Хип хоп културата во Македонија

Член од
1 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
0
realmusic напиша:
nema bolji od TONI ZEN!!! Stego gledale noviot spot "VO POLN EFEKT"???
Ako se stanuva naj dobar so 1 pesna Site ke bea najdobri.

Cista okolina e losa imitacija(sakam da kazem deka probuaa)da go dostignat old skul stilot.
No nekako ne im uspeva

Se e vo koj stil na rap preferiras
:0-
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Hahahahah!!!!!!!
RNS..e..chovek, a ne grupa (ako ne znaesh oficijalna definicija toa ti e zbir na NAD dvajca lugje)
Spirt.. ne e ni rap, a kamo li grupa. Ustvari, tipot ima mev, mozhe ko grupa da se rachuna!!
Stavete DNS, kako ekipa i Legijata.. momentalno najbolje rap.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Shto se desi???? Aj nekoj administrator neka popravi, stvarno zhalam:(!
 
Член од
9 август 2006
Мислења
160
Поени од реакции
19
SAF rules:cuc:; Spirt :drk:haha:pos:; RNS zdver:zver: , ama jas sum najbolji...so da vi praam sea...:bip:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ако гледаме реално, досега нема ниту една група која се доближила до квалитетот на САФ. Професионална продукција, реални текстови и шо е најважно од се песните имаат порака допират до тебе те креваат ко ќе ги слушаш се соживуваш.

На АГО да кажиме реално сите песни му се исти, комплетно истите муабети, кој бил тој, како најак е од сите, како сече со рима, како прска мозоци и незнам шо. Си има стил чоеко ама далеку е од квалитетот на САФ. Песните немат никаква порака, барем оние кои ги имам јас слушнато, а сум слушнал околу 40-50 од кои 70% беа помали од 1 минута. Друга работа има потпросечна продукција, музиката истотака е благо кажано слаба. Музички гледано е далеку од најдобар, ама секој си има фаворит.

Џака Накот од поединците е далеку најдобар лиричар, текстовите се гледа дека му се со голема уметничка вредност и мора да се има дарба за да се напишат. Значи просто кажано дечкото не е шогоде. Има свој стил и не замара во сите песни со клишето на 90% од македонските „рапери“ од типот „најак сум“ ,„ти си пичка“, „јас со рими сечам, гмечам“ и слични изблувотини.

Е така да си споделиме некоја реч...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Викторгг напиша:
Што сте запнале бре со Аго. Океј е момакот, има добри стихови, ама не е некој рапер страшен. Изгледа како рапот во мкд да стои од времето наЧиста околина ако го слушаш него. Најблиску до вистински рап како што треба да звучи беа САФ и тоа секој кој сака таква музика ќе ти го каже, ако е објективен. Денеска тешко има наши рапери, не ги бива едноставно. Имаат срце и душа, ама слаби се...
Сам си кажуваш! Затоа АГО Е ЕДЕН! :zver: Има и срце, и душа а за слаб, само тоа не е! Цел балкан го почитува!

АГО Е ТАТКОТО НА МК РАП!!! Ова е факт!
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
-={K-O-R-U-N}=- напиша:
Сам си кажуваш! Затоа АГО Е ЕДЕН! :zver: Има и срце, и душа а за слаб, само тоа не е! Цел балкан го почитува!

АГО Е ТАТКОТО НА МК РАП!!! Ова е факт!
Сеа брат биди објективен малце. Нема никаква порака во песните, музиката е слаба, сите песни му се исти. Си има дечкото некој стил, а дека ти го почитуваш не значи дека по секоја цена е најдобар. Јас лично не гледам никаков квалитет во неговите песни, мада има добри песнички. Значи не го клавам во кошот на македонски „рапери” пациенти шо немат никаква дарба и рикат исклучиво за то колку знат да рецитират и колку се опасни, ама сепак далеку е од татко на македонскиот рап.

Грешна е сликата за рапот кај денешните бесперспективни раперчиња во Македонија. Сите си го сфаќаат рапот како борба и докажување меѓу себе со некреативни текстови со навреди. WRONG!!!!!!!!!!

Рапот треба да е друга работа, рапот треба да носи порака, да биди реален и да ја отсликува вистинската слика од животот и чуствата на изведувачот (кој во секој случај треба да е талентиран, за текстојте и музиката да имат некоја вредност). А стиховната борба помеѓу изведувачите треба да е само спореден дел од рапот. Кај нас ништо освен препукувања нема во песните на раперите, тек тук некој ќе излези со некоја песна како тежок живот имал, драпај си мео ова она. Моментално е за греој, македонската рап сцена со мали исклучоци.

Дури има рапери шо ми е срам да ги слушам, мене ми е срам, значи тие треба да потонат ко ќе си ја слушнат мизерната песна.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Sindikat напиша:
Ако гледаме реално, досега нема ниту една група која се доближила до квалитетот на САФ. Професионална продукција, реални текстови и шо е најважно од се песните имаат порака допират до тебе те креваат ко ќе ги слушаш се соживуваш.

На АГО да кажиме реално сите песни му се исти, комплетно истите муабети, кој бил тој, како најак е од сите, како сече со рима, како прска мозоци и незнам шо. Си има стил чоеко ама далеку е од квалитетот на САФ. Песните немат никаква порака, барем оние кои ги имам јас слушнато, а сум слушнал околу 40-50 од кои 70% беа помали од 1 минута. Друга работа има потпросечна продукција, музиката истотака е благо кажано слаба. Музички гледано е далеку од најдобар, ама секој си има фаворит.

Џака Накот од поединците е далеку најдобар лиричар, текстовите се гледа дека му се со голема уметничка вредност и мора да се има дарба за да се напишат. Значи просто кажано дечкото не е шогоде. Има свој стил и не замара во сите песни со клишето на 90% од македонските „рапери“ од типот „најак сум“ ,„ти си пичка“, „јас со рими сечам, гмечам“ и слични изблувотини.

Е така да си споделиме некоја реч...
Ти го поддржувам мислењево, ама не целосно!

Како прво, неможеш да мешаш баби и жаби (АГО и САФ)!
САФ - еден стил, АГО - трет стил (не за чабе е ТЕМНАТА СТРАНА!)

Како второ, САФ имаа професионална продукција пошто ГОЦЕ е милионер (не буквално, ама е прилично богат, па си има студио и сите тие ствари)!

Како трето, текстовите на АГО не му се цело време исти, ако си слушал скоро се од МК РАП, ќе сватиш дека сум во право! АГО ги презира СИТЕ што се шупаци а се стаиле у рапов доброволно (у стил, ај бе ќе бидам рапер!) не иде тоа така! Преслушај му ги сите негови текстови и ќе заприметиш дека сите се посветени до некого, бидејќи тој некој заслужил да биде дисреспектиран (disrespect)! А за тие малите песни што си ги слушнал, тоа ти е МНОГУ КАЖАНО НА МНОГУ КРАТКО!

Како четврто, Ретко кој вози ритам како АГО, а за продукција, не те свакам, што е за тебе добра продукција? Кој има поскапа опрема, или кој подобро звучи? Колку снимаат кај САФ а колку снимаат кај АГО??? Пола македонија? Повеќе???

А што нема подобар од АГО, нема! ВО НЕГОВ СТИЛ!!! Не мешај повторно баби и жаби!


Е, за Џака се сложувам! Штета што се скарани со АГО, да беа уште заедно, тоа ќе беше нешто невидено!

Како за крај, кога АГО рецитираше, правеше музика, продуцираше, сите други слушаа златно славејче! И да не беше АГО тоа што е денес, Македонскиов рап ќе беше турлитава или срање!
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Не ценам многу рап али сум слушал чиста околина и ми се допаѓаат:music3:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Абе ти кажав јас дека не го ставам во тој кош АГО, и му ги разбирам песните. Зборот ми е, многу е монотон сите песни му се против некој „рапушко“. Сеа јес да треба во рапот да има борба, понижување и такви работи, ама то треба да е само дел од него, а не комплетно.
Се надевам сваќаш шо сакам да кажам, стилот на Аго е се што треба да се минимализира во македонскиот рап за да заличи на нешто. Барем јас така мислам, оти јас ко ќе слушам некоја песна сакам да се соживеам, да најдам нешто во неа на Аго му фалат тие работи во песните.

А шо се однесува до продукција, мислев на продукцијата на песните не на опремата дали е скапа или не. Значи аранжмано, како звучи песната дали исполнува музиката или фалат тоној, такви некој ствари. Јас не сум музичар да ти ги опишам тие работи ама можи да се осетат во песните, има песни шо музиката пример му е колку да се напрај песна на рандом одберена мелодија итн.

Јас единствено го поштовам Аго оти ги ремети сите безвезе демек „раперчиња“, ама ништо покрај то нема придонесено за македонскиот рап.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи ти бараш секој да пишува и тажни песни, и весели, и реални, и НС, и да има борба..... Не иде тоа така! Ако сакаш такви песни како што сакаш, слушај ги РНС, САФ а посебно ЏАКА!!! АГО си е друг тип на човек! Он си има друг стил, а ти бараш во тој стил да вметне нешто друго, несвојствено за него! АГО одсекогаш бил НС, темен, ЅВЕР и тоа ќе остане! Човекот не си го прегазува сопствениот збор!

Тоа ти е исто како да бараш Porshe 911 Turbo да вози и на автопат, и по планина, и на вода!

Аго прави НС Рап!

Мислам дека ме свати...

Поздрав!
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Убаво речено од Корун, џабе и јас ќе го дробам истото... Ако Аго нема пораки во песните, па не знам тогаш кој има... И не можи Аго да рапува за се и сешто... Тој рапува за тоа што го има доживеано ! И тоа е смислата на андерграунд рапот. Преку песна да го искажиш тоа што го имаш доживеано и тоа што ти лежи на душа. А се друго е солење памет...
Ако малку го познаваш животот на Аго, ќе видиш дека во секоја песна нити еден збор не му е ЗАЛУДНО напишан, секој збор му е вистина...

А тоа дека е таткото на Македонскиот Рап е ФАКТ, не познавам друг чоек шо прај рап од 88ма година...
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
-={K-O-R-U-N}=- напиша:
Значи ти бараш секој да пишува и тажни песни, и весели, и реални, и НС, и да има борба..... Не иде тоа така! Ако сакаш такви песни како што сакаш, слушај ги РНС, САФ а посебно ЏАКА!!! АГО си е друг тип на човек! Он си има друг стил, а ти бараш во тој стил да вметне нешто друго, несвојствено за него! АГО одсекогаш бил НС, темен, ЅВЕР и тоа ќе остане! Човекот не си го прегазува сопствениот збор!

Тоа ти е исто како да бараш Porshe 911 Turbo да вози и на автопат, и по планина, и на вода!

Аго прави НС Рап!

Мислам дека ме свати...

Поздрав!

Сватено е уште од почетоко само јас ти кажвам секој си има вкус. Според мене Аго не е најдобар и нема спорење тука. Не сум љубител на тој стил на рап. Јас ти кажвам како според мене би станал подобар, шо не мора да е точно.
Секој си има фаворит и нема убедвање, зато има гласање.

П.С. Модератори, админи кој било нека се смени и рестартира анкетата, препорачуван да се внесат и поединци. Толку
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
209
Поени од реакции
1
Гижо напиша:
еве поставив и мала анкета ако не му смета на авторот на темава

ја порано бев повеќе запознаен, сега само што сум бил малку на рап журки каде што мој другар имал настапи и толку
a koj e drugarti ako sakas da kazes ili u koja grupa e???
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Sakate preporaka? idite na soundclick.net . pisite u search: mak rap
Tamu ce gi najdete najdobrite mak rap pesni na site vreminja(od vremeto na ago i dzaka koga bile vo top forma)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom