Филолошки факултет - Скопје

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.114
Поени од реакции
25.610
Ај ако знае некој мајл од Снежана Веновска - Антевска преку ПП нека ми пише. Професорка по современ македонски.
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Ми требаат 2-3 изборни, по можност некој лесни предмети, а и немора многу предавања да има.:)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Ми требаат 2-3 изборни, по можност некој лесни предмети, а и немора многу предавања да има.:)

вештини на правилно пишување, агиологија, словенска митологија итн.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Edno prasanje se mislam da se zapisam na Germanski jazik e sega me interesira dali na vasiot fakultet ima studenti so proekt 45 sto go promovira vlada
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Дај кажете некој лесни изборни предмети шо не се веќе пополнети.
Еве пример Словенска Митологија и Вештини на правилно пишување се веќе пополнети :mad:
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
може ли некој да ми даде информација околу предметите Американска цивилизација и Вештини на правилно пишување, мора да се оди на предавања не мора, колоквиуми или испити се, лесно или тешко.... Благодарам однапред! :)
 
H

HoT IcE

Гостин
За вториот не знам каков предмет е, ама за Американска цивилизација го знам следново. Предметот е сличен со Британска цивилизација, учиш историја, датуми, ама професорката била многу построга и барала повеќе знаење во споредба со професорката по Британски. Значи за полагање било многу позаебано.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
За вториот не знам каков предмет е, ама за Американска цивилизација го знам следново. Предметот е сличен со Британска цивилизација, учиш историја, датуми, ама професорката била многу построга и барала повеќе знаење во споредба со професорката по Британски. Значи за полагање било многу позаебано.

Мене ми беа исти, уствари американска и полесно е донекаде. За строгост не би рекол, баш е добра Елени, на предавања гледавме филмчиња најчесто:DИначе се оди на испит и е многу едноставен со заокружување и дополнување:)

може ли некој да ми даде информација околу предметите Американска цивилизација и Вештини на правилно пишување, мора да се оди на предавања не мора, колоквиуми или испити се, лесно или тешко.... Благодарам однапред! :)

вештини е лесно ептен, не бара присуство, ќе имате само домашни CV, мотивациски писма и такви ствари. На испит имате само есеј на некоја зададена тема од општа култура.
 
H

HoT IcE

Гостин
Не знам, ја одбрав кај Калина, Студија за еден американски автор, во случајов Џек Лондон. И Граматички, да ми помогне со Морфологија пошто сум тапа.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Не знам, ја одбрав кај Калина, Студија за еден американски автор, во случајов Џек Лондон. И Граматички, да ми помогне со Морфологија пошто сум тапа.

Ќе ти помогне сигурно:D кај се бира тоа бе, потешко е од морфологија, што ги слушате тие асистентките што ви дробат:icon_lol: Лексички/ граматички ужас ти е, потешко дури од задолжителните. Ке се убиеш од учење за една 6ка, кога има многу полесни предмети. Морфологија ти се учи само напамет, без разлика дали разбираш или не само така можеш да положиш на есејот.
 
H

HoT IcE

Гостин
Ќе ти помогне сигурно:D кај се бира тоа бе, потешко е од морфологија, што ги слушате тие асистентките што ви дробат:icon_lol: Лексички/ граматички ужас ти е, потешко дури од задолжителните. Морфологија ти се учи само напамет, без разлика дали разбираш или не само така можеш да положиш на есејот.
Абе остај тоа, видов ја прв семестар како е со морфологија, затоа и паднав:icon_lol: Ќе идам на ова, па ќе видиме како ќе биде.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Абе остај тоа, видов ја прв семестар како е со морфологија, затоа и паднав:icon_lol: Ќе идам на ова, па ќе видиме како ќе биде.

Мој совет смени го со некој полесен додека не завршил рокот за пријавување, ќе ми бидеш благодарен после:D
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Пример, со кој?

вештини на правилно пишување, култура на говор, американска, полесно од ова здравје. Плус вештини овој семестар ќе го предава деканката Велева, така да 8мица минимум можеш да очекуваш:D
 
H

HoT IcE

Гостин
вештини на правилно пишување, култура на говор, американска, полесно од ова здравје. Плус вештини овој семестар ќе го предава деканката Велева, така да 8мица минимум можеш да очекуваш:D
Ме предомисли да си ебеш век, а морам да ве слушам постари колеги, досега совет од кајгана колеги не сум имал лош.
Кој е полесен, Американска или Вештини?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom