Фудбалски/трансфер дискусии

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.148
Поени од реакции
12.477
Kако бе не гледаш зошто следната година не би продолжил договор?

Па едноставно е, ниту еден фудбалер кој се цени себе си, и сака да има кариера не сака да игра за клуб чија единствена цел е да тргува со играчите. Навистина не знам што овде не ти е јасно. Дортмунд е трговско друштво, не е фудбалски клуб. Не е уште од времето на Мелер.
Ja mislam igracite sakaat na primer da igraat i vo LS, barem tie so kvalitet.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.417
Ja mislam igracite sakaat na primer da igraat i vo LS, barem tie so kvalitet.
Да, за оние кои мислат дека е битно да се учествува, а не е битно да се победи.

Сериозно, које мотивот на еден фудбалер да игра во Борусија, што би освоил таму? Германското првенство може некој друг освен Баерн да го одвои еднаш во 10 години, кога прават смена на генерации. Лига на шамиони Дортмунд сигурно нема да освои. Што останува, германскиот куп? И тој е прашање на тоа дали Баерн сака или не сака да го освои. И зошто некој би играл во Дортмунд? Подобро му е во Кина да оди, повеќе ќе заработува, за полесна работа, и исто ништо нема да освои.
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
32.387
Поени од реакции
46.014
Без разлика каква му била кариерата, рано ќе биде да се збори, затоа што не знаеме каков импакт ќе има во новиот клуб.
Затоа, пак ќе прашам, зошто воопшто би дискутирале цени на играчи?
Затоа што немаме друга работа и сакаме да се правиме експерти.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.148
Поени од реакции
12.477
Да, за оние кои мислат дека е битно да се учествува, а не е битно да се победи.

Сериозно, које мотивот на еден фудбалер да игра во Борусија, што би освоил таму? Германското првенство може некој друг освен Баерн да го одвои еднаш во 10 години, кога прават смена на генерации. Лига на шамиони Дортмунд сигурно нема да освои. Што останува, германскиот куп? И тој е прашање на тоа дали Баерн сака или не сака да го освои. И зошто некој би играл во Дортмунд? Подобро му е во Кина да оди, повеќе ќе заработува, за полесна работа, и исто ништо нема да освои.
Moze da bide vtor i da glumi deka igra za titula, sto so Manchester United ne moze. Ednostavno e.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.417
Moze da bide vtor i da glumi deka igra za titula, sto so Manchester United ne moze. Ednostavno e.
ОК штом така мислиш. Ама има луѓе со амбиции, кои не сакаат да глумат дека се борат за титула. Не се сите ситни прекупци и праматари.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.148
Поени од реакции
12.477
ОК штом така мислиш. Ама има луѓе со амбиции, кои не сакаат да глумат дека се борат за титула. Не се сите ситни прекупци и праматари.
Lugje so ambicii momentalno ne odat vo Manchester United.

Inace na strana od smeskive: Vo prirodata na sportskiot natprevar e toa sto samo eden moze da bide prv a site drugite ne. A toa se 99,99% od ekipite. I pak igraat lugje za niv. Da ne ti se veruva.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.417
Затоа што се создава млад амбициозен тим кој може да се вмеша во борба за титулата. Фалат уште два-три играчи, еден од нив е Санчо. И за него тоа е предизвик во кариерата, ако сака предизвици, да стане дел од ветувачки проект во еден од најголемите светски клубови.

Во Дортмунд нема предизвици, јал не јал, втор или трет.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.712
Поени од реакции
8.349
Vo momentot bese skapicok ama vredese za parite, posebno od segasna perspektiva. Ama ne sakav da gi osporam transferite na Oba i Pulisic, bea soodvetno plateni i im se isplati na site. Primeri mi bea deka bez problem za niv si platija sumata koja se barase i deka Dortmund ne dade popusti.
Автоматски споено мислење:Pulisic od togasna perspektiva bese skap ama se isplati ili ocigledno e deka ke se isplati. Fer dil od strana na Chelsea bez nepotrebni orientalno-pazarski finti.
Не можњ да одат во иста корпа Пучишиќ и Обамејанг, вториов две години е најдобар стрелец во клубов, лани и во ПЛ, а на добар пат е да биде и годинава, за 63м евра е грабеж за играч со нњгови квалитети, тоа што Арсенал е на апарати не е негова вина.
Пулишиќ треба допрва да ги оправда парите дадени за него.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.148
Поени од реакции
12.477
Затоа што се создава млад амбициозен тим кој може да се вмеша во борба за титулата. Фалат уште два-три играчи, еден од нив е Санчо. И за него тоа е предизвик во кариерата, ако сака предизвици, да стане дел од ветувачки проект во еден од најголемите светски клубови.

Во Дортмунд нема предизвици, јал не јал, втор или трет.
Predizvikot e pogolem vo Dortmund. Imaat vekje mlad i ambiciozen tim, ne mora da se sozdade. Tuku aj da predpostavime deka Sancho saka vo Manchester, oti pa Dortmund da go pokloni i da go pusti i so toa od sega da se zboguva od sportski uspeh za slednata godina? Ambiciozniot klub neka ja pokaza ambicijata na delo i neka go plati Sancho kolku sto treba i da ne koristi orientalno-pazarski finti so neoficijalni baloni kako maksimalno 50m ke nudele.
Автоматски споено мислење:

Не можњ да одат во иста корпа Пучишиќ и Обамејанг, вториов две години е најдобар стрелец во клубов, лани и во ПЛ, а на добар пат е да биде и годинава, за 63м евра е грабеж за играч со нњгови квалитети, тоа што Арсенал е на апарати не е негова вина.
Пулишиќ треба допрва да ги оправда парите дадени за него.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Dobro sega ne bi rekol grabez sepak se 63m EUR za igrac so 28-29 godini. Ok si bese cenata, onaka pazarna kolku sto vredi. Toa mi e i poentata. Oba i Pulisic bea soodvetno plateni i onolku kolku sto Dortmund pobara. Manchester misli deka moze da dobie popust 50% radi koronava i glumat malce deka moze da uspeat vo toa.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
310
Поени од реакции
374
Дадоа 90+милки за стапот за чукање ораси Мегваер, а сеа да се циганчат (да ми простат форумџиите роми) за Санчо... но сенс
Седи кец. Било кој што навива за друг клуб освен јуве може да си збори вака макар бладал. Вие не! Па поциганерија од јуве нема да стане никој во следниве 50 години. Плус го купивте де лихт а збориш за Мегваер. Ем шуто,ем боде.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
968
Поени од реакции
1.247
Санчо сака назад во Премиер то е јасно како ден, некни излезе информација од доста релевантен извор и дека ги договорил личните услови со Јунајтед, така да то дека ќе потпишел нов договор со Дортмунд, малце потешко. Мој тип е дека ќе се договорат на 70-80м. плус бонуси.
 

ziak92

Weezy
Член од
21 ноември 2007
Мислења
9.804
Поени од реакции
7.365
Dortmund e vo mnogu komotna situacija. Ke zeme sega 120m EUR ili ke go cuva najdobriot igrac uste edna godina za da go dade za 70m EUR+. Sancho e 20 godini i Anglicanec. 2 godini po red igra vondredna sezona vo golema liga i vo LS. Vo 44 partii ima 20 golovi i 20 asistencii. Lani vo 43 partii imase 13 golovi i 19 asistencii. Predobra statistika. Ne gledam oti sledna godina da ne prodolzi. Ama i prosecna seozna da ima nema nisto da smeni realno. Ednostavno e.
Во комотна ќе биде ако Санчо потпиши нов договор, тогаш се согласувам. Инаку без нов договор каде ја гледаш комоцијата на Дортмунд кога за играч со потенцијал да му падне цената за 50м евра (се раководам според твоиве износи)? Еве и 30м нека се. Па тоа е загуба и доволен кеш за едно екстра засилување. Ако тоа за тебе е комотна ситуација, тогаш очигледно различно гледаме на работите.

И за да ја задржи Дортмунд таа барана сума од 60-70м евра догодина како што кажав Санчо треба да има сезона од соништата (константно добар во секој меч) без сериозен пад на формата во одреден дел од сезоната и без повреди. Значи комоцијата на Дортмунд е зависна од многу фактори во случај ако Санчо не потпиши нов договор (нешто за што нема најави овој период). Тоа е баш доказ дека Дортмунд нема да има комотна ситуација по никој основ со непотпишување на нов договор.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
8.066
Поени од реакции
7.166
И на крај Сити ќе си го прибери назад, а другите ќе останат со прстот в уста
 
На врв Bottom