Фотоволтаици

M

Macedon1um

Гостин
Еве да ти кажам дека такви измени за физички лица нема ни да има и не се надевајте дека ќе се прави бизнис со тоа. Ако сакаш да продаваш струја ќе си регистрираш фирма и ќе си направиш фарма за струја на некоја нива или ливада. Дека евн ќе купи или бар даде kwh ноќе за преземен kwh дење со некое физичко лице е само пуста желба.
Мора да се направи, има ЕУ зелена политика која и нашиве ќе мора да ја следат. Веќе се спрема таков закон и кај нас..

 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.241
Поени од реакции
3.573
Мора да се направи, има ЕУ зелена политика која и нашиве ќе мора да ја следат. Веќе се спрема таков закон и кај нас..

старите викаат дај боже да биди така ама дека ќе е економски исплатливо за производство на мало баш и не знам. Сигурен сум цената која е официјална за купена струја од страна на евн не е некоја голема па за да ја повратиш инвестицијата ќе требаат години и години. Работата во тендерите за повластени фирми за производство е што тие наплатуваат од евн и субвенција од државата огромна ма имаат ќар како злато да копаат а не струја од сонце да прават.

Мала брза математика. Овој систем од прва страна што е даден како пример.
Ако прави 500 киловати месечно евн ти ги купува по 2,5 денари ќе ти требаат 17 години да си ги вратиш парите без да трошиш ни киловат за твои потреби, одноно се произведено да им го продаваш.
Втора опција, да пола денски го трошиш за тебе а пола го пребиваш со евн во потрошено ноќе кое сигурно нема да е 1 за 1 туку нивната куповна ќе е барем дупло помала од твојата куповна би било да системот се само исплати за повеќе од 100 месеци или 9 години. Да инвестираш сега а дапочнеш да добиваш чар после 9 години не е баш некој профитабилен бизнис по мене...
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
најдобро е сам за себе, а вишокот да го користиш за Рударење:D крипто валути:cool:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.768
А дали може да се стави на куќичка која е далеку од ЕВН и цивилизација, колку да има струја, светло и слично? Едно време велеа дека фирмите не смеат да инсталираат на кров ако куќата нема броило од ЕВН. Не знам каде да видам дали е ова изменето.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
А дали може да се стави на куќичка која е далеку од ЕВН и цивилизација, колку да има струја, светло и слично? Едно време велеа дека фирмите не смеат да инсталираат на кров ако куќата нема броило од ЕВН. Не знам каде да видам дали е ова изменето.
знм дека уште поодамна имаше луѓе кој имаа викендици БЕЗ струја, знам со ветерница, воденица итн, не може никој да забрани соларен панел на кров од куќа, брод или возило... Може да има ПРАВИЛА дека не смееш да ја продаваш струјата на трети лица...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.768
знм дека уште поодамна имаше луѓе кој имаа викендици БЕЗ струја, знам со ветерница, воденица итн, не може никој да забрани соларен панел на кров од куќа, брод или возило... Може да има ПРАВИЛА дека не смееш да ја продаваш струјата на трети лица...
Логично да е така, ама сакам да знам за сигурно
 
M

Macedon1um

Гостин
старите викаат дај боже да биди така ама дека ќе е економски исплатливо за производство на мало баш и не знам. Сигурен сум цената која е официјална за купена струја од страна на евн не е некоја голема па за да ја повратиш инвестицијата ќе требаат години и години. Работата во тендерите за повластени фирми за производство е што тие наплатуваат од евн и субвенција од државата огромна ма имаат ќар како злато да копаат а не струја од сонце да прават.

Мала брза математика. Овој систем од прва страна што е даден како пример.
Ако прави 500 киловати месечно евн ти ги купува по 2,5 денари ќе ти требаат 17 години да си ги вратиш парите без да трошиш ни киловат за твои потреби, одноно се произведено да им го продаваш.
Втора опција, да пола денски го трошиш за тебе а пола го пребиваш со евн во потрошено ноќе кое сигурно нема да е 1 за 1 туку нивната куповна ќе е барем дупло помала од твојата куповна би било да системот се само исплати за повеќе од 100 месеци или 9 години. Да инвестираш сега а дапочнеш да добиваш чар после 9 години не е баш некој профитабилен бизнис по мене...
Momentalno cenata na kw skapa struja preku den koga i najvekje e efikasen sistemo ti e preku 7 denari od kw, sigurno nema evn 2.5 denari da ti go kupuva vishokot a prodava za 7 i kusur. 550kw prosek ti e 50tina evra zasteda mesecno, ili 600 evra godisno. Znaci vakov sistem ke go otplatis za 6-7 godini posle se sto ke proizvede ti e gratis

Da ne bese ova pametna investicija nemase eden kup mk biznisi da stavaat paneli za sopstveno proizvodstvo, sega koga ke moze da prodavaat vishoci ke bide uste podobro.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.241
Поени од реакции
3.573
Momentalno cenata na kw skapa struja preku den koga i najvekje e efikasen sistemo ti e preku 7 denari od kw, sigurno nema evn 2.5 denari da ti go kupuva vishokot a prodava za 7 i kusur. 550kw prosek ti e 50tina evra zasteda mesecno, ili 600 evra godisno. Znaci vakov sistem ke go otplatis za 6-7 godini posle se sto ke proizvede ti e gratis

Da ne bese ova pametna investicija nemase eden kup mk biznisi da stavaat paneli za sopstveno proizvodstvo, sega koga ke moze da prodavaat vishoci ke bide uste podobro.

АД ЕЛЕМ - Скопје
Цена за производство
2.3704ден/kWh

A ти мислиш дека на смртници ќе им платат повеќе од колку што плаќаат на елем?

Ако произведената струја си ја користиш за производство на било што кои ти вади пари нормално дека ем заштедуваш што не трошиш струја од евн ем тоа за што ја користиш ти носи повеќе пари од колку да имаш за него трошок за струја. Цел муабет нагоре е за физички лица или ти домаќинства кои само би скратиле на трошок кои струјата би ја користеле за готвење, перење, бојлеј, клима... Ако како домаќинство цела година имаш сметки од 100 до 200 евра ова сигурно би ти ги скратило сметките на пола. Ако имаш сметки под 100 евра не знам колку е испратливо. Да не заборавиме дека сега нема евтина струја денски па клима во лето да те лади на сончева е и те како исплатливо ако едноставно не можеш да живееш без неа во твојот простор.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
68
Мање више за колку ке се врати инвестицијата. Самосталноста и слободата која ја имаме колку толку да произведуваме сопствена енергија и да не зависиме од некој систем , што може кога да му текне да дига цени или пак да не испорачува струја. тој момент е прајСлес.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.953
Поени од реакции
1.228
Министерот за економија Крешник Бектеши најави дека ќе дојде до промена на правилникот со кој домаќинствата и индустриските капацитети ќе може да му продаваат вишоци електрична енергија на универзалниот снабдувач.

Во случајов ЕВН Хоме ќе биде должен да ги купува вишоците од соларните панели по цената на регулираниот пазар, односно по истата која ја купува од АД ЕСМ.

– Електрична енергија ќе може да произведува целата индустрија и домаќинствата и ќе биде обврзувачки да се купува од универзалниот снабдувач по цена која се продава на домаќинствата, рече Бектеши.

Министерот додаде дека ова е една е една од реформите што се прават во енергетскиот сектор заради полесно справување со кризата во која се најде стопанството со неколкукратно повисоките цени на струјата, природниот гас и топлинската енергија.


Овде се наведува дека цената ќе биде иста, односно како и она која ЕВН ни ја продава. Е сега кога ќе се промени тој правилник е прашање, првично беше најавено за 7 дена ама не ќе да е.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
по се изгледа несе добјаснив значи за лична употреба со мала интервенција и сам го поверзав на 1 исклучена линија а 2 од ЕВН ставав од инвертер директно во куќата и работеа светла рутер и тв , но тоа со повише панели веројатно мозам и со 2 преку солар а 1 евн но дали мозам по ваков редослед да фукционирам без последици на закон не сакам да му продавам на евн кој ги ебе
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.241
Поени од реакции
3.573
Министерот за економија Крешник Бектеши најави дека ќе дојде до промена на правилникот со кој домаќинствата и индустриските капацитети ќе може да му продаваат вишоци електрична енергија на универзалниот снабдувач.

Во случајов ЕВН Хоме ќе биде должен да ги купува вишоците од соларните панели по цената на регулираниот пазар, односно по истата која ја купува од АД ЕСМ.

– Електрична енергија ќе може да произведува целата индустрија и домаќинствата и ќе биде обврзувачки да се купува од универзалниот снабдувач по цена која се продава на домаќинствата, рече Бектеши.

Министерот додаде дека ова е една е една од реформите што се прават во енергетскиот сектор заради полесно справување со кризата во која се најде стопанството со неколкукратно повисоките цени на струјата, природниот гас и топлинската енергија.


Овде се наведува дека цената ќе биде иста, односно како и она која ЕВН ни ја продава. Е сега кога ќе се промени тој правилник е прашање, првично беше најавено за 7 дена ама не ќе да е.
Првото и второто не е исто, Евн од есм купува каде каде поевтино од онаа што евн ја продава на домаќинствата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.246
Поени од реакции
16.244
Kje obrazlozam podetalno ako iam vreme, ama PV se isplati vo retki i specificni sitaucii. Dve so mi tekinjaat odma - kukja premnogu daleku od mrezata na evn, i industriski potrosuvac na sloboden pazar koj moze vednas da ja trosi proizvedenata energija.

Za ostanatite situacii, bi vi preporacal da ne se letate so bajki od lugje so mestat i prodavaat paneli. Imaat sistemite vek na traenje,trosok za odrzuvanje, koeficient vo evn i tn..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
Првото и второто не е исто, Евн од есм купува каде каде поевтино од онаа што евн ја продава на домаќинствата.
ne znam kakvi se dvonasocnite broila vo Evropa, dali imast voopshto eftina i skapa rarifa ???
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.953
Поени од реакции
1.228
Ќе биде, ќе биде, ќе биде, кога бе ?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom