Хип хоп културата во Македонија

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.454
Поени од реакции
7.885
MC grupata od prilep e mn jaka raperska grupa...
Леле колку не се добрииии...
Мислам се трудат, не се за фрлање, може да ги ангажираш да ти цепат дрва, да ти пренесуваат мебел при селење... и толку... ако направат нешто арно ќе го поздравам тоа.
Ги слушаф на пиво фестот, бај д веј.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Za Makedonskite PEDERI zborite? Toest Makedonskite Sinovi? :pos2: :pos2: :pos2 :pos2: :pos2:
Pederot Dejvi, fegetot Miki i kompanija?
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLZ abe gonete gi za kur ne gi biva
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Хахаха.. слушам рап од 3то одделение.. а ти ако си начукал 25 години не значи дека си ехперт за рап.
Незнам дали си седел у синдикатот. Јас имам седено у синдикатот со Тец, Аго, The E, Риба, Психо, Walter. Ти рапер си? кој рапери од скопјево ги знаеш лично? Никој, епа јас ги знам скоро сите.
И немој сеа ти мене да ме учиш за рап.

Слушај друже, ако ти слушаш рап да речеме 5-6 години, тој можеби слуша 10-15 години...искуството е злато, верувај ми....не можеш да ја имаш истата перспектива за рап музиката од човек со повеќе искуство од тебе, нема шанси. Не е само за рапот, за сите видови музика е така....

И не се прави фраер дека се знаеш со многу рапери, гарант некој ти е роднина или пак близок пријател од таму, па сега те запознале со нив....познанствата немаат врска со музиката, и Dr.Dre да го знаеш не те прави експерт....
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.600
Поени од реакции
48.445
Za Makedonskite PEDERI zborite? Toest Makedonskite Sinovi? :pos2: :pos2: :pos2 :pos2: :pos2:
Pederot Dejvi, fegetot Miki i kompanija?
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLZ abe gonete gi za kur ne gi biva
ЛеЛееееееее тие се тежок фушерај со текстови како ''Сега че ви го покажиме рапо'' и'' че ве ебиме в'газо'' треба да си останат да рапуваат во Витолиште и Слепчеsd
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Tekst na godinata
"Ovaa pesna e za site pederi, pederi i toj sto nejKJit da ja razberi.. Ovoj grad ima.. Nebo i oblaci.. Pederi se tiee sto so gazot kradat kolbasi"
I kako da ne se smees we? OCAJNI SEEEEEEEEEE
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Tekst na godinata
"Ovaa pesna e za site pederi, pederi i toj sto nejKJit da ja razberi.. Ovoj grad ima.. Nebo i oblaci.. Pederi se tiee sto so gazot kradat kolbasi"
I kako da ne se smees we? OCAJNI SEEEEEEEEEE
Сакаш да кажеш дека тоа е сериозна рап група(барем така се замислува како што сфаќам). :pos: А ја па ја земав од кај другар, и мислев цело време дека некој тип му било досадно дома и се заебавал. Зар волку очаен хип-хоп свет имаме во Македонија?
Не знам зошто, ама многу тешко има добри изведувачи кај нас. Рака на срце, САФ се стварно уметници. Ако се популарни до немајкаде, ама еден Тони Зен кој исто така е популарен, нема талент. РНС е манијак, ми се допаѓа ептен, и има квалитет според мене, ама некако ми се чини дека го покриваат оние кои не се квалитет а се околу него. Да џака Накот гледам го спомињате често... една песна од него имам чуено што може да пројде каде тој звучи добро. А имам цел албум дома што може комотно да се користи само за бркање гости. Аго? Ја не слушнав било што од Аго да ми докаже дека го бива. Еве отворен сум за пропаганда, имате мој мсн, пратете ми песна каде мислите дека Аго рапува на ниво...
Тоа е мое видување што се однесува на способноста за рапување на Македонците во моментов.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Слушај друже, ако ти слушаш рап да речеме 5-6 години, тој можеби слуша 10-15 години...искуството е злато, верувај ми....не можеш да ја имаш истата перспектива за рап музиката од човек со повеќе искуство од тебе, нема шанси. Не е само за рапот, за сите видови музика е така....

И не се прави фраер дека се знаеш со многу рапери, гарант некој ти е роднина или пак близок пријател од таму, па сега те запознале со нив....познанствата немаат врска со музиката, и Dr.Dre да го знаеш не те прави експерт....
И ти претеруваш сега. Како може дете од 15 години да има 10-15 години искустов во музиката?
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Зборував за rymz, тој вели дека слуша многу време, а и 23 години е. :)
А јас пак зборев за proxx. :D Ок нема везе

Рап е музика...Тоа е она што го слушаат тие што се пронашле во хип-хоп културата.Значи рап не живееш, само слушаш рап.
Грешка си. Рапот е живот. Значи рап живееш, рапот е култура, а раперите ја живеат таа култура. Не е само слушање и правење таква музика има многу повеќе, верувај ми.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Dzaka Nakot ne bil dobar? A da ja zatvorite temata, da si zborite negde kaj shto imate poima barem od neshto ?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
mALEFACTOr напиша:
Грешка си. Рапот е живот. Значи рап живееш, рапот е култура, а раперите ја живеат таа култура. Не е само слушање и правење таква музика има многу повеќе, верувај ми.
Рап е музика

Културата се вика хип-хоп култура...незнам шо е толку тешко да се запамти :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom