Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Дечки, барам совет да ми помогнете да купам нов апарат. На располагање имам околу 150 евриќи. Денес бев во Охрид на шетња, и влегов во Германос да разгледам, да видам што имаат. Таму наидов на следиве апарати: Nikon L14 (7495 ден.) и Sony S730 (7995 ден.). Совет?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
190
Поени од реакции
49
Мој предлог од прилика за тие пари плус минус некој денар SONY DSC-W55 , NIKON L15 , CANON POWERSHOT A-560 , Fuji FinePix F480 , кој и да земеш од овие фотоапарати нема да згрешиш, за тие пари колку што се, вредат ич да не се думаш.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
За 9900 денари, најдобар избор ти е Канон А570ИС, кој го имаш во невада.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Интересни предлози, ми се свиѓа Fuji FinePix F480, а исто и Sony DCS-W55 (по можност не-розев модел :)).
Битна работа што не напоменав е што нема да го земам овде во Македонија, туку од странство, поточно од Љубљана, Словенија.
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
1
Prodavam Fujifilm S9000

Se prodava Fujifilm s9000 vo super sostojba so islikani malku fotki
Inaku vo kompletceto doagja Fujito, 8 baterii na polnenje 2400 i 2100...
1GB Olympus xD kartica....
Cenata e fiksna, povolna i hitna poradi toa so vo plan sum da zemam neso pogolemo. Komplet = 200 Evra

071 811 873
Kire, Ohrid
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Се решив да се земам едно добро, пристојно фотоапаратче... Па некој што се разбира да ми предложи нешто... Која марка на пример, кои перформанси да ги има и слично...
Ќе бидам благодарна :pipi: :smir:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Се решив да се земам едно добро, пристојно фотоапаратче... Па некој што се разбира да ми предложи нешто... Која марка на пример, кои перформанси да ги има и слично...
Ќе бидам благодарна :pipi: :smir:
Треба пред се да кажеш до колку пари планираш да дадеш за апарат, знаеш колку пари толку музика
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Дигиталната фотографија е се понапредна. Поголема резолуција, подобра технологија - сето ова ни овозможува полесно да направиме одлични фотографии. Следниве совети се наменети пред се за потенцијалните купувачи на фотоапарат кои не се занимаваат посериозно со фотографија. За нив, количината на пиксели и понатаму е најважен фактор при одлуката, бидејќи производителите и трговците прекумерно го нагласуваат тој податок. Но, не се летајте по мегапикселите...

Доколку се двоумите кој фотоапарат да го купите, најчесто тоа е поради дилемата поставена на основа на мегапикселите. Поради тоа, многу производители ги истакнуваат мегапикселите со големи бројки. Но, на фотоапаратот му треба многу повеќе од голема бројка мегапиксели за да направи квалитетни фотографии, па затоа обрнете внимание и на другите карактеристики.

На пример, "заспан и летаргичен" фотоапарат кој прави големи паузи помеѓу два клика може да го пропушти вистинскиот момент за добра фотографија. Фотоапарат без мануелни контроли може да направи прекрасни фотографии на светло при залез на сонцето, но во ситуации со специфично светло најверојатно ќе потфрли.

Резолуција
Во денешно време, повеќето фотоапарати нудат резолуција од најмалку 5 мегапиксели, што е доволно за принтање на остри фотографии со големина до 28 х 35 сантиметри. Значи, доколку ви треба фотоапарат само за изработка на фотографии со "нормална" големина, било која резолуција ќе ви биде доволна.

Големина, тежина и дизајн
За некои купувачи поважно од резолуцијата е колку тежи фотоапаратот, како изгледа и дали го собира во џеб. Малите фотоапарати се практични и одлично изгледаат, но треба да се внимава на неколку детали: некои имаат премногу мали копчиња кои не се практични во секојдневната употреба, претежно имаат вградена батерија која е со премала моќност, а треба да се обрне внимание и на квалитетот на објективот (помалите објективи пропуштаат помалку светло).

Објективи
На ефтините фотоапарати често им недостасуваат добри објективи. Квалитетната оптика е првиот фактор за квалитетот на еден фотоапарат. Доколку треба да одберете помеѓу апарат кој има поголем зум или апарат со поголема резолуција, одберете го оној со поголем зум. Но, бидете претпазливи и тука - некои трговци во рекламите го комбинираат оптичкиот со дигиталниот зум. Единствено битен е оптичкиот, кој ги пружа сите предности при фотографирањето и ви овозможува да се доближите до ситуацијата што повеќе. Дигиталниот зум слободно занемарете го како да не постои.

Видео
Многу фотоапарати можат да снимаат и навистина квалитетни видеа (скоро со еднаков квалитет како видео камери). Доколку оваа опција ви е битна, обрнете внимание на неколку работи - дали може да снима и звук, колку долго видео може да сними без ограничување (кај некои фотоапарати должината е ограничена без оглед на расположливата меморија), во која резолуција снима и со колку слики (фрејмови) во секунда.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
NIKON L5
  • 7.2 Мега пиксели CCD
  • 5x Оптички Nikkor zoom леќи
  • 4x Дигитален zoom
  • 2.5" LCD Екран
  • Авотматска контрола на експозиција
  • Vibration Reduction (VR) стабилизатор на сликата
  • Модус за снимање видео со звук
  • 15 модуси за сликање
  • Вграден Блиц со 5 модуси
  • PictBridge компатибилност
  • DCF, DPOF и Exif 2.2 поддршка
  • 8 MB вградена меморија
  • SD/MMC компатибилност
  • Nikon Picture Project Software
  • AA алкални батерии
  • Тежина: 170 гр.
Цена: 7.995 ден.

Не ми се фрлат многу пари, а во германос не најдов нешто со слични пиксели или зум.. Па дали вреди, и дали можеби има нешто подобро? Ама не ми се дават ни 5 денари повеќе :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
190
Поени од реакции
49
Ако сакаш нешто повеќе карактеристики да прочиташ за Nikon L5 можеш да видиш тука мислам дека за тие пари се исплаќа нема да згрешиш.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ајмо, итно, Sony DSC R1 за 350 евра, пошто ми стига друг апарат


 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Врти, сучи, овој, оној апарат, и на крај излезе да го земам Pentax Optio V10. При крајов на месецов треба да ми го донесат дома. 160 евра го зедов.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ok, ajde pomagajte, sakam da kupam aparatce, pikselazane mi e bitna, neka e samo nad 5mp, ama da ima dobra leca napred, nesto pokvalitetno, so dobar opticki zum i da ima snimanje so najmalku 30 fps u najgolema rezolucija, bez ogranicuvanje na vreme. Ova mi e najvazno, zosto sakam da snimam so nego isto kolku sto ce slikam. A znam deka nekoi modeli porano imaa ogranucuvanja u minuti na klipovite. Suma nekade do 15000, moze da idam i nagore ako e dobra ponudata - predlogot.

P.S. se mislam izmegu canon i sony ama nekako povise mi se ide nakaj kanon, ama ne mozam da se odlucam za modelot. bitno mi e i da ne e mnogu glomazan, da go vadam naadnas ako treba a ne da go vadam pola saat ili da me znae celo skopje deka nosam aparat :tapp::tapp::tapp:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Мој предлог
PowerShot SX100 IS [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
Опис: Влезете во акција со објективот со 10x зум. PowerShot SX100 IS го задржува субјектот што го сликате во фокус со опцијата Детекција на лице и оптичкиот стабилизатор на слика. Јасно, едноставните контроли се лесни и флексибилни за целото семејство.

Карактеристики
  • 10x оптички зум со оптички стабилизатор на слика
  • 8.0 Мегапиксели
  • DIGIC III и iSAPS
  • Технологија за Детекција на лице со копче за селектирање лице
  • 2.5" широко-аголен LCD екран
  • 18 модуси за сликање и My Colors
  • Прилагодлива тастатура со контроли
  • ISO 1600 и опционален моќен блиц
  • VGA филмови
Цена: 18.590 ден.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe i ja go gledav ovoj denes, SX 100 IS, ama mnogu mi se gledaat nekako dinarite :), pikselite i zumot se dobri :pos2:

A sto vikate za Canon A570 ili 720, ili se mislam za IXUS 70

Ili mozda nesto drugo, Sony ili nikon, abe ne mozam da se odlucam izgleda na kraj nema da zemam nisto. Toa sto sakam da go zemam e mnogu skapo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom