Фудбалски/трансфер дискусии

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ќе се појави до година Пеце на Надето со 120 милиони понуда. До година е на една година до крајот на договорот. Евентуално Баерн може да се појави со понуда од 3 кила брашно и две вреќи сончоглед, како што обично им ги зема уграчите на Борусија.
Ja da bev od inaet kon tebe ne bi go dal na Manchester, onaka za da ti e maka primer kako sto na nekomu mu e maka deka ne go zedoa Haaland. Ama jebiga, drugi lugje go vodat klubot :D
Автоматски споено мислење:

Тоа јас се обидувам да му објаснам. Борусија уште живеат во филмот кога можеа да ја стружат Барса за ликови како Дембеле.
Vsusnost site od poslednite transferi na Dortmund (prodavanja) bea solidno struzenje ako gledas taka. Dembele, Pulisic, Aubameyang, Weigl, Miki...

Dane treba da vi go poklonat :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дадоа 90+милки за стапот за чукање ораси Мегваер, а сеа да се циганчат (да ми простат форумџиите роми) за Санчо... но сенс
Мегваер мораше да се купи, овој баш и не сум уверен! Оти ако го платиш ова другарчето на Дембеле :facepalm: 120, не е само до парите! Тоа ќе повлекува притисок за првотимски статус, зголемени очекувања и ред зезанции кои си одат со таква скапа манга!
И тука има еден момент кој пријатно ме изненади и мене, се вика Гринвуд. Дечкото не е класично крило ама баца на десно, плус врза неколку утакмици за мерак, плусплус е домашен и тоа го прави во ПЛ не во некоја лига како бундеслига, каде има само еден сериозен тим. Доаѓањето на Санчо ќе му го ограничи играчкото време на Гринвуд, на некој начин.
Што значи дека Санчо може и не е мастбај:D, ако пак не е за имиџ како Погба што беше, тогаш друг муабет;)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Ja da bev od inaet kon tebe ne bi go dal na Manchester, onaka za da ti e maka primer kako sto na nekomu mu e maka deka ne go zedoa Haaland. Ama jebiga, drugi lugje go vodat klubot :D
Автоматски споено мислење:



Vsusnost site od poslednite transferi na Dortmund (prodavanja) bea solidno struzenje ako gledas taka. Dembele, Pulisic, Aubameyang, Weigl, Miki...

Dane treba da vi go poklonat :D
Обамејанг скапо платен?


Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Не знам колку беше платен Пулишич, меѓутоа моментално изгледа како најдобар играч на Челзи.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Рано е да се збори, ама ако продолжи како што почна ќе испадне евтин.
Ако е рано да се збори, зошто тогаш воопшто дискутираме цена на играчи пред да се направи трансферот?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Обамејанг скапо платен?


Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Vo momentot bese skapicok ama vredese za parite, posebno od segasna perspektiva. Ama ne sakav da gi osporam transferite na Oba i Pulisic, bea soodvetno plateni i im se isplati na site. Primeri mi bea deka bez problem za niv si platija sumata koja se barase i deka Dortmund ne dade popusti.
Автоматски споено мислење:

Рано е да се збори, ама ако продолжи како што почна ќе испадне евтин.
Pulisic od togasna perspektiva bese skap ama se isplati ili ocigledno e deka ke se isplati. Fer dil od strana na Chelsea bez nepotrebni orientalno-pazarski finti.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Ако е рано да се збори, зошто тогаш воопшто дискутираме цена на играчи пред да се направи трансферот?
Затоа што ја имаме пред очи цела кариера на играчот пред трансферот и формираме мислење според тоа. После за дали ја оправдал, треба да ја гледаме кариерата во клубот кој го купил за таа цена. А една нецела сезона е прекратко време за тоа. Играч може да изигра прејака прва сезона па после да го снема, и обратно.
Во овој случај за мене со тоа што го има прикажано до сега само на терен ја има оправдано цената и прави да сум возбуден за тоа во каков играч може да прерасне. Но, и покрај тоа не би се осмелил да тврдам дека од следна сезона нема шанси да се изгуби и после некоја година да гледаме на неговиот трансфер како промашај.


Pulisic od togasna perspektiva bese skap ama se isplati ili ocigledno e deka ke se isplati. Fer dil od strana na Chelsea bez nepotrebni orientalno-pazarski finti.
За цената на тој трансфер секако не можеме да збориме и без да го земеме во предвид факторот Америка :D
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
Пишав и пред некој месец и сега пак ќе пишам.
Доколку Санчо не потпиши нов договор до наредното трансфер лето (2021), не гледам како Дортмунд ќе биде во подобра ситуација да заработи отколку да го продаде летово. Факт е дека летово за 50/60м нема да го даде и дека доколку го продава износот би се движел до 100м со пресметани бонуси во тој износ.

Наредно лето, со непотпишан договор и 1 година до истек на тековниот, Дортмунд нема да биде во состојба да бара повеќе од 60/70м. Санчо за да му набилда цена на Дортмунд единствено ќе треба да има сезона од соништата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Пишав и пред некој месец и сега пак ќе пишам.
Доколку Санчо не потпиши нов договор до наредното трансфер лето (2021), не гледам како Дортмунд ќе биде во подобра ситуација да заработи отколку да го продаде летово. Факт е дека летово за 50/60м нема да го даде и дека доколку го продава износот би се движел до 100м со пресметани бонуси во тој износ.

Наредно лето, со непотпишан договор и 1 година до истек на тековниот, Дортмунд нема да биде во состојба да бара повеќе од 60/70м. Санчо за да му набилда цена на Дортмунд единствено ќе треба да има сезона од соништата.
Dortmund e vo mnogu komotna situacija. Ke zeme sega 120m EUR ili ke go cuva najdobriot igrac uste edna godina za da go dade za 70m EUR+. Sancho e 20 godini i Anglicanec. 2 godini po red igra vondredna sezona vo golema liga i vo LS. Vo 44 partii ima 20 golovi i 20 asistencii. Lani vo 43 partii imase 13 golovi i 19 asistencii. Predobra statistika. Ne gledam oti sledna godina da ne prodolzi. Ama i prosecna seozna da ima nema nisto da smeni realno. Ednostavno e.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Dortmund e vo mnogu komotna situacija. Ke zeme sega 120m EUR ili ke go cuva najdobriot igrac uste edna godina za da go dade za 70m EUR+. Sancho e 20 godini i Anglicanec. 2 godini po red igra vondredna sezona vo golema liga i vo LS. Vo 44 partii ima 20 golovi i 20 asistencii. Lani vo 43 partii imase 13 golovi i 19 asistencii. Predobra statistika. Ne gledam oti sledna godina da ne prodolzi. Ama i prosecna seozna da ima nema nisto da smeni realno. Ednostavno e.
Kако бе не гледаш зошто следната година не би продолжил договор?

Па едноставно е, ниту еден фудбалер кој се цени себе си, и сака да има кариера не сака да игра за клуб чија единствена цел е да тргува со играчите. Навистина не знам што овде не ти е јасно. Дортмунд е трговско друштво, не е фудбалски клуб. Не е уште од времето на Мелер.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Затоа што ја имаме пред очи цела кариера на играчот пред трансферот и формираме мислење според тоа. После за дали ја оправдал, треба да ја гледаме кариерата во клубот кој го купил за таа цена. А една нецела сезона е прекратко време за тоа. Играч може да изигра прејака прва сезона па после да го снема, и обратно.
Во овој случај за мене со тоа што го има прикажано до сега само на терен ја има оправдано цената и прави да сум возбуден за тоа во каков играч може да прерасне. Но, и покрај тоа не би се осмелил да тврдам дека од следна сезона нема шанси да се изгуби и после некоја година да гледаме на неговиот трансфер како промашај.
Без разлика каква му била кариерата, рано ќе биде да се збори, затоа што не знаеме каков импакт ќе има во новиот клуб.
Затоа, пак ќе прашам, зошто воопшто би дискутирале цени на играчи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom