Формула 1 - сезона 2019

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за сезоната 2019?


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
И не баш, немаше повеке бодови од Алонсо
Па да, имаа исто бодови, со тоа што Алонсо имаше 100 трки извозено повеќе од него во Ф1. Али поради подобри други пласмани Луис стои втор за таа сезона, а Алонсо трет. Така да пред него е во таа сезона.
Дај да не се лажеме со деби сезоната. Добро знаеме колку дебело беше фаворизиран Луис од страна на тимот таа сезона :)
Алонсо се жалеше на фаворизација на Хамилтон (што веројатно и имало), ама многу не се снајде во врска со тоа, место да вози и да покаже дека е подобар, повеќе се жалеше. Инаку и Нико беше фаворизиран првата сезона кога доминираа Мерцедес, ама знаеме како заврши таа сезона на крајот.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Одлична беше трката штета е тоа што Верстапен започна пред последен и имаше проблеми со предното крило па мораша да оди во питстоп инаку ќе беше сигурно во Топ 3. Инаку според мене треба да си голем талент да стигнеш од последно место на 8 позиција на дечкото мора да му дадеме признание што е добар добар е.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
Одлична беше трката штета е тоа што Верстапен започна пред последен и имаше проблеми со предното крило па мораша да оди во питстоп инаку ќе беше сигурно во Топ 3. Инаку според мене треба да си голем талент да стигнеш од последно место на 8 позиција на дечкото мора да му дадеме признание што е добар добар е.
Кој голем талент за стигање од последно до 8мо во оваа ера. Сите 6 возачи од топ 3 тимовите можат да го направат тоа во било кое време со оглед на разликата меѓу овие 3 тима и останатите и уште на стаза како Монца каде има место за претекнување со добар слипстрим и ДРС. Не викам дека Верстапен е лош возач или не е талент туку дека не е ништо спектакуларно годиниве тоа да се направи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.608
Кој голем талент за стигање од последно до 8мо во оваа ера. Сите 6 возачи од топ 3 тимовите можат да го направат тоа во било кое време со оглед на разликата меѓу овие 3 тима и останатите и уште на стаза како Монца каде има место за претекнување со добар слипстрим и ДРС. Не викам дека Верстапен е лош возач или не е талент туку дека не е ништо спектакуларно годиниве тоа да се направи.
Исто сакав да кажам - сме виделе и далеку поголеми подвизи од ова. Возач со болид од негов калибар не би требало да го доведе ни во прашање осмото место во таква ситуација. Може не со старт од последно, ама сме гледале ние и стартови од задните редови со подиуми, па дури и победи.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Па Хамилтон тоа го направи прошла година кога се посрамоти Фетел во Германија, негде од позади почна а на крај победи. У моментов на тоа ми текна а иначе има други примери од последниве години, разликата во перформанси меѓу првите тимови и останатите е голема.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Кој голем талент за стигање од последно до 8мо во оваа ера. Сите 6 возачи од топ 3 тимовите можат да го направат тоа во било кое време со оглед на разликата меѓу овие 3 тима и останатите и уште на стаза како Монца каде има место за претекнување со добар слипстрим и ДРС. Не викам дека Верстапен е лош возач или не е талент туку дека не е ништо спектакуларно годиниве тоа да се направи.
Па го удри на почетокот болидот најмалку таму загуби 30 секунди, да не го удреше ќе беше во топ 3 позиција.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
И јас памтам, тоа беше на хокенхајм ама правата ултра брза патека не на оваа сакатената последната која се возеше. Ако ја нема правата хокенхајм, тогаш според мене не е штета шо испадна од календарот
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ова на Баричело го паметам добро. Таква радост ретко се гледа. Човекот липаше од среќа. :)
Сега баш проверував нанет зошто мене не ми текнува на тркава искрено ама од 22 шофери само 11 ја завршиле трката, од кои Шуми и Физикела се преебале на старт.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257

За оние кои не ја познаваат, еве како изгледала старата Хокенхајм, од свиоците на старата сеа заджан е стадионскиот дел пред стартно-целната рамнина. Доста наликува на Монца патем такви и биле филозофиите тогаш на стазите, што поголема брзина да се развие а и поевтино било сигурно да се направи таква него стаза ко што е денеска со еден куп свиоци
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Мислам еднаш Хакинен дека крена 369км овде. На квалификации беше и не знам дали користеше некој болид пред него за брзинава, али до тогаш немав видено толкава брзина во Ф1. Мислам дека нешто поголеми брзини се креваа овде него ли во Монца. Штета што ја успорија, и на игрите јака беше за возење :D
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
Мислам еднаш Хакинен дека крена 369км овде. На квалификации беше и не знам дали користеше некој болид пред него за брзинава, али до тогаш немав видено толкава брзина во Ф1. Мислам дека нешто поголеми брзини се креваа овде него ли во Монца. Штета што ја успорија, и на игрите јака беше за возење :D
Има некој податок во новава турбо ера колку е максималната достигнена брзина ? Мислам дека стигнаа 330 во Баку на правецот ако не се лажам
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Има некој податок во новава турбо ера колку е максималната достигнена брзина ? Мислам дека стигнаа 330 во Баку на правецот ако не се лажам
На Монца сега викендов скоро 350 дигаа.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Има некој податок во новава турбо ера колку е максималната достигнена брзина ? Мислам дека стигнаа 330 во Баку на правецот ако не се лажам
Сега кога прогуглав од википедија ми даде поконкретно инфо, колку е точно не знам. Според ова имаат и по 360 кревано во поново време.

In testing one month prior to the 2005 Italian Grand Prix, Juan Pablo Montoya of the McLaren-Mercedes F1 team recorded a record top speed of 372.6 km/h (231.5 mph),[29] which got officially recognised by the FIA as the fastest speed ever achieved by an F1 car, even though it was not set during an officially sanctioned session during a race weekend. In the 2005 Italian GP Kimi Räikkönen of McLaren-Mercedes was recorded at 370.1 km/h (229.9 mph). This record was broken at the 2016 Mexican Grand Prix by Williams driver Valtteri Bottas, whose top speed in race conditions was 372.54 km/h (231.48 mph).[30][31] However, even though this information was shown in FIA's official monitors, the FIA is yet to accept it as an official record. Bottas had previously set an even higher record top speed during qualifying for the 2016 European Grand Prix, recording a speed of 378.035 km/h (234.9 mph), albeit through the use of slipstream drafting. This top speed is yet to be confirmed by any official method as currently the only source of this information is the Williams team's Twitter post,[32] while the FIA's official speed trap data measured Bottas's speed at 366.1 kmh in that instance.[33] At the moment Montoya's speed of 372.6 kmh (231.5 mph) is still regarded as the official record, even though it was not set during a sanctioned session.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom