot i egoto i kompleksite vo nego ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Извините шо ви се мешам у штипки, али дали знае некој шо се деси со штипската сцена од втора половина на деведесети. Тогаш во Мк имаше само Скопје и Штип. Немаше нешто многу, многу плус.
Рибата дали го знае некој? Пури творецот?
Рибата им беше еден од првите у Штип. Едно време забега со електроника, ко шо слушнав...
Има ли некој од таа прва штипска хип-хоп сцена, денес сеуште да праи музика (рап или друго)?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Извините шо ви се мешам у штипки, али дали знае некој шо се деси со штипската сцена од втора половина на деведесети. Тогаш во Мк имаше само Скопје и Штип. Немаше нешто многу, многу плус.
Рибата дали го знае некој? Пури творецот?
Рибата им беше еден од првите у Штип. Едно време забега со електроника, ко шо слушнав...
Има ли некој од таа прва штипска хип-хоп сцена, денес сеуште да праи музика (рап или друго)?
Jas sum od stip i kje ti odgovoram jas sum ucenik na starata stipska skola.Vo smisla od niv ucev kako treba rapot da zvuci, surovo, rapavo, agresivno, temno, organicno i originalno.Taka i den denes plasiram muzika vo takov stil i duh. Ali po povod ova kompleksite u rapot samo sakam da ti kazam vaka. SMELOST e koga covek kje si gi priznae greskite i anomaliite na karakterot i povedenieto. A ne e smelost da se zakanuvas .. toa e zivotinsko ponasanje. ( da ne se navredat zivotnite )
E sega po povod stip i devedesetite. DA stip i skopje bea osnovata na makedonskiot rap bas zatoa i otvoriv tema STIP vs SKOPJe ali istiot ovoj pogore strav me e da go kazam imeto, mi ja zatvori temata oti nikoj ne moze objektivno da debatira .. zalno.

Inace RIBARSKI e covekot koj ja snimal prvata rap traka u MK. Barem takov muabet se sirese. On i den denes mislam deka prave nekoja eksperimentalna elektronska muzika. Inace denes od starata stipska skola nikoj ne pravi rap nitu od srednata era na stip. Prvata era bea tocno tie ali ne sum nogu siguren. Imase Grbavi Raperi, Crni Lebedi, Hirurgija, potoa ako ne se lazam bea Tvorecot bogda go prosti so negovata ekipa ( za mene Tvorecot bese mnogu mnogu talentiran producent u stip zaedno so Stojmeno od BUNT ), Caldisani, Psiho Tim i taka se sozdade Stip hop. Toa e prviot bran. Potoa e vtoriot bran so Lugje u Belo, BUNT, Skandal, Da Be Da, Verbal, Troen Pakt i drugi sega ne mozam da se setam ... I tretiot bran e vsusnost rap posran nema vekje rap.
Taka da ni od vtoriot ni od prviot bran nema povekje raperi koi da tvorat muzika. Inace za mene stip posle skopje a vsusnost i bese golem konkurent na SKOPJE vo ona vreme .... u pravo si ;) A sega moram da napravam printscreen oti ovoj opasniot me e strav deka kje mi brise postovite ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Фала за одговорот, баш ме интересираше што се деси со таа екипа.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Фала за одговорот, баш ме интересираше што се деси со таа екипа.
Koja ekipa :) nogu jaki ekipi imase brat u Stip. Se gordeam so stip iako nogu nogu ne sakam da se zblizuvam so site na licen plan oti takov zivot ziveam takov sum po dusa, ali gi postovam za toa sto go pridonesoa za stipskiot rap i najvekje sum blagodaren sto rastev pokraj stipskata scena od koi faci nauciv mnogu za rapot. Stip imase mnogu intelegentni artisti. Nekoi od niv denes rabotat po svetski renomirani firmi, nekoi se doktori, hirurzi,inzineri i sekakvi drugi. Toa bea artisti so intelekt i potencijal a ne dzukeli koi se kurcat na prazno prosto od entuzijazam. Pozdrav ...
I da ne zaboravam ja imavme naj kvalitetnata zenska rap grupa u MK a moze i po siroko NO EXIT. Denes edna od clenovite na taa ekipa raboti u OON ako ne se lazam ali ne sum nogu siguren.
A stip i vo celost pred 15 20 godini i vishe, imase nogu muzicki kapacitet. Od kaj nas e i naj silniot saksofonist u MK - Micanov. Imavme nogu multikulturen pogled vo socijalnoto opstestvo vo stip. Denes sme tragedija ...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.078
Поени од реакции
19.895
Жооуу... Генста Бој Рамче! Лудило се црнциве! Мора да ги испоштува. :icon_lol:

 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.078
Поени од реакции
19.895
Кој беше тој што пиша на темава дека го имал цел настап. Ај нека се јави на рецепција, ако може.

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Токсика добиваат конкуренција на пазарот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom