Формула 1 - сезона 2019

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од JagodicaBobica, 28 јануари 2019.

?

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за сезоната 2019?

 1. Sebastian Vettel

  37,8%
 2. Lewis Hamilton

  20,0%
 3. Kimi Raikkonen

  4,4%
 4. Daniel Ricciardo

  0 гласови
  0,0%
 5. Max Verstappen

  2,2%
 6. Valteri Bottas

  2,2%
 7. Charles Leclerc

  24,4%
 8. Pierre Gasly

  0 гласови
  0,0%
 9. Nico Hulkenberg

  0 гласови
  0,0%
 10. Romain Grosjean

  0 гласови
  0,0%
 11. Sergio Perez

  2,2%
 12. Robert Kubica

  2,2%
 13. Carlson Sainz

  0 гласови
  0,0%
 14. Daniil Kvyat

  2,2%
 15. Antonio Giovinazzi

  0 гласови
  0,0%
 16. Gorge Russel

  0 гласови
  0,0%
 17. Kevin Magnussen

  0 гласови
  0,0%
 18. Lando Norris

  0 гласови
  0,0%
 19. Alexander Albon

  2,2%
 20. Lance Stroll

  0 гласови
  0,0%
 1. JagodicaBobica

  JagodicaBobica

  Член од:
  29 септември 2013
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  120
  Трката на Алберт парк е за точно 49 дена. Сите фанови, сме во исчекување на новите болиди. Торо Росо се првите кои ќе го претстават својот болид на 11ти февруари, потоа следуваат Рено, Рејсинг Поинт ( the old Force India), Мекларен на 14ти, Ферари 15ти и Заубер на 18ти февруари. Засега, само овие тимови го имаат најавено својот launch.

  Засега, знаеме дека оваа сезона е полна со млади возачи, кои допрва имаат многу да покажат, наспроти оние искусните, кои можеби се тука многу години, но сеуште не освоиле ниеден поен на подиумот.

  Што мислите вие, ваши претпоставки, gossips за сезонава што претстои ?

  Јас се надевам на добар пренос (ако воопшто има), добри болиди и возбудливи трки.
   
  Последно уредено: 28 јануари 2019
  На Black Knight, DonRistovski, Takak4 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.406
  Допаѓања:
  3.345
  Секоја година почеток на февруари се хајпам за новата сезона, ама после првата трка заинтересираноста за трките е еднаква на 0,00001 посто. Го нема тој жар, таа напнатост, возбуда... Јок, ич бир шеј. Лоши времиња за Ф1.
   
  На emilgorgiev му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.418
  Допаѓања:
  12.765
  Баш ланската сезона беше една од поинтересните последниве неколку години. Годинава се надевам на уште повозбудлива сезона, многу болиди се сменија, старата постава речиси и да ја нема веќе и ќе гледаме дуели на Леклерк/Верстапен.

  За титула гласам за АЛОНСО :kuracc:
   
  На Zlatikevichius, JagodicaBobica и Morgan Freeman им се допаѓа ова.
 4. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.517
  Допаѓања:
  2.084
  Leclerc би бил добар за Ферари. Иначе, дали бил некој на трка, поточно во Унгарија?
   
 5. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.406
  Допаѓања:
  3.345
  Не знам, може да, може не. Не гледав после првата. :coffee:
   
 6. JagodicaBobica

  JagodicaBobica

  Член од:
  29 септември 2013
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  120
  Од сите што ги познавам и што следат формула, сакаат да одат. Исто и јас. Пред 3 недели се јавив во ЕуроТурс ( мислам дека така се викаше агенцијата) од Штип е и секоја година носат на Хунгароринг. Ми кажаа дека ќе се организира и за оваа година, само да се јавам за околу месец и пол, односно почеток на март.

  Од она што знам, дека околу 150тина евра е аранжманот, но без влезница, а влезницата нормално зависи трибини, бла бла. И, да, заборавив да напоменам се однесувало на цел викенд, + квалификации.
   
 7. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.418
  Допаѓања:
  12.765
  Картите што ги нудат од Еуро Турс и сами да си организирате најефитни се GA (General Admission) и се околу 80 евра за цел викенд.
   
 8. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.517
  Допаѓања:
  2.084
  Јас сакам сам да се пуштам со кола. Плус ќе си прошетам некаде и ќе си гледам формула. Најблиску и најдобро ни беше Турција, ама ете веќе ја нема за жал.

  Картите дали може од сега да се купат и колку пари е карта за главната трка без квалификации и вежби?
   
 9. JagodicaBobica

  JagodicaBobica

  Член од:
  29 септември 2013
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  120

  https://tickets.formula1.com/en/327...MI_dbyqJGN3gIVRB0YCh3guwrGEAEYASAAEgItFfD_BwE
  Скоро се е sold out, освен General Admission што е во моментов 99 евра, а до пред месец и пол беше околу 50тина евра.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.777
  Допаѓања:
  13.931
  Прво: why, oh why бе сте направиле да не може да се види кој за кого се одлучил во анкетата горе? Кои се модератори тука, може ли да се смени нешто?

  Второ: го нема Ферни на листата :place: Сигурно ќе биде поглупава сезона од последните дваесетина. Бар за мене.

  Трето: како што секогаш бива, по заминувањето на еден мој омилен возач, го одбирам неговиот клупски колега за понатаму, или пак некој млад пред кого ѕирка блескава иднина. Но бидејќи Вандорн остана без болид, реков, од оваа сезона навивам за Леклерк. Се надевам дека ќе ме израдува со барем една титула повеќе од Алонсо во животот. Со среќа, Чарли!
  40590804_1955620154497165_7467350163686686720_n.jpg
   
  На JagodicaBobica и Комита Ултрас им се допаѓа ова.
 11. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.418
  Допаѓања:
  12.765
  Календар за 2019

  ГОЛЕМА НАГРАДА НА АВСТРАЛИЈА
  МЕЛБУРН, АЛБЕРТ ПАРК


  ПЕТОК 15 - НЕДЕЛА 17 МАРТ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД

  локално време
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  12:00-13:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  16:00-17:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  14:00-15:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  17:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  16:10


  ГОЛЕМА НАГРАДА НА БАХРЕИН
  БАХРЕИН ИНТЕРНАЦИОНАЛНА ПАТЕКА


  ПЕТОК 29 - НЕДЕЛА 31 МАРТ 2019 ГОДИНА
  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  локално време
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  14:00-15:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  18:00-19:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  15:00-16:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  18:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  18:10


  ГОЛЕМА НАГРАДА НА КИНА
  ШАНГАЈ ИНТЕРНАЦИОНАЛНА ПАТЕКА


  ПЕТОК 12 - НЕДЕЛА 14 АПРИЛ 2019 ГОДИНА
  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  локално време

  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  10:00-11:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  14:00-15:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  11:00-12:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  14:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  14:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА АЗЕРБЕЈЏАН
  БАКУ ГРАДСКА ПАТЕКА


  ПЕТОК 26 - НЕДЕЛА 28 АПРИЛ 2019 ГОДИНА
  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  локално време
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  13:00-14:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  17:00-18:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  14:00-15:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  17:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  16:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА ШПАНИЈА
  КАТАЛУЊА, БАРСЕЛОНА


  ПЕТОК 10 - НЕДЕЛА 12 МАЈ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 MK
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 MK
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 MK
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 MK
  НЕДЕЛА ТРКА

  15:10 MK  ГОЛЕМА НАГРАДА НА МОНАКО
  МОНТЕ КАРЛО ГРАДСКА ПАТЕКА


  ЧЕТВРТОК 23 - НЕДЕЛА 26 МАЈ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ЧЕТВРТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ЧЕТВРТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  НЕДЕЛА ТРКА
  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА КАНАДА
  ЖИЛ ВИЛНЕВ, МОНТРЕАЛ


  ПЕТОК 7 - НЕДЕЛА 9 ЈУНИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  локално време

  10:00-11:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  14:00-15:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  11:00-12:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  14:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  14:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА ФРАНЦИЈА
  ПОЛ РИКАРД, ЛЕ КАСТЕЛ


  ПЕТОК 21 - НЕДЕЛА 23 ЈУНИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  ТРКА
  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА АВСТРИЈА
  РЕД БУЛ РИНГ, ШПИЛБЕРГ


  ПЕТОК 28 - НЕДЕЛА 30 ЈУНИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  НЕДЕЛА ТРКА

  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА БРИТАНИЈА
  ПАТЕКА СИЛВЕРСТОУН


  ПЕТОК 12 - НЕДЕЛА 14 ЈУЛИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  НЕДЕЛА ТРКА
  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА ГЕРМАНИЈА
  ПАТЕКА ХОКЕНХАЈМ


  ПЕТОК 26 - НЕДЕЛА 28 ЈУЛИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  НЕДЕЛА ТРКА
  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА УНГАРИЈА
  ПАТЕКА ХУНГАРОРИНГ


  ПЕТОК 2 - НЕДЕЛА 4 АВГУСТ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  НЕДЕЛА ТРКА
  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА БЕЛГИЈА
  ПАТЕКА СПА-ФРАНКОРШАМП


  ПЕТОК 30 АВГУСТ - НЕДЕЛА 1 СЕПТЕМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  НЕДЕЛА ТРКА
  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА ИТАЛИЈА
  ПАТЕКА МОНЦА


  ПЕТОК 6 - НЕДЕЛА 8 СЕПТЕМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30 МК
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30 МК
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00 МК
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00 МК
  НЕДЕЛА ТРКА
  15:10 МК  ГОЛЕМА НАГРАДА НА СИНГАПУР
  МАРИНА БЕЈ ГРАДСКА ПАТЕКА


  ПЕТОК 20 - НЕДЕЛА 22 СЕПТЕМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  16:30-18:00
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  20:30-22:00
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  18:00-19:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  21:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  20:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА РУСИЈА
  ПАТЕКА СОЧИ


  ПЕТОК 27 - НЕДЕЛА 29 СЕПТЕМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  14:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА ЈАПОНИЈА
  ПАТЕКА СУЗУКА


  ПЕТОК 11 - НЕДЕЛА 13 ОКТОМВРИ 2019 ГОДИНА


  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД

  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  10:00-11:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  14:00-15:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  14:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА МЕКСИКО
  БРАЌА РОДРИГЕЗ, МЕКСИКО СИТИ


  ПЕТОК 25 - НЕДЕЛА 27 ОКТОМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  10:00-11:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  14:00-15:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  10:00-11:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  13:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  13:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА СОЕДИНЕТИТЕ ДРЖАВИ
  ПАТЕКА НА АМЕРИКИТЕ


  ПЕТОК 1 - НЕДЕЛА 3 НОЕМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  13:00-14:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  16:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  13:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА БРАЗИЛ
  ХОЗЕ КАРЛОС ПАЧЕ, САО ПАУЛО


  ПЕТОК 15 - НЕДЕЛА 17 НОЕМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  11:00-12:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  15:00-16:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  12:00-13:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  15:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  15:10  ГОЛЕМА НАГРАДА НА АБУ ДАБИ
  ПАТЕКА ЈАС МАРИНА


  ПЕТОК 29 НОЕМВРИ - 1 ДЕКЕМВРИ 2019 ГОДИНА

  ВРЕМЕНСКИ РАСПОРЕД
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 1
  13:00-14:30
  ПЕТОК ТРЕНИНГ 2
  17:00-18:30
  САБОТА ТРЕНИНГ 3
  14:00-15:00
  САБОТА КВАЛИФИКАЦИИ
  17:00
  НЕДЕЛА ТРКА
  17:10


  Објавување Болиди

  Рено - 12ти Фебруари
  Рејсинг Поинт - 13ти Фебруари
  Мекларен Рено - 14ти Фебруари
  Скудерија Ферари - 15ти Фебруари
  Мерцедес - TBA
  Ред Бул Хонда - TBA
  Хаас Ферари - TBA
  Алфа Ромео Заубер - TBA
  Торо Росо Хонда - TBA
  Вилијамс - TBA
   
  На Spiegel и JagodicaBobica им се допаѓа ова.
 12. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.777
  Допаѓања:
  13.931
 13. JagodicaBobica

  JagodicaBobica

  Член од:
  29 септември 2013
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  120
  Gossip news. Платите на возачите за новата сезона.[​IMG]

  Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
   
  На BilboBaggins му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.777
  Допаѓања:
  13.931
  Боже, Боже, Боже, татица на Строл му дава милион и двесте илјади. Дефинитивно најпреплатената личност на светот е!
   
  На JB00F му/ѝ се допаѓа ова.
 15. JagodicaBobica

  JagodicaBobica

  Член од:
  29 септември 2013
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  120
  Да врти парата :facepalm:
   
  На Black Knight му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: