Фудбалски/трансфер дискусии

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Како ќе гласи клаузулата? Да ме пуштите кога барса и реал ќе ме побараат?:pos:
Па не мора Барса и Реал туку дека играчот да одлучува за колку ќе биде продаден односно минимум сума за обесштетување за клубот.
Фудбалските договори испаѓа како да те врзале со синџири па некој решава за тебе .
Секаде можеш да си дадеш отказ , само ваму не .
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Реал и Барса секогаш ќе бидат dreamland за секој играч , ова може само да доведе до тоа фудбалерите да внимаат какви договори потпишуваат и да инсистираат на дополнителни клаузули.
Не би се кладел на таа фора ! Може сега тоа така изгледа ама Барса почна да оди на заболекар , Реал е во подобра ситуација сега али се тече се се мења . Ке остари Кики , ќе имаат и они празен ход 100% .
Едно време Ливерпул изгледаше како Еверест за другите клубови во Англија , сон на секој играч , титули секоја година . Дојде време Јунајтед го помина а во Ливерпул никој не се сеќава кога последен пат освоиле титула .
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.255
Поени од реакции
6.451
Watzke (CEO Dortmund): "It's simple, either Barça pays what we asked for, or Dembélé will stay with us."
Watzke: "On Thursday, we had a meeting with Barcelona, on Friday, Dembélé didn't show up on training. You can guess what happened?"
Watzke: "Dembélé is option number 1 for Barcelona. They know that Dembélé is an excellent player."
Watzke: "I'm 100% sure Dembélé wouldn't have done this for any other club in the world. He has a affinity for Barcelona."

Што расипано чоече бил овој , демек не го давам ама одвај чека да го продаде .
Еднаш вика Барселона го терала на Дембеле така да се однесува , потоа вика дека Дембеле имал афинитет кон Барса и затоа притискал .
А ни збор дека имал договор со Дембеле ако дојде некоја понуда од голем клуб дека ќе ја прифатат.

ДНО.
Барса треба да плати тоа што го бара БВБ ако сака да го земе Дембеле. Играчот лани дојде и има договрор уште 4 години. Не гледам зошто би го дале под бараната сума, која и да е. Тоа што Барса пробува со цигански работи да ги скара играчите со клубовите за да им намали цена треба само да има обратен ефект. БВБ треба дури и да ја им накачи цената за таквиот цигански и мизерен пристап кој не доликува на гигант како Барса.

А за болдираното. Само вие може да си се тешите дека било кој посериозен клуб, а поготово па некој од рангот на БВБ ќе прави договор со некое недокажано циганче дека ќе го пуштат без нкаков проблем во некој поголем клуб. Со таков договор нема да можат да му извадат ни 25 милиони. Глуп муабет во кој некои поверуваа. А и не гледам како тоа Дортмунд го спречува да отиде во Барса. Играчот е проценет на одредена сума и ако некој ја плати без проблем ќе биде реализиран трансверот. Да, цените денес се далеку од реални, ама ако може да дадат 40 мил. за Паулињо, да земат 220 мил. за Нејмар и Мбапе да вреди 170-180 мил. не гледам зошто БВБ не би барал над 100 за Дембеле.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.341
Па не мора Барса и Реал туку дека играчот да одлучува за колку ќе биде продаден односно минимум сума за обесштетување за клубот.
Фудбалските договори испаѓа како да те врзале со синџири па некој решава за тебе .
Секаде можеш да си дадеш отказ , само ваму не .
Даваат 100 милиони за тебе и ти мислиш дека ќе можеш да си играш курот зошто како дете си играл плејстешен со Барса? Кај е професионализмот? Тебе те плаќаат да играш и ќе играш и ќе молчиш, кога ќе дојде договорот година пред истек имаш право на збор дали ќе останеш или ќе идеш.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Барса треба да плати тоа што го бара БВБ ако сака да го земе Дембеле. Играчот лани дојде и има договрор уште 4 години. Не гледам зошто би го дале под бараната сума, која и да е. Тоа што Барса пробува со цигански работи да ги скара играчите со клубовите за да им намали цена треба само да има обратен ефект. БВБ треба дури и да ја им накачи цената за таквиот цигански и мизерен пристап кој не доликува на гигант како Барса.

А за болдираното. Само вие може да си се тешите дека било кој посериозен клуб, а поготово па некој од рангот на БВБ ќе прави договор со некое недокажано циганче дека ќе го пуштат без нкаков проблем во некој поголем клуб. Со таков договор нема да можат да му извадат ни 25 милиони. Глуп муабет во кој некои поверуваа. А и не гледам како тоа Дортмунд го спречува да отиде во Барса. Играчот е проценет на одредена сума и ако некој ја плати без проблем ќе биде реализиран трансверот. Да, цените денес се далеку од реални, ама ако може да дадат 40 мил. за Паулињо, да земат 220 мил. за Нејмар и Мбапе да вреди 170-180 мил. не гледам зошто БВБ не би барал над 100 за Дембеле.

Watzke самиот му ветил на Дембеле дека ако тргне Барса по него ќе го пушти. Лани Дембеле имал опција Барса или Дортмунд. Со оглед на тоа што Барса го имаше МСН го одбрал Дортмунд под услов дека ќе го пуштат кога Барса повторно ќе затропа на врата. Дортмунд тој договор не го почитува со оглед на тоа што добија понуда едно 8 пати повисока од тоа што го платија и играчот им се лути и нејќе да чуе за нив зш гадно го преебаа и излажаа. Што има Барса вина овде за тоа што Дембеле со причина ги мрази овие?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Па не мора Барса и Реал туку дека играчот да одлучува за колку ќе биде продаден односно минимум сума за обесштетување за клубот.
Фудбалските договори испаѓа како да те врзале со синџири па некој решава за тебе .
Секаде можеш да си дадеш отказ , само ваму не .
:pos:
Плус бонус ќе му платат ако го побараат од Барса и Реал. Сам ќе си одлучувал :icon_lol:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Барса треба да плати тоа што го бара БВБ ако сака да го земе Дембеле. Играчот лани дојде и има договрор уште 4 години. Не гледам зошто би го дале под бараната сума, која и да е. Тоа што Барса пробува со цигански работи да ги скара играчите со клубовите за да им намали цена треба само да има обратен ефект. БВБ треба дури и да ја им накачи цената за таквиот цигански и мизерен пристап кој не доликува на гигант како Барса.

А за болдираното. Само вие може да си се тешите дека било кој посериозен клуб, а поготово па некој од рангот на БВБ ќе прави договор со некое недокажано циганче дека ќе го пуштат без нкаков проблем во некој поголем клуб. Со таков договор нема да можат да му извадат ни 25 милиони. Глуп муабет во кој некои поверуваа. А и не гледам како тоа Дортмунд го спречува да отиде во Барса. Играчот е проценет на одредена сума и ако некој ја плати без проблем ќе биде реализиран трансверот. Да, цените денес се далеку од реални, ама ако може да дадат 40 мил. за Паулињо, да земат 220 мил. за Нејмар и Мбапе да вреди 170-180 мил. не гледам зошто БВБ не би барал над 100 за Дембеле.
Играчот сам притиска за трансфер , нема потреба Барселона да го бара тоа од него . Дембеле имал договор со клубот дека ќе прифатат ако има понуда од некој голем клуб . Затоа и Дембеле е толку лут на управата и нема контакт со нив .
Барселона ги зголемува понудите , сопките ги прават клубовите со нерезонски поставени суми.

Во однос на трансфер со откуп на клаузула немам замерка , сепак и да ја активира некој клуб клаузулата на некој играч, играчот е тој што решава сам дали ќе има или нема трансфер . Нејмар сам си одлучи да има трансфер .
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Кажав еднаш ќе кажам пак .. да сум главен на некој клуб како Дортмунд ексик и пари и све ќе го седнам на трибини пола сезона да му дојде умот на црнецон или на позајмица во некоја 3та лига па нека ора таму !
 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Абе кој нерезонски суми бе ало. Еден играч има вредност колку што го проценува клубот и крај. Милер може не вреди 100 милиони али Баерн не би го продале и за 150 и готово.
Нејмар да немаше клаузула и да пратеше ПСЖ понуда од 222 мил да не го пуштеа Барса? Сигурно ќе ја одбиеа понудата и што тоаш ќе испаднеше дека Барселона одбива нерезонски суми.

Му ветиле ау плачење истава ситуација се повторува веќе со 3,4 играчи истата шема ја прават Барселона и очигледно е дека они се умешани у позадина.
Им поставиле таму Дотмунд цена или плати или остај они што праат, праќаат некои помали суми и чекаат со штрајкови од играчот да ги натераат дортмунд да ја намали сумата. Имаат 222 мил плус имаат едно 40,50 мил од сопствен џеб они праќаат по 80,90 мил понуди за Кутињо и Дембеле и плус некои клаузули за балон дор или слично.
 
M

MD_

Гостин
Watzke самиот му ветил на Дембеле дека ако тргне Барса по него ќе го пушти. Лани Дембеле имал опција Барса или Дортмунд. Со оглед на тоа што Барса го имаше МСН го одбрал Дортмунд под услов дека ќе го пуштат кога Барса повторно ќе затропа на врата. Дортмунд тој договор не го почитува со оглед на тоа што добија понуда едно 8 пати повисока од тоа што го платија и играчот им се лути и нејќе да чуе за нив зш гадно го преебаа и излажаа. Што има Барса вина овде за тоа што Дембеле со причина ги мрази овие?
Ти да не беше таму кога му ветувале дека ќе го пуштат во Барса кога ќе затропа на врата :pos:

Неможе 20 годишни копиљаци со милионски плати да си играат со реномето на тимовите каде што играат, сакам да играм таму и таму мора да ме продадете гајле ми е што сум потпишал договор до 2021. Мада според изјавиве на Вацке ми се чини Дортмунд ќе го продаде само се ценкаат за некој милион повеќе
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Кажав еднаш ќе кажам пак .. да сум главен на некој клуб како Дортмунд ексик и пари и све ќе го седнам на трибини пола сезона да му дојде умот на црнецон или на позајмица во некоја 3та лига па нека ора таму !
И на Пандев тоа му го направија па си доби раскин на договор .
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
И на Пандев тоа му го направија па си доби раскин на договор .
Нека добие и овој откако ќе преседи цела сезона на клупа и ќе влага по максимум 5-10 минути на утакмица откако ќе падне во форма или ќе закачи некоја повреда па да го неќе никој на крај.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
https://www.welt.de/sport/fussball/bundesliga/borussia-dortmund/article167828601/Es-geht-darum-dass-man-nicht-30-Millionen-weniger-akzeptiert-als-man-will.html

... die Motivation des Spielers:
„Wir wissen, dass der FC Barcelona etwas ganz Besonderes ist für ihn. Das hat er uns auch vor einem Jahr bei der Verpflichtung klar gesagt, als er auch ein Angebot aus Barcelona hatte. Damals hatte er aber erkannt, dass er in diesem Dreieck Messi, Suarez, Neymar kaum spielen wird. Er hat uns gesagt, irgendwann möchte er nach Barcelona. Wir haben damals gesagt, ok. Aber nicht schon in einem Jahr.“

Вацке за мотивацијата на играчот: Знаеме дека Барселона е нешто специјално за него. Пред година дена кога потпиша за нас ни рече јасно дека имал понуда од Барса, но закличил дека поради триото МСН ретко ќе игра. Ни рече, во иднина сака да игра за Барселона. Ние му рековме ОК. Но не наредната година.

Со други зборови, му ветиле ќе го пуштат. Барса дојде побрзо од очекуваното со понуда, сега пу пу не се важи ние мислевме МСН ќе трае 5 години кур се тресе у ладна вода. Извини ама Барса не ти е крива што си го преебал играчот и не си стоиш на зборот. Дембеле им е лут зш го изиграа, Барса само си пушти понуда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom