Фудбалски/трансфер дискусии

Vidic15

Капитенот
Член од
2 јули 2009
Мислења
588
Поени од реакции
478
Интересна споредба морам да признаам, и двајцата носители на играта во своите тимови и главни играчи, во споредба со Фофана кој има 178 повреди зад себе и нема ќорава утакмица изиграно.

Не знам како може да оправдуваш ваква морбидна сума за сомнителен играч, и пази увек истата приказна, тимот проценил дека вредел толку и ако сака некој да плати нека повели ако не ќе си го чуваат. :D Епа ај јас ако возам фичо од 67 година и му стаам 60 000 евра сума за продажба треба да очекувам да не ми се смее светот и да ме оправдува?

Не заебавај 80м за Фофана, апсолутно никој и ништо во фудбалот, нека не се трескаат од земја. Глеам Мегваер го земаат за пример многумина, да, преплатен е дебело и он ама барем беше првотимец и носител на играта на Лестер, а овој...

П.с. И за СМС и за Кулибали сумите што се спомнуваа изминативе години беа нереални и големи, да не се разбереме погрешно.

П.п.с. Ете и за Рајс ми текна, истиов муабет го праевме лани кога му бараа 100+ милиони Вест Хем и викаше дека тоа е право на тимот пошо не е неопходно да продава, па еве го летово точно 0 понуди има за него и најверојатно ќе окапе до крај на кариера у Вест Хем или на 33 години ќе напраи трансфер у екипа од долниот дел на табелата за 3м фунти. И за Белоти ми текна у меѓувреме, се курчеше тој глупакот од претседател пред некоја година кога Белоти изигра јака сезона и му бараше 100м евра па еве го сеа веројатно ќе го изгуби за 0 евра. Не е само колку да се лупне цената, ако решиле да го продаваат треба разумно да гледаат на работите.
Ова со фичово ти е одличен пример, замисли сега некој Саудиски принц те види како се возиш наоколу и сака да го купи, чисто затоа што никогаш нема видено фичо и му е интересно. Тебе не ти е за продавање па му велиш 60,000 евра, и тој вели ок нема проблем, ке го продадеш така? Исто е и со овие тимови кои ставаат такви астрономски суми на играчите, не и се за продавање но доколку се најде некоја будала на која парите не и се проблем и може да плати дупло од реалната вредност тогаш нормално дека ке го продадат.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.609
Поени од реакции
62.718
Фофана поскап искочи од Шкриниар :pos: :pos: :pos:
Нормално, едниот има договор со Лестер уште 5 години и има 21 година. Миланчо од друга страна е free agent наредната сезона, и е 6 години постар. Стварно не разбирам што е толку комично.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.503
Поени од реакции
16.163
Тоа што се пренапумпани цените. Да се разбереме навивам за англиски тим, ама дека ги молзат и тоа како ги молзат. За квалитет не ми се зборува помеѓу Фофана и Шкрињар.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.472
Поени од реакции
5.475
Фофана поскап искочи од Шкриниар :pos: :pos: :pos:
Тушмени, Нуњез и Де Лихт се поскапи од Халанд.
Рафиња е само 2 милиони евра поефтин од Халанд.
Френки Де Јонг ќе биде поскап од Халанд. *ако се договорат Барса и Јунајтед. :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.609
Поени од реакции
62.718
Тоа што се пренапумпани цените. Да се разбереме навивам за англиски тим, ама дека ги молзат и тоа како ги молзат. За квалитет не ми се зборува помеѓу Фофана и Шкрињар.
Трансфер сума =/= квалитет на играч. Мал милион примери имаш. Патем, никој не вика дека цените не се напумпани.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.170
Поени од реакции
35.420
Заборавате еден факт зашто толку многу се брани цената на Фофана, а тоа е дека го купува Челзи.

Да беше Јунајтед на пример, ќе фрштеа смешни твитови проследени со едно смајли :) од страна на Донев, вака Челзи купува и мора да се релативизира, да се врти приказната.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.210
Поени од реакции
107.967
Ова со фичово ти е одличен пример, замисли сега некој Саудиски принц те види како се возиш наоколу и сака да го купи, чисто затоа што никогаш нема видено фичо и му е интересно. Тебе не ти е за продавање па му велиш 60,000 евра, и тој вели ок нема проблем, ке го продадеш така? Исто е и со овие тимови кои ставаат такви астрономски суми на играчите, не и се за продавање но доколку се најде некоја будала на која парите не и се проблем и може да плати дупло од реалната вредност тогаш нормално дека ке го продадат.
Види, јас нигде не реков дека не може или не смее да се деси продажба од 80+ милиони за Фофана, само дека е смешно и тажно во исто време. Не верувам дека на Челзи му е толку дојдено до играч од средниот ред што и нема да е првотимец пред се, ваљда не го измешав со некој ќумбево и ваљда не утнав дека е везњак.

Edit: Ок штопер ама сепак 80че зззззззз.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.509
Поени од реакции
6.143
Види, јас нигде не реков дека не може или не смее да се деси продажба од 80+ милиони за Фофана, само дека е смешно и тажно во исто време. Не верувам дека на Челзи му е толку дојдено до играч од средниот ред што и нема да е првотимец пред се, ваљда не го измешав со некој ќумбево и ваљда не утнав дека е везњак.

Edit: Ок штопер ама сепак 80че зззззззз.
Утна, штопер е.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.571
Поени од реакции
52.375
Интересна споредба морам да признаам, и двајцата носители на играта во своите тимови и главни играчи, во споредба со Фофана кој има 178 повреди зад себе и нема ќорава утакмица изиграно.

Не знам како може да оправдуваш ваква морбидна сума за сомнителен играч, и пази увек истата приказна, тимот проценил дека вредел толку и ако сака некој да плати нека повели ако не ќе си го чуваат. :D Епа ај јас ако возам фичо од 67 година и му стаам 60 000 евра сума за продажба треба да очекувам да не ми се смее светот и да ме оправдува?

Не заебавај 80м за Фофана, апсолутно никој и ништо во фудбалот, нека не се трескаат од земја. Глеам Мегваер го земаат за пример многумина, да, преплатен е дебело и он ама барем беше првотимец и носител на играта на Лестер, а овој...

П.с. И за СМС и за Кулибали сумите што се спомнуваа изминативе години беа нереални и големи, да не се разбереме погрешно.

П.п.с. Ете и за Рајс ми текна, истиов муабет го праевме лани кога му бараа 100+ милиони Вест Хем и викаше дека тоа е право на тимот пошо не е неопходно да продава, па еве го летово точно 0 понуди има за него и најверојатно ќе окапе до крај на кариера у Вест Хем или на 33 години ќе напраи трансфер у екипа од долниот дел на табелата за 3м фунти. И за Белоти ми текна у меѓувреме, се курчеше тој глупакот од претседател пред некоја година кога Белоти изигра јака сезона и му бараше 100м евра па еве го сеа веројатно ќе го изгуби за 0 евра. Не е само колку да се лупне цената, ако решиле да го продаваат треба разумно да гледаат на работите.
Не знам и зошто сите зборат како да не знаат кој е Фофана кога уште пред да оди во Лестер важеше за еден од најголемите таленти и на 19 години беше платен 35 милиони. Имаше добра прва сезона во ПЛ, што е далеку од лесно, а втората скоро цела ја пропушти со повреда и се врати на крај, продолжувајќи да игра добро. Лестер не сакаат да го изгубат, ама викаат ако некој е доволно луд да плати волку, нека. И тоа е тоа.

За Рајс нема понуди затоа што после одлична сезона, сега муабетот им е 150 милиони. Нормално, со надеж дека никој нема да им го купи, или да го купи за сума која стварно ќе им се исплати да го изгубат.
Последната реченица ти е добра. Ама поентата е баш дека не се решиле да продаваат. Ако се решат, нормално дека цената ќе биде пониска.

Примерот со колата, супер. Само ја изврте поентата. Ти може си имаш кола која ептен си ја сакаш, си вложил во неа. Финансиски добро си стоиш. Е сега, не ти текнува тебе рандом да ја продаваш и да и ставиш смешна цена туку доаѓа некој со многу подлабок џеб и ти вика тоа е тоа што го барал, мора да ја купи по секоја цена. Кога ќе видиш дека е сериозен, и дека стварно е спремен дебело да преплати, демек нема да ја дадеш за 2-3 пати повеќе од тоа што вреди?
Заборавате еден факт зашто толку многу се брани цената на Фофана, а тоа е дека го купува Челзи.

Да беше Јунајтед на пример, ќе фрштеа смешни твитови проследени со едно смајли :) од страна на Донев, вака Челзи купува и мора да се релативизира, да се врти приказната.
Точно. Затоа истиот муабет го имам правено веќе сто пати, од кои повеќето за играчи кои не завршиле во Челзи.

И се надевам на сите им е јасно дека муабетот воопшто не е дали вредат толку играчите и дали треба толку да бидат платени. Нормално дека не вредат и не треба да ги платат.
Збориме само зошто клубовите низ Европа ставаат толку високи и нереални цени за таленти кои не сакаат да ги изгубат.
 
Член од
10 јули 2022
Мислења
225
Поени од реакции
497
Сите муабети за преценетите фудбалери и превисоките плати се во основа глупи. Во капитализмот нештата вреди онолку колку што некој е спремен да плати за нив. Мене на пример ми се гади од фактот дека Роналдо заработува 400-500 000 фунти неделно, ама битно дека математиката на клубот му излегува со таа сума. Не се лажете дека Лестер не сака да го продаде Фофана, сака да го продаде, ама за 80 милиони. Ако некој ги даде, супер, ако не, не е проблем, не се зависни од парите. Единствен начин цените да паднат е клубовите со голема куповна моќ неколку години да не им даваат такви пари на помалите клубови, па цените ќе се преполоват, затоа што на многу играчи договорите ќе им дојдат пред крај па ќе мора да ги продаваат за да не ги изгубат за џабе. Се додека Јунајтед, Челзи, Реал се спремни да дадат по 100 милиони фунти за Де Јонг, Дарвин и Тчуамени, цените ќе бидат вакви какви што се.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.066
Поени од реакции
55.759
Нормално, едниот има договор со Лестер уште 5 години и има 21 година. Миланчо од друга страна е free agent наредната сезона, и е 6 години постар. Стварно не разбирам што е толку комично.
Комично е на пример тоа што Миланчо секоја сезона игра по 45 утакмици, не го бие ни руски тенк, еден на еден ни свети Илија не може да го издрибла.

Од друга страна Фофана има 50 повреди позади него. И е никој и ништо, у Лестер игра, 40то место на табела.

Него мене ми е интересен тој феномен на форумов што фановите на премиер лигашките клубови се осеќаат должни да ги бранат бесмислените потези на вакви просечни екипи.
Пример ние у Серија А, колективно им ебеме матер на газдите како Лотито, Каиро, Прециози коа ќе искочат со цена од 100 милиони за Белоти, 500 за Сергеј и слична боранија недокажани играчи.

Тука Лестер бара 80 за мртовец, раце ќе искршите да ги одбраните, демек исправен потег им е.
Не, не им е, и некад може и вие да им разебете матер.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.732
Поени од реакции
11.566
Многу често коа се прават овие муабети за цените на играчите во премиер лига го заборавате најбитниот податок, парите со кои што располагаат клубовите во истата лига.

Од Swiss Ramble:
“Every Premier League club receives more money from their TV deal than all other European clubs except Barca and Real.”

The value of the EPL is clear: its £9.3bn+, three-year broadcasting deal means that on average each EPL club receives £123m per season, in comparison to La Liga (£56m), Serie A (£52m), the Bundesliga (£52m) and Ligue 1 (£27m). On average, an EPL team makes more than twice as much broadcasting revenue than its equivalent in La Liga.

Amongst the top teams, Manchester City and Liverpool led the way with £151m and £152m respectively; significantly more than their European rivals including Barcelona (€143m), Real Madrid (€138m), Bayern Munich (€98m), Juventus (€85m) and PSG (€60m).

Perhaps the dominance of the EPL is better illustrated by looking at the amounts which the so-called “smaller” clubs received:

“The bottom club in the Premier League, Huddersfield Town (£97m), earned more from their domestic TV deal than many European giants, such as Atletico Madrid £94m, Bayern Munich £89m, Borussia Dortmund £80m and Juventus £78m.”

Even Real Madrid, one of the most illustrious clubs in European football, fell behind Everton (£129m) and Wolves (£127m) in the broadcasting revenue league table.

Ова е НБА-Евролига разлика, ако не и поголема.

Не, нормално дека не вреди ни Фофана 90, ни Мегваер 80, ни Кукуреља 60, ни Рајс 150, во идеален свет каде што сите лиги би располагале со еднакви или слични финансии никој од овие играчи не би вредел повеќе од 30 милиони, ама ете не е така.

Еве да речеме дека Фофана вреди триесетина милиони и Лестер го продаде за толку. Што кур ќе прави после Лестер со тие 30 милиони? Во премиер за тие пари ќе купи едно големо ништо, од надвор сите ги знаат дека имаат пари и ќе им бараат 80 милиони почетна цена за играч.

Надоврзано на истово:


1. Кој е Џек Херисон?
2. Њукасл нуди 40м евра за истиот?
3. Лидс одбива 40м

Ова не треба да е вака, ама ете вакви тв договори го прават истото да е реалност во 2022.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Многу често коа се прават овие муабети за цените на играчите во премиер лига го заборавате најбитниот податок, парите со кои што располагаат клубовите во истата лига.

Од Swiss Ramble:
“Every Premier League club receives more money from their TV deal than all other European clubs except Barca and Real.”

The value of the EPL is clear: its £9.3bn+, three-year broadcasting deal means that on average each EPL club receives £123m per season, in comparison to La Liga (£56m), Serie A (£52m), the Bundesliga (£52m) and Ligue 1 (£27m). On average, an EPL team makes more than twice as much broadcasting revenue than its equivalent in La Liga.

Amongst the top teams, Manchester City and Liverpool led the way with £151m and £152m respectively; significantly more than their European rivals including Barcelona (€143m), Real Madrid (€138m), Bayern Munich (€98m), Juventus (€85m) and PSG (€60m).

Perhaps the dominance of the EPL is better illustrated by looking at the amounts which the so-called “smaller” clubs received:

“The bottom club in the Premier League, Huddersfield Town (£97m), earned more from their domestic TV deal than many European giants, such as Atletico Madrid £94m, Bayern Munich £89m, Borussia Dortmund £80m and Juventus £78m.”

Even Real Madrid, one of the most illustrious clubs in European football, fell behind Everton (£129m) and Wolves (£127m) in the broadcasting revenue league table.

Ова е НБА-Евролига разлика, ако не и поголема.

Не, нормално дека не вреди ни Фофана 90, ни Мегваер 80, ни Кукуреља 60, ни Рајс 150, во идеален свет каде што сите лиги би располагале со еднакви или слични финансии никој од овие играчи не би вредел повеќе од 30 милиони, ама ете не е така.

Еве да речеме дека Фофана вреди триесетина милиони и Лестер го продаде за толку. Што кур ќе прави после Лестер со тие 30 милиони? Во премиер за тие пари ќе купи едно големо ништо, од надвор сите ги знаат дека имаат пари и ќе им бараат 80 милиони почетна цена за играч.
Се ова стои, ама не ја гледам потребата да дадеш 100 милиони кога за 50 милиони имаш подобар играч во Италија/Шпанија/Португалија/Франција

Фудбалот е како ЕУ, или би требало да биде, како што едно Ферари е 200.000 во Италија и во Германија, зашто некој би платил за Фиат 250.000 од Англија?

Не не интересира страната која продава, туку страната која купува.

Секако дека има квалитетни играчи во Англија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom