Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Епа што е проблем тогаш? Што погрешно кажав погоре? Дојде Роналдо во УТД, напраи име и доби тоа што заслужува. Овој што направил за да биде меѓу тројца најплатени играчи? Свесен си каков е ризикот доколку фејлне? Дека години и години уназадување за еден клуб е тоа? Крај краева пак одлучува клубот кој што сака да го купи ама одговорно тврдам дека барањава им се срамни и нереални.

А тоа дека Роналдо земал повеќе плата од Гигс и Сколс заедно или од Раул не знам што те чуди, тоа се легенди на клубовите и таквите речиси никогаш не се најплатени играчи во екипите, со исклучок на Меси. Еве Занети никад немал голема плата, а најголема легенда на Интер е, Киелини е легенда на Јувентус па Рабио зема 10м, а Киелини можда и дупло помалце.
Роналдо кога дојде во Јунајтед, не беше сметан за најдобро младо крило во свет. Тоа стана после втората сезона. Халанд е во моментов. И барањата не му се срамни, туку исто како со Роналдо и Меси, ќе станат нова реалност. Мбапе и Халанд во нивниот пик ќе заработуваат по 50-60 милиони евра годишно од плати. Сега бараат пола од тоа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Роналдо кога дојде во Јунајтед, не беше сметан за најдобро младо крило во свет. Тоа стана после втората сезона. Халанд е во моментов. И барањата не му се срамни, туку исто како со Роналдо и Меси, ќе станат нова реалност. Мбапе и Халанд во нивниот пик ќе заработуваат по 50-60 милиони евра годишно од плати. Сега бараат пола од тоа.
Беше за огромен талент сметан, не гледам што е разликата освен тоа што Роналдо директ отиде во голем клуб, а Халанд играше прво во Салцбург па во Дортмунд. Муабетот ми е дека не направил ништо за да побара толкава плата, треба прво да ја заслужи па после да добие такво нешто. Мене јасно ми е во кој правец оди фудбалот и какви ќе бидат барањата во иднина, ама затоа се повеќе опекувања ќе гледаме како Барса што направи со Дембеле на пример. Иначе и Мбапе ако не се лажам од прва не земаше голема плата во ПСЖ, па сеа со последниот договор таа му се зголеми, ама не ме фаќај за збор не сум 100% сигурен.

Како и да ја вртиме Халанд не заслужува толкава плата однапред, а дека веројатно ќе издејствуваат такво нешто Раиола и Халанд сениор е повеќе од очигледно. Можда нема да биде баш 30м плата ама ќе биде огромна во секој случај. Е сеа у случај да фејлне ќе биде интересно за клубот што ќе го купи.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Денешниве цени се како берза, кога треба да се искешира за играч од неговиот тим, а денешниот фудбал не е берза и е уништуван од ,,нафташи" ,,олигарси", ,,разни вештачки Лајпциг екипи, кога се работи за изнаоѓање оправдувања во однос на неуспеси и обвинувања дека Дортмунд е купи-продај клуб.

Интересно.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Денешниве цени се како на берза. Плаќаш потенцијал посебно кај млади играчи.
Toa e фактот што на многумина, и мене вклучувајки, е тежок за варење. Фактот дека порано требаше да покажеш константен квалитет, за да земеш добра плата и да оправдаш голем трансфер износ. Сега, ко што викаш, ке се покаже малку потенцијал, и одма идат астрономски суми за играчи кои се случува да пропаднат по сезона.

Не ме ни чуди што доста клубови почнуваат да тежнеат ептен рано да купат потенцијал, дур не се кренала фама ко со Халанд, па потоа да прават играчишта од нив.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
1.496
Мене само ми е нејасно што толку се форса муабетот за следните 10+ години. Хаха демек нема да му текне да не продолжи договор и да му ја летне бркајќи провизии. Не се сите Кепа со доживотни договори.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Мене само ми е нејасно што толку се форса муабетот за следните 10+ години. Хаха демек нема да му текне да не продолжи договор и да му ја летне бркајќи провизии. Не се сите Кепа со доживотни договори.
Е може и тоа ама пак си ги враќаш парите во тој случај.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Глава сечам дека така нарачената "берза" т.е. хајпот (медиумско свршавање по социјални мрежи и слично) му е добар дел потплатен од Раиола. Мада реално и штета е да не капитализираш на такви резултати ко Хааланд.
Си го разбира бизнисот Мино, колку и да го хејтам - добро и квалитетно си ја работи работата.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
И Роналдо кога беше копиљ земаше плата колку Сколс и Гигс заедно. А неколкукратно повеќе од Кантона во пикот на кариера.
и сеа ти споредуваш играч од ПЛ и клуб како Јунајтед со Дортмунд?
Јунајтед освојуваше со Роналдо трофеи у ПЛ и ЛШ а за Реал зашто му дале толкава плата ич да не се објаснуваме


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
и заслужува да пропадне, да се пропие и да иде татко му да проси да им ебам ненаситните створења


Sent from my iPhone using Tapatalk
Вака кога ќе погледнеш татко му на Кин(Моисе беше мислам) што барал трактори од Јувентус уште хуман човек испадна :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom