Формула 1 - сезона 2020

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2020 ?


  • Вкупно гласачи
    89
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
И на хрватскиот СК ќе оди, така?
па хрватите откупија(автоматски и за нас, освен ако не продадат на некоја од нашите тв или пак за време на пренос да иде коментар од македонски коментатор), србите веќе ја имаа земено пред неколку години.

иначе никој не ни е крив што сме последна дупка од свиралото кога е во прашање тв права од спортски преноси и што сме нула од пазар за таа работа, па со монополот на телеком уште потешко ќе се дојде до пренос на наш јазик. кога една фудбалска, кошаркарската репрезентација иде на туѓ јазик што повеќе и дискутираме.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Чеко е далеку постабилен возач од Макс. Јас мислам дека доволно ќе му биде само 3 трки повеќе од Макс да заврши, за да финишира пред него во генерален. Правев и една анализа - единствено во 2019 имаат двајцата незавршено по 2 трки. Во сите останати години од 2015 наваму, Макс води со откажувањата, некои години by a lot. Или севкупно, од 2015 до денес, Макс има дури 26 нефиниширани трки, а Чеко само 9.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Чеко е далеку постабилен возач од Макс. Јас мислам дека доволно ќе му биде само 3 трки повеќе од Макс да заврши, за да финишира пред него во генерален. Правев и една анализа - единствено во 2019 имаат двајцата незавршено по 2 трки. Во сите останати години од 2015 наваму, Макс води со откажувањата, некои години by a lot. Или севкупно, од 2015 до денес, Макс има дури 26 нефиниширани трки, а Чеко само 9.
И јас така мислам, ама се ми се чини дека Чеко е донесен за да биде поддршка за Макс. Не верувам дека ќе дозволат он да биде број 1 возач.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
И јас така мислам, ама се ми се чини дека Чеко е донесен за да биде поддршка за Макс. Не верувам дека ќе дозволат он да биде број 1 возач.
Тоа е јасно. Ама ако е вториот возач секогаш блиску зад првиот, а првиот не заврши 3-4 трки повеќе од вториот, вториот има шанси да стане прв. ;)
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
РедБул го развиваат според возачкиот стил на Макс така да ке видиме како ке се адаптира Чеко, Квјат, Гасли и Албон не успеаја во тоа, Рикиардо едино не беше послаб од Макс но тој го возеше РедБулот пред Макс уште од времето на Фетел.
Одлика на големите возачи е да работат заедно со механичарите и да ги насочуваат во кој правец да го развиваат болидот (баланс, сетап) а не само да возат. Такви беа Алонсо, Шумахер, Сена, Хамилтон...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Треба да се земе во предвид дека Макс е доста позрел возач сега и вози постабилно. Времето кога го заработи надимакот Crashstappen е зад него, така да јас не би рачунал на тоа дека Макс ќе се откажува а Чеко ќе завршува.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Подобрен е дефинитивно, не го рачунав за добар шофер додека се лупаше цело време, колку и да се гледаше талентот што го има. Сега е позрел и ретко со други болиди се судира Макс, станува шофериште. Како и да е правилен потег на Ред Бул што го земаа Перез, него има ли нешто за Хулкенберг или повторно ќе биде резервен возач, на сите тимови :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Па не би рекол баш. Еве, и годинава имаше 5 незавршени трки (од кои 2 заради crash), наспроти само 1 на Перез.
Не ми текнува кои беа крашовите? Сепак мислам дека вози многу посмирено од порано.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
На Верстапен у днк му пишуе победа, типче како него немало у спортов. Што би правел да го има мерцедесот господ знае, ниеден шофер на гридот ја нема таа брзина освен Хамилтон можеби.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270


Фитипалди стави во био Haas F1 Driver

Screenshot 2020-12-21 115204.jpg

Нешто се случува...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
На Верстапен у днк му пишуе победа, типче како него немало у спортов. Што би правел да го има мерцедесот господ знае, ниеден шофер на гридот ја нема таа брзина освен Хамилтон можеби.
Лигуш класичен. Што има постигнато за да му пишуе победа? Колку победи има вкупно? Рикардо е скоро ко него.

Дечкото лечи комплекси, напатен е. Миљарда пати пробувал ризично да претекне у пит лејн, демек пред другите да отиде, на загревање или на тренинзи стиска да отиде измеѓу или пред Мерцедесот, сите се криви кога он вози само он не е. А последнава трка, свршување... Изгасете го моторот ако сакате, демек многу се брзи.

Следна година, ако му дозволат на Перез да вози како Рикардо, т.е ако не му прават притисоци ко на Албон, сигурен сум дека ќе има боље резултати од лиглево.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom