Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.063
Поени од реакции
1.723
Дали во Македонија може да се најдат ND филтри, освен во pixplus. Конкретно ми треба ND32 или ND64 52mm ( во pixplus има само ND8 и ND400 ).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.913
Поени од реакции
31.186
Дали во Македонија може да се најдат ND филтри, освен во pixplus. Конкретно ми треба ND32 или ND64 52mm ( во pixplus има само ND8 и ND400 ).
мислам дека пиксплус се можеби единствена специјализирана продавница за фото опрема, ако кај нив нема на други места уште помалце, така да освен ако некој не оди грција, србија, бугарија.. па да ти донесе или да побараш по огласи
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
147
Поени од реакции
67
Да ве прашам. Се мислам меѓу Никон (Д3300 и Д3400 ма да ко што гледам исти се, со исклучок на некои ситници) и Канон (1300Д), па според вас кој е боље? Малце повеќе ми се свиѓа Канонот као боље бои има, додека на Никонот се малце по бледи, ама па затоа овој има 24мп камера а овој другиов има само 18? Мења тоа нешто мн мн? Кажете ми отприлика се што знаете за моделиве пошо ја сум почетник па и не се разбирам нешто многу многу...
https://forum.kajgana.com/index.php?posts/8070159

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
26 август 2013
Мислења
22
Поени од реакции
120
Здраво.Имам едно прашање.Сакам да земам Nikon d750,што мислите за тоа?Исто така сакам да прашам колку пари е најевтин објектив за овој апарат затоа што ќе го купам само телото,треба да си докупам објектив.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.913
Поени од реакции
31.186
Здраво.Имам едно прашање.Сакам да земам Nikon d750,што мислите за тоа?Исто така сакам да прашам колку пари е најевтин објектив за овој апарат затоа што ќе го купам само телото,треба да си докупам објектив.
Да купиш скап апарат и му ставиш ефтин објектив е исто ко да на врвно појачало му ставиш најевтини пластични звучници.
Спрема мене објективот е она главна работа која ја прави фотографијата добра или лоша, кај нас фотографите, телата се продаваат често али добри објективи се чуваат.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.013
Поени од реакции
10.786
Да купиш скап апарат и му ставиш ефтин објектив е исто ко да на врвно појачало му ставиш најевтини пластични звучници.
Спрема мене објективот е она главна работа која ја прави фотографијата добра или лоша, кај нас фотографите, телата се продаваат често али добри објективи се чуваат.
Зависи. По мене, секој фотограф треба едно потаман време да поседува една фиксна 50мм со f1.8. После одредено време ќе сфати дека се зезнал и ќе купи 35ка :icon_lol:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.256
Поени од реакции
4.431
Зависи. По мене, секој фотограф треба едно потаман време да поседува една фиксна 50мм со f1.8. После одредено време ќе сфати дека се зезнал и ќе купи 35ка :icon_lol:
Тоа зависи дали имаш фул фрејм или кроп сензор, и зависи каков буџет имаш. И објективите што идат до 1,4 се подобри од 1,8. Ако фоткаш со Канон и ако си профи-профи (или упм богат) прашање на време е кога ќе се спуштиш на 1,2.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
147
Поени од реакции
67
Nikon D3300 комплет со два објектива, оригинална торба и Wirelles Mobile Adapter

*D3300 Camera Body Black (Shutter Count 4907)
EN-EL14a Rechargeable Li-ion Battery
MH-24 Battery Charger
UC-E17 USB Cable
EG-CP14 Audio/Video Cable
DK-25 Rubber Eyecup
AN-DC3 Camera Strap
BF-1B Body Cap

*AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR II
LC-52 Snap-on Front Lens Cap 52mm
Rear lens protector

*AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED VR II
LC-52 Snap-on Front Lens Cap 52mm
Rear lens protector

*WU-1a Wireless Mobile Adapter

*DSLR Bag

***Објективите се нови неупотребувани, исто така неупотребувана е торбата и Wireless Mobile Adapter-от.

Цена:€600

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
550€ и ГРАТИС две SD картички SanDisc 32GB 90Mb/s.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.256
Поени од реакции
4.431
Здраво.Имам едно прашање.Сакам да земам Nikon d750,што мислите за тоа?Исто така сакам да прашам колку пари е најевтин објектив за овој апарат затоа што ќе го купам само телото,треба да си докупам објектив.
https://www.youtube.com/watch?v=hk5IMmEDWH4
Видеово е правено со Канон опрема, ама на твое место јас би одел со нивните Никон еквиваленти, со исклучок за 50ката би ја земал од Сигма, и тоа Арт серија.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.906
Поени од реакции
921
одамна сакам да си купам апарат али како што гледам скапи се па гледам по реклама5 има еден користен 2 години nikon coolpix l820
солиден ли е? што е толку користен губи ли на квалитет нешто или нема везе? (ваљда зависи колку е чуван) и солиден објектив за колку пари се наоѓа нов или на старо?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
147
Поени од реакции
67
одамна сакам да си купам апарат али како што гледам скапи се па гледам по реклама5 има еден користен 2 години nikon coolpix l820
солиден ли е? што е толку користен губи ли на квалитет нешто или нема везе? (ваљда зависи колку е чуван) и солиден објектив за колку пари се наоѓа нов или на старо?
Тој апарат не е со заменливи објективи, квалитетот како просечен мобилен телефон.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.913
Поени од реакции
31.186
одамна сакам да си купам апарат али како што гледам скапи се па гледам по реклама5 има еден користен 2 години nikon coolpix l820
солиден ли е? што е толку користен губи ли на квалитет нешто или нема везе? (ваљда зависи колку е чуван) и солиден објектив за колку пари се наоѓа нов или на старо?
На овој модел не му се менува објектив. Тој само изгледа како “професионален“ апарат али не е . Во своја категорија е добар модел (за нивни стандарди) али е далеку од Дслр апарати (оние на кои му се менуваат објективи) Обично кај апаратите страдаат механички делови подвижните механизми на објектив, перде, подигач на блиц, капачињата од батерија или мемориска...... ако сето тоа функционира без проблем, без заглавување без чудни звуци... тогаш обично апаратоот е во ред, електронските проблеми им се поретки. Тоа се зависи колку е апаратот користен, кај овие модели нема внатрешни подвижни делови така да и не е многу битно колку е работен, ако е надворешно добро сочуван
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.953
Поени од реакции
27.217
Да не сака некој да купи Canon EOS 600D? Сакам да го шитнам мојов, ретко го користам - се пребацив на 7D.
 
Член од
25 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да купам DSLR ама не се разбирам многу, истражував малце па сакам да слушнам стручни мислења и предлози од вас.. буџетот е од 22 000 до 30 000, според тоа некои од следниве се опција:

1. Canon Powershot SX540 HS 22 499 ден.
2. Nikon D3300 Kit AF-P 18-55mm 3.5-5.6G VR 25 599 ден
3. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm DC 23 999 ден
4. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm IS || + 8GB SD + Bag 28 799 ден
5. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm Lens + 5mm f/1.8 STM 28 999 ден

Последниве 3 се исти, само accessories варираат, колку и што менува +5mm f/1.8 STM кај последниот?
Да го игнорирам ли првиот ( Canon Powershot SX540 ) и да ја сведам одлуката на Nikon D330 vs Canon EOS 1300D ?

Ќе го ценам секое мислење, и само да наведам дека ќе го подарувам апаратот така да не ми нудете настаро, thx.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
147
Поени од реакции
67
Здраво, сакам да купам DSLR ама не се разбирам многу, истражував малце па сакам да слушнам стручни мислења и предлози од вас.. буџетот е од 22 000 до 30 000, според тоа некои од следниве се опција:

1. Canon Powershot SX540 HS 22 499 ден.
2. Nikon D330 Kit AF-P 18-55mm 3.5-5.6G VR 25 599 ден
3. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm DC 23 999 ден
4. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm IS || + 8GB SD + Bag 28 799 ден
5. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm Lens + 5mm f/1.8 STM 28 999 ден

Последниве 3 се исти, само accessories варираат, колку и што менува +5mm f/1.8 STM кај последниот?
Да го игнорирам ли првиот ( Canon Powershot SX540 ) и да ја сведам одлуката на Nikon D330 vs Canon EOS 1300D ?

Ќе го ценам секое мислење, и само да наведам дека ќе го подарувам апаратот така да не ми нудете настаро, thx.
D3300

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
На врв Bottom