Хип хоп културата во Македонија

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Штета што кај нас, никој не живее хип хоп :toe:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Se soglasuvam so DuFFy rap e muzikata koja doaga so Hip Hop kulturata.. Mozes da kazes deka go zivees rapot samo metaforicno, ama ustvari:
Rap is what we do, Hip Hop is how we live
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Македонски рап...го има на МС телевизија...катастрофа невидена,за пример ќе го земам последниот спот...двајца типци едниот со суканици а другиот ќелам лупаат некои глупи рими и се убацува една цура што го рецитира потешкиот дел...сеир еден тон :tapp:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Срц, графитите се само дел од една огромна култура, и не секогаш имаат рап/хип-хоп мотиви.
Obicno.. Grafitite gi praat raperi, DJ-i ne retko, I ne mora da imaat Hip Hop Motiv, Ali se kazani kako prost primer, Brakdanceri nema mnogu dodusa.. Ali luge sto ziveat Hip Hop ima.. Ne se samo grafitite da.. Ama i DJ-ing i Mc-eeng spagaat vo taa kultura.. A Mcinja i Dji ima dosta niz Mk.. Edinstveno nas ni falat B-boys and girls
Edit: Use sum mamurna ako tresnam nekoja glupost ne mi zameravajte.. Nemozam spoeno da pisuem :pos2:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Македонски рап...го има на МС телевизија...катастрофа невидена,за пример ќе го земам последниот спот...двајца типци едниот со суканици а другиот ќелам лупаат некои глупи рими и се убацува една цура што го рецитира потешкиот дел...сеир еден тон :tapp:
Епа не го слушај тогаш македонскиот рап на МЦ телевизија.....ете оние кучките на аватар се каде каде подобри....само не го ставај мак рапот во уста...којзнае што се не си ставил таму
п.с. Го знае некој спотот ??? не ми текнува на никој таков....
п.п.с. Обично сум смирен и не делам навреди...ама коа некој сере за музика со која не е запознаен доволно, ме нервира
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Obicno.. Grafitite gi praat raperi, DJ-i ne retko, I ne mora da imaat Hip Hop Motiv, Ali se kazani kako prost primer, Brakdanceri nema mnogu dodusa.. Ali luge sto ziveat Hip Hop ima.. Ne se samo grafitite da.. Ama i DJ-ing i Mc-eeng spagaat vo taa kultura.. A Mcinja i Dji ima dosta niz Mk.. Edinstveno nas ni falat B-boys and girls
Edit: Use sum mamurna ako tresnam nekoja glupost ne mi zameravajte.. Nemozam spoeno da pisuem :pos2:
Абе во глобала на помлади не им попувам демек не знаат нишо, ама дај бе слушајте понекогаш повозрасни може? Сте се нафатиле на комерцијала андерграунд, а на 20-30 години коа ќе се чека од вас да платите сметка дома, коа дете ќе ви заплаче по млеко, да видам каков "раперски" став ќе имате.

Хип Хоп е култура, а култура се чувствува. Рап е музика, а музика се слуша. Све друго е индивидуален карактер од човекот. Дај не го дрвите многу за работи што ама ич не ги разбирате. Мавате на груда за македонски рап, те овој те оној бил бољи. Секој од нив, ама буквално секој во македонската рап сцена, без разлика дали андерграунд или комерцијала, си ги има сменето ставовите кон рапот. Да не земам да посочам кон луѓе и примери. Со текот на годините, како што растеш, како што созреваш, рапот во тебе, и околу тебе се менува. Со тоа се менуваш и ти. Сакаш нејќеш ќе се прилагодуваш.

Шо зимате примери за типот со суканици и типката шо се убацуе у рефрен?? Шо има врска тоа? Зарем има некаде нацртана шема какви треба да бидат рап песните? Зашто категоризирате вид на музика според тоа кој ја пее, и каков спот направил? Кога ќе размислувате со кристално чиста глава, тогаш можеби некој од вас најпосле ќе прокоментира дека Македонскиот рап постои, полека расте во квантитет, а со тоа, автоматски квалитетот се подобрува. Ние, како фанови на рап музиката, можеме само да ги бодриме тие што се истакнуваат, да им ги купуваме цедињата кои што и така коштаат по смешни 200-300 денари, за да типците си направат капитал, за следниот албум да им биде поквалитетен, за нашето уво да биде уште повеќе задоволно.

Македонскиот рап, во моментов има толку сила, не може понатаму да прогура. Така да не кењајте многу. Кога сите ние, ќе дадеме по 200-300 денари за цд наместо да си праќаме по мсн песни, да симињаме, тогаш со повеќе пари, де факто се прават подобри песни, се пласираат на повеќе пазари, се ствараат контакти со подобри продуценти, се произведува подобра музика. Па можеби ќе коментирате ко што треба.


Ете тоа е тоа што постарите можат да ве учат за рапот. Рапот не е само жени пцовки коли и спуштени фармерки. Рапот е истакнување на индивдуалноста. Standing up for yourself. Fight for what's yours, AND GET IT.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Македонски рап...го има на МС телевизија...катастрофа невидена,за пример ќе го земам последниот спот...двајца типци едниот со суканици а другиот ќелам лупаат некои глупи рими и се убацува една цура што го рецитира потешкиот дел...сеир еден тон :tapp:
Ако ти не слушаш македонски рап,не значи дека е катастрофа...:tapp:
Има различни типови на музика за различни вкусови.
Ти турбофолк да не слушаш?Тоа боље да не е?!

ЕДИТ...

Музика за опуштање,за веселба и слично,не навлегувам во естетиката и дали е добра или не...мене ми се допаѓа и ја слушам доколку на некој не му е по воља нека не ја слуша,а тоа дека се дебили,морони и незнам што тие што ја слушаат не личи да ги етикетирате луѓето по жанрот на музиката :smir:
Зарем ова ти си го пишал?:uvo:

Пред да почнеш да збориш контра рапот,почни од тоа што го слушаш ти.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Да појаснам нешто на парот Дафи-Мавечко...рапот не го слушам,и тоа го кажувам јавно...тоа со спотот го земав само како пример...а тоа со серењето едноставно не личи...за турбофолкот кажувам дека го слушам но и ЈАВНО кажувам дека нема никаква естетика, во тоа сум барем искрен...мислам дека ви е јасно :smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Да појаснам нешто на парот Дафи-Мавечко...рапот не го слушам,и тоа го кажувам јавно...тоа со спотот го земав само како пример...а тоа со серењето едноставно не личи...за турбофолкот кажувам дека го слушам но и ЈАВНО кажувам дека нема никаква естетика, во тоа сум барем искрен...мислам дека ви е јасно :smir:
Ти јавно сереш за рапот зашто не ти се свиѓа,а не кажуваш дека не ти се свиѓа.
Тоа со спотот го зема само за пример за да кажеш дека рапот е мизерија.
А чим слушаш турбофолк,значи ти се свиѓа.Тоа што викаш дека нема естетика не ти држи вода,зашто го слушаш.
А чим слушаш турбофолк...мислам дека нема потреба да дискутираме на темава за тоа дека рапот не чини.:smir:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Ти јавно сереш за рапот зашто не ти се свиѓа,а не кажуваш дека не ти се свиѓа.
Тоа со спотот го зема само за пример за да кажеш дека рапот е мизерија.
А чим слушаш турбофолк,значи ти се свиѓа.Тоа што викаш дека нема естетика не ти држи вода,зашто го слушаш.
А чим слушаш турбофолк...мислам дека нема потреба да дискутираме на темава за тоа дека рапот не чини.:smir:
Јас кажувам дека не ми се свиѓа точно е,но не ги деградирам луѓето што тоа го слушаат,спотот го земзв зашто е црепски...само да знаеш какви фолк спотови има :pos: а пак ќе ти кажам фолк музика слушам за расположување но тоа не ми омилената музика...нема потреба од навреди и препукувања едноставно имаме различни сваќања :toe: :smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Јас кажувам дека не ми се свиѓа точно е,но не ги деградирам луѓето што тоа го слушаат,спотот го земзв зашто е црепски...само да знаеш какви фолк спотови има :pos: а пак ќе ти кажам фолк музика слушам за расположување но тоа не ми омилената музика...нема потреба од навреди и препукувања едноставно имаме различни сваќања :toe: :smir:
Не не не,не навредувам и не почнувам со препукувања,само,немој да потценуваш нешто само зашто не ти се свиѓа на тебе:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom