Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.279
Поени од реакции
4.498
Јас би одел со последниот сет.
Па коа ќе фотнеш некое убо девојче на Ф2.0 со уб'о боке', има одма да бидеш најголем фраер у друштво, и жени ќе се палат на тебе и све то фино-лепо :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.204
Јас би одел со последниот сет.
Па коа ќе фотнеш некое убо девојче на Ф2.0 со уб'о боке', има одма да бидеш најголем фраер у друштво, и жени ќе се палат на тебе и све то фино-лепо :)
јас имам на 1,4 и се искинав од клецкање
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
613
Поени од реакции
355
Здраво, сакам да купам DSLR ама не се разбирам многу, истражував малце па сакам да слушнам стручни мислења и предлози од вас.. буџетот е од 22 000 до 30 000, според тоа некои од следниве се опција:

1. Canon Powershot SX540 HS 22 499 ден.
2. Nikon D3300 Kit AF-P 18-55mm 3.5-5.6G VR 25 599 ден
3. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm DC 23 999 ден
4. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm IS || + 8GB SD + Bag 28 799 ден
5. Canon EOS 1300D DSLR 18-55mm Lens + 5mm f/1.8 STM 28 999 ден

Последниве 3 се исти, само accessories варираат, колку и што менува +5mm f/1.8 STM кај последниот?
Да го игнорирам ли првиот ( Canon Powershot SX540 ) и да ја сведам одлуката на Nikon D330 vs Canon EOS 1300D ?

Ќе го ценам секое мислење, и само да наведам дека ќе го подарувам апаратот така да не ми нудете настаро, thx.
nikonceto, a ponatamu zemi si 1.8 35mm za da 'klecas' i ti
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.908
Поени од реакции
923
Тој апарат не е со заменливи објективи, квалитетот како просечен мобилен телефон.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
На овој модел не му се менува објектив. Тој само изгледа како “професионален“ апарат али не е . Во своја категорија е добар модел (за нивни стандарди) али е далеку од Дслр апарати (оние на кои му се менуваат објективи) Обично кај апаратите страдаат механички делови подвижните механизми на објектив, перде, подигач на блиц, капачињата од батерија или мемориска...... ако сето тоа функционира без проблем, без заглавување без чудни звуци... тогаш обично апаратоот е во ред, електронските проблеми им се поретки. Тоа се зависи колку е апаратот користен, кај овие модели нема внатрешни подвижни делови така да и не е многу битно колку е работен, ако е надворешно добро сочуван

ова ви значеше купување на овој апарат никако, така? :D
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
149
Поени од реакции
70
ова ви значеше купување на овој апарат никако, така? :D
Сè зависи од тебе и од тоа што најчесто би фотографирал и какви очекувања за квалитетот имаш.И од буџетот што планираш за фотоапарат.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.070
Поени од реакции
11.046
Више би идел со канонот ради поевтини објективи.
Ако планираш повеќе буџет, можеш со последниот пакет, иако на кроп сензор 50ката освен сосем солидни портрет слики нема да има друга голема примена. Но убаво е да имаш една фиксна леќа и една зум за почеток. Колку да се уходаш у фотографирање. После тоа ќе видиш што и како ќе ти треба за да се доразвиеш.
За првиот, стрикно сум против. И да е најдобар во својата серија, никад не би споредувал Point and shoot со DSLR во ист кош. Мрзлива фотографија можеш и со најобичен мобилен да тераш.
 
Член од
25 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Каде ги има најевтините DSLR's во Македонија? Гледам по онлајн продавнициве Neptun, Anhoch, Setec, AMC, PixPlus, DDCom сите имаат иста цена.. некоја со поевтини цени да не знаете да се заштеди некојa илјадарка :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.070
Поени од реакции
11.046
Каде ги има најевтините DSLR's во Македонија? Гледам по онлајн продавнициве Neptun, Anhoch, Setec, AMC, PixPlus, DDCom сите имаат иста цена.. некоја со поевтини цени да не знаете да се заштеди некојa илјадарка :)
„Фото-берза“ групата на фејзбук. Сеа, половни се, ама има добар избор. Само 4 очи отварај да не ти подметнат.
Инаку на ново нема. Цените се тие, пазарот е тој што е.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
149
Поени од реакции
70
Каде ги има најевтините DSLR's во Македонија? Гледам по онлајн продавнициве Neptun, Anhoch, Setec, AMC, PixPlus, DDCom сите имаат иста цена.. некоја со поевтини цени да не знаете да се заштеди некојa илјадарка :)
Што апарат гледаш...?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
149
Поени од реакции
70
Nikon D3300 комплет со два објектива, оригинална торба и Wirelles Mobile Adapter

*D3300 Camera Body Black (Shutter Count 4907)
EN-EL14a Rechargeable Li-ion Battery
MH-24 Battery Charger
UC-E17 USB Cable
EG-CP14 Audio/Video Cable
DK-25 Rubber Eyecup
AN-DC3 Camera Strap
BF-1B Body Cap

*AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR II
LC-52 Snap-on Front Lens Cap 52mm
Rear lens protector

*AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED VR II
LC-52 Snap-on Front Lens Cap 52mm
Rear lens protector

*WU-1a Wireless Mobile Adapter

*DSLR Bag

***Објективите се нови неупотребувани, исто така неупотребувана е торбата и Wireless Mobile Adapter-от.

Цена:€600

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
**Гратис две SD картички SanDisc 32GB 90Mb/s.

Состојба: Mint 10/10

Нова цена: 550€


Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.783
Поени од реакции
2.065
Se prodava canon eos 550d
OBJEKTIV EFS 18-55mm
memoriska kartica 16 gb
polnac i orginalna baterija + dve baterii
torba
280 evra
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.024
Поени од реакции
11.321
Здраво сакам да земам дигитален фотоапарат на старо, мало хоби ми е фотографијата и некогаш сакам да извадам добра фотографија која неможам со мобилен, што би препорачале ако има до кај 150 евра.

Ако не кажете кој мобилен има јака камера па да земам тоа. :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
808
Поени од реакции
830
Немој со мобилен да се лажеш. За 150 евра мобилен дно ќе ти вади фотографии, е сега апарат може да најдеш некој за тие пари солиден. Види некој од супер зоом апаратите ќе се најде нешто. Макар да јас би додал уште сто евра и би зел половен Никон или Канон ДСЛР ако вистина хоби ти е фотографија. Поевтино ќе те кошта на долг рок, од лично искуство ти зборам. Со ДСЛР далеку поголеми можности имаш и во квалитет на слика и со тоа што можеш објективи да менуваш.
 
На врв Bottom