Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Здраво на сите, би сакала да ве прашам за купување на DSLR апарат, од каде би ми препорачале да купам, се работи за Canon EOS 800d.
Овде го најдов во Нептун за околу 1000евра.
Дали би го нашла за поефтина цена, дали преку интернет и дали воопшто би стигнал до овде или во некоја од соседните земји?
Фала!
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.861
Поени од реакции
7.088
Дечки дали вреди да се земе Nikon d3000 за околу 100евра на старо, да напоменам дека сум почетник.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Здраво на сите, би сакала да ве прашам за купување на DSLR апарат, од каде би ми препорачале да купам, се работи за Canon EOS 800d.
Овде го најдов во Нептун за околу 1000евра.
Дали би го нашла за поефтина цена, дали преку интернет и дали воопшто би стигнал до овде или во некоја од соседните земји?
Фала!
ne znam oti bi izbral 800d. ali ako nemora novo. eve ti ponuda


Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Здраво на сите, би сакала да ве прашам за купување на DSLR апарат, од каде би ми препорачале да купам, се работи за Canon EOS 800d.
Овде го најдов во Нептун за околу 1000евра.
Дали би го нашла за поефтина цена, дали преку интернет и дали воопшто би стигнал до овде или во некоја од соседните земји?
Фала!
http://magazin.photosynthesis.bg/oferta/fotoaparat-canon-eos-800d-obektiv-canon-ef-s-18-55mm-is-stm.html

http://magazin.photosynthesis.bg/oferta/fotoaparat-canon-eos-800d-obektiv-canon-ef-s-18-55mm-f-35-56-is-stm-obektiv-canon-ef-s-10-18mm-f-45-56-is-stm.html

Зошто токму 800Д?
Тоа е апарат којшто сака качествени и скапи обективи.
24 МП сензор сака високорезолутивни обективи за много пари.
Кит обективите са изчислјавани за 16МП сензори.
800Д ке си покаже мокта со 50 1.4, 70-200 ф4

Аз купив Сони А77 ІІ и се наложи да купам Сигма 18-250 за туризам.

Виж безогледалните апарати.
Нивните обективи се разработени токму за нивните сензори. Сони НЕКС 5н, 6, А6000.
Обективи 18-55, 55-200, 18-200, 50 1.8
се синематични, за снимане на видео и се много по-качествени от китовите обективи на ДСЛР.
 
Член од
13 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој би бил заинтересиран за замена за Iphone SE (32) gb користен околу 3-4 месеци без гребнатинки со документи за ДСЛР.
Се извинувам ако постирам на погрешно место.

Едит: Огласот веќе не важи.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Zdravo sakam da prasam koj aparat e podobar nikon d5600 ili nikon d7200?
https://www.lightandmatter.org/2017/equipment-reviews/camera-comparisons/nikon-d5600-vs-d7200-which-should-you-buy/

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D5600-vs-Nikon-D7200

Зависи!!
Ако ке снимаш домашните, бабата, дедото, котката за семеен албум - 5600.

Ако сакаш да работиш фотограф - 7200 е добар стартинг апарат.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
926
Поени од реакции
602
sliki isti vadat i 3 i 5 i 7
razliki ima vo opcii na primer dali na sekoe ckrapanje ce podesuvas ili ne...
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
https://neptun.mk/categories/DSLR_APARATI/CANON-EOS-4000D-BK-18-55-

Добар ли е апаратов? За поклон ми е и би служел најчесто за рекреативно сликање, или дадете предлог за фотоапарат до кај 300 евра.
Ништо особено, нема видео.....

ПРЕПОРАКА
https://photopavilion.bg/продукт/Фотоапарат-Sony-Cyber-Shot-DSC-RX100-Black-+--Кожен-кал'ф-LCJ-RXA-7342

Тоа апарат го купи мој другар професионален фотограф за да си снима фамилијата и децата на снимки и видео.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
GG-BG Споредуваш DSLR со "идиотче".
п.с. има видео али Full HD, нема 4K.
иначе апаратчето за тие пари е супер
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
GG-BG Споредуваш DSLR со "идиотче".
п.с. има видео али Full HD, нема 4K.
иначе апаратчето за тие пари е супер
Моја грешка - има видео, но RX100 никако не е "идиотче".
Чети што праша дечкото:
"За поклон ми е и би служел најчесто за рекреативно сликање".

СО Канонот знаете шо следува:
Обектив 50 1.8, обектив 70-300 или друг и т.н. и т.н.
При тоа обективите мора да се IS и т.н. и т.н.

Мудругото, дајте линк за сајт за секонд хенд фототехника во МКД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom