Фудбалски вести

Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.012
Ова ќе биде едно од најглупите правила во историјата без никакви дилеми. Разбирам во кошарката што е воведена технологијата, односно да се прегледуваат снимки, пошо некогаш стварно има потреба од тоа и може да смени тек на мечот. Дали при блокада топката била во пад или не, дали играчот играл на обрач или не, дали нагазнал на линијата, дали истекло времето за напад при победнички шут итн итн...
Али ова според мене е тотален нон сенс, за миннимални офсајди да се гледаат снимки и да се јебат утакмиците, скроз ми отстапува од убавината на фудбалот. Реално јас фудбалот го доживувам како спорт кој е склон и на грешки од страна на судиите, некогаш ќе види фаул некогаш не, така и со офсајд и слично. Се слагам за гол технологијата, таа нека си биде воведена во секоја можна лига ако треба, ама ова прегледување на снимки за офсајди и други глупости ми е скроз безвезе. Ај ќе дае сеа некој гол и ќе прегледуваме снимка дали врвката му била во офсајд и ако стварно имало таков минимален офсајд ќе поништуваме голови и ќе ебаваме сојки. (n)
Мене ова правило ми е баш OK. Ке се отстрани маржата за грешки на судиите на 0.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Стек, се буниш за вакво правило а глеј го Уфо што пишува, како зошто нема вакви правила на Јуве му местат титули у Италија.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Мене ова правило ми е баш OK. Ке се отстрани маржата за грешки на судиите на 0.
И фудбалот ќе стане роботизиран спорт, со еден збор повраќаница. Судиските грешки се составен дел од фудбалот и даваат посебен шмек на истиот, пример имаш судија што за некој старт знае и пенал и картон да додели, а друг не ни помислува да го свирне тоа како пенал. И сеа што ќе праиме ќе глеаме снимки дали било пенал или не ко кретени? Не бе брат тапа е тоа, нека си свирне судијата како мисли. Ќе има грешки, нормално е тоа, затоа и сакам само гол технологијата да си остане пошо сметам дека е бедно некој да ти одземе чист гол, како што во кошарката е бедно да ти земе чист кош па и таму нели се користи технологијата како помагало. Али ова дали било офсајд, дали било аут, дали прднал Стојко..., некако безвезно скроз, ќе се сецка играта цело време, ќе се поти до максимуН.

Пеја, не знам како да ти објаснам дека ме боли кур што вика Дарко Уфо.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.012
И фудбалот ќе стане роботизиран спорт, со еден збор повраќаница. Судиските грешки се составен дел од фудбалот и даваат посебен шмек на истиот, пример имаш судија што за некој старт знае и пенал и картон да додели, а друг не ни помислува да го свирне тоа како пенал. И сеа што ќе праиме ќе глеаме снимки дали било пенал или не ко кретени? Не бе брат тапа е тоа, нека си свирне судијата како мисли. Ќе има грешки, нормално е тоа, затоа и сакам само гол технологијата да си остане пошо сметам дека е бедно некој да ти одземе чист гол, како што во кошарката е бедно да ти земе чист кош па и таму нели се користи технологијата како помагало. Али ова дали било офсајд, дали било аут, дали прднал Стојко..., некако безвезно скроз, ќе се сецка играта цело време, ќе се поти до максимуН.

Пеја, не знам како да ти објаснам дека ме боли кур што вика Дарко Уфо.
Зависи од тоа дали те пизди погрешна судиска одлука или не. Особено со оние педерски потези со лакти кога судијата не гледа. Голот што го поништија на Гризман воопшто не беше изгубено време, ниту сецкана игра. Дур овие славеа, си се консултираше судијата и правилно го поништи голот.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.374
Поени од реакции
42.567
Зависи од тоа дали те пизди погрешна судиска одлука или не. Особено со оние педерски потези со лакти кога судијата не гледа. Голот што го поништија на Гризман воопшто не беше изгубено време, ниту сецкана игра. Дур овие славеа, си се консултираше судијата и правилно го поништи голот.
И ај сеа замисли финале ЛШ, даваш гол од тесна ситуација, каде ни самиот не си сигурен дали си бил офсајд и место да славиш треба да чекаш едно 5-10 секунди судијата да се консултира да го потврди голот. :D


Друго, тоа што го пишав во првиот мој пост.. Како мислиш дека треба да се реагира ако пример Јунајтед прави контра 3 на 2, му ја пуштаат на Марсијал, судијата дига офсајд, ама овој е на линија... И сега дали судијата треба одма да ја прекине играта, или треба да чека да се доврши акцијата прво, па да се прегледа снимката, оти секако ништо ќар нема да има Јунајтед од тоа што после ќе им ја вратат топката.


Ако веќе се оди на технологија тука, се ставаат роботи судии по страните и одма да покажуваат на некој семафор дали е офсајд или не. Вака само ќе изгуби на динамика фудбалот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.012
И ај сеа замисли финале ЛШ, даваш гол од тесна ситуација, каде ни самиот не си сигурен дали си бил офсајд и место да славиш треба да чекаш едно 5-10 секунди судијата да се консултира да го потврди голот. :D


Друго, тоа што го пишав во првиот мој пост.. Како мислиш дека треба да се реагира ако пример Јунајтед прави контра 3 на 2, му ја пуштаат на Марсијал, судијата дига офсајд, ама овој е на линија... И сега дали судијата треба одма да ја прекине играта, или треба да чека да се доврши акцијата прво, па да се прегледа снимката, оти секако ништо ќар нема да има Јунајтед од тоа што после ќе им ја вратат топката.


Ако веќе се оди на технологија тука, се ставаат роботи судии по страните и одма да покажуваат на некој семафор дали е офсајд или не. Вака само ќе изгуби на динамика фудбалот.
Toa e можеби единствената ситуација во која воведувањето на ова правило нема да има добар ефект. Но, ке се казнуваат опасните стартови, хинт Рохо, кој на 2 пати скрца црвен, ке се спречат конечно сите дискутабилни одлуки за тоа дали било офсајд или не, дали некој играл со рака или не, и оние педерски лактања и газења на играчи.

Добивката е преголема од видео технологијата. Замисли утре помошникот не види 2 метра офсајд, а се случува нели, и Јунајтед прими гол од WBA...

А иначе за голот, би славел. Исто како и секој фудбалер што прави.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Така ќе треба да има измена на правилото за офсајд. Еве конкретно за голот на Бака против Јувентус, на успорените снимки и слики искача дека пола негова копачка е во офсајд. И сеа коа би имало видео технологија нели голот би бил поништен ЗА ПОЛА КОПАЧКА.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Toa e можеби единствената ситуација во која воведувањето на ова правило нема да има добар ефект. Но, ке се казнуваат опасните стартови, хинт Рохо, кој на 2 пати скрца црвен, ке се спречат конечно сите дискутабилни одлуки за тоа дали било офсајд или не, дали некој играл со рака или не, и оние педерски лактања и газења на играчи.

Добивката е преголема од видео технологијата. Замисли утре помошникот не види 2 метра офсајд, а се случува нели, и Јунајтед прими гол од WBA...

А иначе за голот, би славел. Исто како и секој фудбалер што прави.
Па брат баш тоа лактање, некој подмукол старт кој не може судијата да го види, кошкања и остали работи му даваат шмек на фудбалот. Јас отсекогаш сум поштувал играчи што знаат како да вратат, односно ќе му искршиш нозе со еден старт, ама кога тогаш ќе те начека и ќе ти врати а притоа нема да го изеде од судијата.

Вака пак ке повторам, по трет пат, тотално ќе се изроботизира фудбалот и ќе се свесе се под конец, а фудбалот е последен спорт што треба да се направи таков. Разбирам во кошарка да се гледаат милиметри, дали нагазнал на линијата или не, дали е кош или не, дали истекло времето, ама во фудбалот има простор за отстапки и грешки. Што вика Маки, и сеа голот на Бака против Јуве треба да е офсајд затоа што 2 цм од копачката беа понапред од замислената офсајд линија. Па никад не би поништил гол ради тоа.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Срање, спремете се за утакмици Буркина Фасо - Узбекистан, Панама - Замбија, Гватемала - Ирак.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Navijači Brøndby IF bacali su u teren mrtve štakore u derbiju protiv F.C. København u Danskoj ligi...:pov:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom