Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
просветли не со твоиве исцрпни и интелегенти постови те молам
Дечко па ти и вие не сте нормални бе не мислам можда конкретно на тебе но некој од вас сигурно ке се пронајде во коментари во кој о рап се спомнува духот од днс хаха лил факинг вејн били ѕвер праи били ѕвер жити се дали ти е јасно што сакам да кажам пола од вас хорнични хаце рапери слушате дебилна музика во која преокупација ви се дебилни монологни драми во кој еден дел е посветен на вашите способности ја кинам на мајк убивам а друг дел е посветен на тие фејк рапери што толку ви сметаат се губи креативноста суштината е веке одамна изгубена и ја тоа ви го кажувам бе морони а иам 17 години толку не свакате која е идеата и поентата на рапот начинот на живот четирите елемента револт против нешто не само против системот и тие малку што имаат памет принудени се да глумат циркузанти за да земат пари пошто на друг начин со друга музика на вас идиоти преставници на простата маса неможе да ви се објасни нешто али секој се снаога и затоа има таков шут во оваа сцена и дали има рапери што разбираат рап да има ама колку се затоа така и постирав не дека сум препаметен или било што не дека имам издадено 20 албума ова не е навреда не е искажување омраза ова е проста оценка за реалната слика која тие кој ме свакаат и кој го свакаат рапот да се потрудат мозат да ја сменат сега за сега таа останува на дното заедно со некреативни и не иновативни фејк фактори кој пропагираат глупости и никогаш нема да заслужат респект и нивното мислење нема да биде ценето се додека глумат гангстери во спотови и доагаат од гето како например кавадарци и ако направиле мн во рапот само затоа што биле први и тоа дека првиот рапер во македонија е најјак мангуп го дисал пики сипи живеел хаце у песните ме потсека на бабами кога ми бае против уроци од зајадливи луге што незнаат да ценат реалност али има време за секој глас да биде слушнат до тогаш трујте се маме ви ебам со глупости кога ке пораснете и кога ке се префрлите на суштинската тематика на рапот тогаш ке може да се праи муабет на културно раперско ниво поздрав маафекери :]
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Не е баш свежо но е доста остро и наликува (хехе наликува) на рап...
е како не е свежо ко го постирав 5 дена од ко излезе и за разлика од се друго шо излезе во ова лето господово 2010 само ова наликува на рап... :)

јака песна... го иам цел албум дома

--- надополнето ---

Дечко па ти и вие не сте нормални...
сакав да го прочитам цел пост, но премногу немаш речник а се трудиш да објасниш што е култура.... наредниот пат помалку со навредите и повеќе со аргументи ;).... знам дека си исфрустриран од тоа што се се објавува по форумов, но со навреди кон другите нема ништо да добијаш освен бан... уживај во форумов и добредојде
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
е како не е свежо ко го постирав 5 дена од ко излезе и за разлика од се друго шо излезе во ова лето господово 2010 само ова наликува на рап... :)



јака песна... го иам цел албум дома


--- надополнето ---



сакав да го прочитам цел пост, но премногу немаш речник а се трудиш да објасниш што е култура.... наредниот пат помалку со навредите и повеќе со аргументи ;).... знам дека си исфрустриран од тоа што се се објавува по форумов, но со навреди кон другите нема ништо да добијаш освен бан... уживај во форумов и добредојде
Знам дека го прочита но можеби нејкеш да признаеш затоа што сум во право ако не си прочитал прочитај го бас напротив имам аргументи не те навредувам тебе конкретно веке напоменав само давам оценка на нашата рап сцена и мороните кој се инволвирани во неа и тие кој само немо слушаат и посматраат не прават ништо тоа да се смени заота и мојот коментар е таков пишувам во секој облик само за тоа што го гледам а гледам ИДИОТИ
 
В

Вори

Гостин
Значи не сум компетентен да коментирам за рапот,затоа што слушам рок.
Но,ја зачув песната од Рајана и Еминем,и мене Еминем ми остави голем впечаток,ептен добро го заврши делот во песната.
Сеа вака се избацуам ко џокер у покер,али ме интересира вие што мислите.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Значи не сум компетентен да коментирам за рапот,затоа што слушам рок.
Но,ја зачув песната од Рајана и Еминем,и мене Еминем ми остави голем впечаток,ептен добро го заврши делот во песната.
Сеа вака се избацуам ко џокер у покер,али ме интересира вие што мислите.
песната е ништо посебно.... Еминем вејче имаше онаква песна во Encore, се вика Crazy In Love само не стана толкав хит пошто рајана не беше на рефрен.... сеа фама се крева не од страна на рап фанојте туку од страна на поп слушачите
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Krizz Kaliko the Genius!!! Најновото од Кризз... на 14 септември излегува и албумот Shock Treatment, a моментално кулирајте со Elevator goes uuuuuuuuuuuup!!!!

 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Дечко па ти и вие не сте нормални бе не мислам можда конкретно на тебе но некој од вас сигурно ке се пронајде во коментари во кој о рап се спомнува духот од днс хаха лил факинг вејн били ѕвер праи били ѕвер жити се дали ти е јасно што сакам да кажам пола од вас хорнични хаце рапери слушате дебилна музика во која преокупација ви се дебилни монологни драми во кој еден дел е посветен на вашите способности ја кинам на мајк убивам а друг дел е посветен на тие фејк рапери што толку ви сметаат се губи креативноста суштината е веке одамна изгубена и ја тоа ви го кажувам бе морони а иам 17 години толку не свакате која е идеата и поентата на рапот начинот на живот четирите елемента револт против нешто не само против системот и тие малку што имаат памет принудени се да глумат циркузанти за да земат пари пошто на друг начин со друга музика на вас идиоти преставници на простата маса неможе да ви се објасни нешто али секој се снаога и затоа има таков шут во оваа сцена и дали има рапери што разбираат рап да има ама колку се затоа така и постирав не дека сум препаметен или било што не дека имам издадено 20 албума ова не е навреда не е искажување омраза ова е проста оценка за реалната слика која тие кој ме свакаат и кој го свакаат рапот да се потрудат мозат да ја сменат сега за сега таа останува на дното заедно со некреативни и не иновативни фејк фактори кој пропагираат глупости и никогаш нема да заслужат респект и нивното мислење нема да биде ценето се додека глумат гангстери во спотови и доагаат од гето како например кавадарци и ако направиле мн во рапот само затоа што биле први и тоа дека првиот рапер во македонија е најјак мангуп го дисал пики сипи живеел хаце у песните ме потсека на бабами кога ми бае против уроци од зајадливи луге што незнаат да ценат реалност али има време за секој глас да биде слушнат до тогаш трујте се маме ви ебам со глупости кога ке пораснете и кога ке се префрлите на суштинската тематика на рапот тогаш ке може да се праи муабет на културно раперско ниво поздрав маафекери :]

super kazano .... podrska od mene za tebe ... samo ufrli po nekoja tocka u texto ej :) :) .... pozz ...
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Ме мрзи да правам рецензија на албумот.... само една реченица иам... ако го немаш под итно симнувај.... еве го најновиот спот

 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238


Името кажува само за себе... после две години Кјуб се врати со нешто шо го нема на рап сцената скоро една декада... и еве јас повторно како во старите добри времина да дадам една рецензија за албумов. Значи кој шо слуша гегнста рап мора да го има ова... кој шо слуша социјален рап мора да го има ова... кој шо го мрази Кјуб мора ова да го слушни :) .... Да почнам со негативните работи во албумов. Многу критичари сметаат дека иако Кјуб е еден од најголемите, сепак можел да има колаборации со некои големи артисти, а не да постапува толку егоистички... според мене дур ги земал на трака двајцата сина кој појма нема според мене ( OMG и DoughBoy ) можел да го земи The Game, Snoop, MC Ren.... давам пример само.... мило ми е шо повторно го слушнав Dub C како кини на неколку песни ( Ya'll know how I am, Too West Coast ), исто така добар потег е тоа што Dr.Dre е постпродуцент на повеќето траки во албумот.... е сега лошо нешто е то шо има неколку траки шо нема врска со west coast, а па камоли да бида во албум шо се вика I am the West ( али добро е шо само 2 или 3 се такви )... е сега добриот дел... значи Кјуб од секогаш без влакна на јазикот... во овој албум како никој друг си го брани своето родно место, својот брег, својот град, како што правеа некогаш раперите во 90тите.... има неколку социјални песни во кои објаснува неколку работи за "The American Dream".... мислам дека треба да седните и да оделите пола саат за албумов затоа што вреди за парите ( ако го купувате оргинал ), односно вреди за 50 MB шо че ги потрошите :).... ае еве неколку песничина и спотови.... уживајте



 

Kajgana Shop

На врв Bottom