Филолошки факултет - Скопје

Член од
10 јуни 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали познавате некој/а професор/ка кој/а дава приватни часови по старословенски јазик? Доколку да, ќе може ли да ми дадете број за контакт во инбокс? Благодарам.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Кој има полагано за судски преведувач да ме цитира сместа! :)
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Ако некој дипломирал на катедрата за германски јазик и книжевност и е заинтересиран за работно место во туристичката агенција Арка, нека ме контактира.
 
H

HoT IcE

Гостин
Ај некој постар колега/шка нека ме упати за втор семестар кои изборни да си ги земам. Значи сакам изборни од тип на Британски и Утопии, без граматика и слично, опуштени предмети со литература. Или па уште полесни некои на кои немора да се иде на предавања и се прават семинарски. Да си знам на време шо да бирам.:D
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Само со семинарски да минеш, тоа веќе го укинаа мислам дека не може. Ама има креативни пишување, дипломатски и слични такви глупости шо беа лесни, ама одамна беше ги заборавив кои точно предмети беа лесни.
 
H

HoT IcE

Гостин
Само со семинарски да минеш, тоа веќе го укинаа мислам дека не може. Ама има креативни пишување, дипломатски и слични такви глупости шо беа лесни, ама одамна беше ги заборавив кои точно предмети беа лесни.
Ќе видам, ќе најдам нешто, важно она граматички, лексички, такви неможам предмети :D
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
10
Дали познавате некој/а професор/ка кој/а дава приватни часови по старословенски јазик? Доколку да, ќе може ли да ми дадете број за контакт во инбокс? Благодарам.
Jas imam polagano staroslovenski jazik i poloziv so 9 ka i 1 i 2 ka ...znam kolku e tesko a profesor koj dava casovi privatni toa malku potesko deka kje najdes...od koja katedra si? Mislam deka kjerkata na bibliotekarkata Sneze davase (barem taka se zborese ova ti go kazuvam od muabeti samo a dali e tocno kje treba da proveris)...
--- надополнето: 13 декември 2013 во 15:10 ---
Прашање од бруцош до постарите студенти(особено од катедрата по македонски јазик) или пак до оние кои веќе имаат завршено на овој факултет: Какво искуство имавте со професорите Људмил Спасов(Фонологија), Димитар Пандев(Општа лингвистика), Емилија Црвенковска(Старословенски јазик) и Станислава Тофоска(Правопис на стандарден македонски јазик)? Кој е построг, на што обрнуваат повеќе внимание, какви колоквиуми/испити даваат итн.?
Hmmm Gledam deka si mi kolega/koleska...Sto da ti kazam ...dokolku si redoven na predavanja i se razbira angaziran lesno kje pomines...Kaj Ljudmil i kaj Emilija gledaj se da fatis na kolokvium taka e polesno, nie fonologija imavme mn dobri vezbi so negovata asistentka koja povekje ne e na fax... seti e srekja kako da ti kazam no i ZNAENJE! Neka ne te plasi Fonologijata sto e golema kako skripta, mislam deka ima i seminarski kaj nego obavezno da si nosis ama ne ocekuvaj 10 poeni deka kje dobies... E sega za kaj Emilija kje treba malku da ti se zagree stolceto,tesko e ama se sovladuva taa dava malku specificni prasanja na kolokvium/ispt duri i najmala sitnica...PREPIS NEMA! i nemoj da se osmeluvas oti toa kje bide kraj...dobri kucinja ima sekogas za pazenje! Pandev si e Pandev prosto i ednostavno...covek so sirok spektar na znaenje od koj mozes samo da naucis...Polaganjata kaj nego se usno, pisuvas doma nekolku temi na pr: Jazikot kako sredstvo za komunikacija, izlegucas i javno gi branis pred cel amfiteatar a posle sledat prasanjata od nego...i tamu da si odis na predavanja. A kaj Stasa i taa e super od nea kje ja naucis osnovata koja posle kje ti treba, Pravopisot i Pravogovorot ti se ko Voved vo pravo, bez niv nisto! Bez nego nemozes da bides dobar makedonist nitu dobar profesor! Dokolku ti treba nekoj sovet ili pomos slobodno obrati mi se!
.Drago mi e dokolku ti pomognav i uzivaj gi tie 4 godini zatoa sto posle ...crno ni se pisuva posebno na nas makedonistite kako zagrozen vid!
 
Член од
20 септември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако може некој да ми помогне за семинарска "Форми на наставна работа" ?! Ви Благодарам однапред! :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Supp guys. Има ли некој да каже какви се испитите по морфологија 1 кај Јанева? На 22ри полагам, деновиве ќе почнам со учење па да знам на што да посветам внимание. Особено ме интересира каков и е есејскиот дел.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Supp guys. Има ли некој да каже какви се испитите по морфологија 1 кај Јанева? На 22ри полагам, деновиве ќе почнам со учење па да знам на што да посветам внимание. Особено ме интересира каков и е есејскиот дел.
Есејскиот дел обаевзно да имаш примери. Да ги знаеш модалните глаголи, оти огромни шанси има од нив да даде, иако со Јанева никогаш не знаеш на што си, плус 3 групи минимум ќе има.
Прашањата се едноставни, со шифрарник ти се, тие се минат, есејскиот е проблемот.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
До кога може да се пријават испитиве на Студентски прашања? До ден пред испит така? :D
 
H

HoT IcE

Гостин
Есејскиот дел обаевзно да имаш примери. Да ги знаеш модалните глаголи, оти огромни шанси има од нив да даде, иако со Јанева никогаш не знаеш на што си, плус 3 групи минимум ќе има.
Прашањата се едноставни, со шифрарник ти се, тие се минат, есејскиот е проблемот.
Фала друже. И ја претпоставував дека на тој принцип ќе биде, а и реално гледано за есејскиот дел, најлогично е да даде прашање за модални.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
здраво, сакам да прашам утопии и антиутопии кои теми паѓаат за есеј ? :)
 
H

HoT IcE

Гостин
здраво, сакам да прашам утопии и антиутопии кои теми паѓаат за есеј ? :)
Едната е да го опишеш развојот на карактерот на Монтаг во Фаренхајт, другата е за Винстон и што значат неговите чести навараќања во минато и детали како идење во квартот и слично. Така нешто беше, го заборавив точниот наслов.
Ја пишував за Винстон.
 
H

HoT IcE

Гостин
Дајте предлози за предмети во летен семстар за кои нема многу замарање, по можност да нема ни одење на предавања.:icon_mrgr: Прва година сум бај д веј ако има некаква врска тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom