Хипхоп културата надвор од нашите граници

M

marko 1996

Гостин

COMPTON

REAL MOTHERFUCKING G
Член од
28 март 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Вака сеа коа сме кај рапот слушам повеќе андерграунд затоа што таму има многу јаки траки и артисти.Од по познативе слушам/слушав:Еminem,Snoop Dogg,Tupac,Dr.Dre,Ice Cube,Notorious Big,D12,The Game,Xzibit,Nas и Jay-z.Ќе бидам искрен голем респект до Еминем зошто доколку не се појавеше тој ја не ќе слушав рап.(и тоа неговите песни вредат само до 2004 год заклучно со Еминем шоу после ептен се искомерцијализира).Сега идеме со андерграунд.Нај омилени ми се:Jeru the damaja,Gangstarr,Krs-One,Big-L,Eazy,e,Das Efx,Mc Ren,Redman,Methodman,Big Pun,Cypress Hill,E.P.M.D,Wu-Tang,Onyx,Show & A.G,The Alchemist,Immortal Technique,Kool G Rap,Smif N Wessun,Slick Rick и др.Од нашиве не слушам многу па и нема многу асални на пр.Ago,Legijata,THC,Istok Zapad,SVP,Ekipata,Edinstvena Opcija,Sigi,Green Out,Saf,Duhot, и др толку ми текнуваат за сега.Почит за сите што слушаат и го ценат рапот и нека останат тврдокорен
Тоа Е Тоа ... Потполно го делам Мислењето со тебе брат !
Посебно почит за дечките од РУТЛЕС кланот ИЗИ И и МЦ РЕН !

--- надополнето ---

Околу хип-хоп-от како култура и рапот како музика, нивните почетоци, развојот и достигнувањата, основачите и поважни имиња




Аfrica Bambaataa, почнал да собира луѓе од целиот New York, кои биле инволвирани во гангстерскиот живот

Брат за каков гангстерски живот збориш у Њу Јорк Со Африка БамбаТа ?!
Гангстеркиот РАП доаѓа до израз со појавата на NWA кон крајот на 80's ...

--- надополнето ---

Околу хип-хоп-от како култура и рапот како музика, нивните почетоци, развојот и достигнувањата, основачите и поважни имиња




Аfrica Bambaataa, почнал да собира луѓе од целиот New York, кои биле инволвирани во гангстерскиот живот

Брат за каков гангстерски живот збориш у Њу Јорк Со Африка БамбаТа ?!
Гангстеркиот РАП доаѓа до израз со појавата на NWA кон крајот на 80's ...

--- надополнето ---

neznam sto e smesno prijatele ako e za smeski odi baraj vicovi i smej se
a ako slusas rap pisi koj gi znaes a ako slusas dr pisi na dr otvoreni strani ako ima takvi ili otvori i ne dodevaj tuka ok li
Жива смешка си брат ... Доволно е КРС ОНЕ да ти го спомнам , Генг Стар , KooL Moe Dee , LL CooL J , DAS EFX , ORIGINAL FlavoR , RAKIM ,NAS , MC REN , EAZY E ,Biggie , ThiRd EyE , ODB , WuTaNg ... Ги знаеш кои се ?! НЕ СЕ БРУКАЈ БРАТ ... Еминем и Снуп Дог Баба ми Ги знае хД ТОНИ ЗЕН ?! хахаха свашта !
Преку 200 артиста иам слушано , преко 150 албума ... Иам 16 и уште конзумирам права музика ... со слушалки заспивам бе друже ... Додека сум жив ке го идеализирам вистинското и оригинално хип хоп наследство ! За тие фејкери и позери ко тебе само среден прст ... сакаш да глумиш proof бе друже а не ја живееш правата култура !
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Дечко па ти и вие не сте нормални бе не мислам можда конкретно на тебе но некој од вас сигурно ке се пронајде во коментари во кој о рап се спомнува духот од днс хаха лил факинг вејн били ѕвер праи били ѕвер жити се дали ти е јасно што сакам да кажам пола од вас хорнични хаце рапери слушате дебилна музика во која преокупација ви се дебилни монологни драми во кој еден дел е посветен на вашите способности ја кинам на мајк убивам а друг дел е посветен на тие фејк рапери што толку ви сметаат се губи креативноста суштината е веке одамна изгубена и ја тоа ви го кажувам бе морони а иам 17 години толку не свакате која е идеата и поентата на рапот начинот на живот четирите елемента револт против нешто не само против системот и тие малку што имаат памет принудени се да глумат циркузанти за да земат пари пошто на друг начин со друга музика на вас идиоти преставници на простата маса неможе да ви се објасни нешто али секој се снаога и затоа има таков шут во оваа сцена и дали има рапери што разбираат рап да има ама колку се затоа така и постирав не дека сум препаметен или било што не дека имам издадено 20 албума ова не е навреда не е искажување омраза ова е проста оценка за реалната слика која тие кој ме свакаат и кој го свакаат рапот да се потрудат мозат да ја сменат сега за сега таа останува на дното заедно со некреативни и не иновативни фејк фактори кој пропагираат глупости и никогаш нема да заслужат респект и нивното мислење нема да биде ценето се додека глумат гангстери во спотови и доагаат од гето како например кавадарци и ако направиле мн во рапот само затоа што биле први и тоа дека првиот рапер во македонија е најјак мангуп го дисал пики сипи живеел хаце у песните ме потсека на бабами кога ми бае против уроци од зајадливи луге што незнаат да ценат реалност али има време за секој глас да биде слушнат до тогаш трујте се маме ви ебам со глупости кога ке пораснете и кога ке се префрлите на суштинската тематика на рапот тогаш ке може да се праи муабет на културно раперско ниво поздрав маафекери :]

Најдобар дел од сето ова,е на крај смајлито..Зашто?Зашто,изгледа како дека поразил некого,надмудрил,исмејал или па дека треба да му се подаде рака за нешто вака напишано.Какво е тоа,културно раперско ниво?Некое што сигурно не познава интерпукциски знаци,нели?
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Најдобар дел од сето ова,е на крај смајлито..Зашто?Зашто,изгледа како дека поразил некого,надмудрил,исмејал или па дека треба да му се подаде рака за нешто вака напишано.Какво е тоа,културно раперско ниво?Некое што сигурно не познава интерпукциски знаци,нели?
Културно раперско ниво е ,да ти објаснам пошто незнаеш зашто си сељак е например кога постираш мислење и тој место да обрне вниманите на тоа што е напишано ,се фака за интерпукциски знаци е тоа е еден пример на културно раперско ниво морону :)
 
S

smart ass

Гостин
Ништо после старциве....креативноста зазеде сосема различни правци се разбира во различни земји и тоа е добро,но фактот дека на балканот работите некако не одат добро најчесто поради погрешното интерпретирање на хип-хоп от или пубертетот кај рајата...еве една моја омилена.

 
Член од
29 август 2009
Мислења
134
Поени од реакции
19
Temava mrtva ne so meseci so godini.... Eve nesto ne tolku novo no sega aktuelno od "starecot" Ice t so dj Tomekk i Sandra.Nasic.
Rock meets Hip Hop....
 
M

marko 1996

Гостин
е од каде заклучоков брат? дај постирај видеа ова она да слушниме пошто јас од косово ништо неам слушнато
Остај го бе , косово везе си нема од рап. На балкан нема боље рап од Македонија. Србија све комерцијала ( има добри ама не е тоа тоа ) , Бугарите јак рап прават , ама нема боље од нашиот рап на балканов.
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
80
Поени од реакции
8
е од каде заклучоков брат? дај постирај видеа ова она да слушниме пошто јас од косово ништо неам слушнато
sum slusnal rep od celiot balkan, sea ne mi teknuvaat site iminja na izveduvacite, i srspki i hrvatski i bosanski i grcki. i edo majkaa i frenki stvarno dobri se, ama se najfamozni posto pola balkan zbourva slicen jazik i go razbiraat nego site. albanskiot ne, i komer repot, no posebno andergraund repot vo kosovo e vo drugo nivo od ostanatite, vo nekoi sajtovi koj odamna sum gi cital bese 3 vo evropa zad francuskiot i germanskiot.

eve nesto urban i undergraund (i ako ima i dobar komercijalen rep, ama pak komerc si e komerc i ne cini)
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
80
Поени од реакции
8
Остај го бе , косово везе си нема од рап. На балкан нема боље рап од Македонија. Србија све комерцијала ( има добри ама не е тоа тоа ) , Бугарите јак рап прават , ама нема боље од нашиот рап на балканов.
gledam deka 14 si. mlad si i ke ucis ushte mnogu za repot ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom