Филмови со малкубројна актерска екипа

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
My little eye. Петмина луѓе учествуваат во реално шоу. Единственото правило е - ако еден замине, никој нема да ја освои милионската награда.

Fermat's Room мислам дека имаше малце глумци ама имдб вели поинаку. Во секој случај, филмиште.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Ќе се обидам да не се повторувам со претходните постови кои веќе ги имате објавено па ќе напишам неколку филмчина кои моментално ми паѓаат на памет со мала актерска екипа..
Pauline at the Beach филм на французинот Ерик Ромер

Wind Chill

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring филмче на Ким Ки Дук

The Strangers

Funny Games од германскиот режисер Ханке кој сними две верзии од истиот филм (америчка и европска)

A Real Young Girl
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Колку шо видов ,никој не го имат спомнато во темава, - Friday (1995)
Во најкратки црти- Црнечка комедија за 2ца пријатели шо го поминвет денот(полн со многу дешавки) пред куќата на едниот :D.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не знам колку Lost in Translation - еден од моите најомилени филмови би спаѓал во оваа категорија овде...? Скоро целото дејство се одвива во хотел во Токио и плус актерската екипа е мала... Има буџет од 4 000 000 долари... http://www.imdb.com/title/tt0335266/
И Frozen (2010). http://www.imdb.com/title/tt1323045/ - скоро целиот филм е снимен на жичара и делот непосредно под жичарата со вкупно тројца актери...И плус нискобуџетен филм...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
^
Единствениот филм каде што Кети Бејтс не ми беше напорна. Таква некоја појава ми е женава, не ја можам кога ќе ја видам во филм!
 
Член од
5 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
2
Догвил е сепак на неколку метри квадратни снимен, а Rear Window го заборавивме, одлично! Кога го спомна, и Rope (1948) на Хичкок влегува тука, сниман во една соба.
Ne samo shto e snimen vo edna soba tuku e snimen vo 6 tejka, bi go snimil i vo eden ama najdolkata filmska traka vo toa vreme traela 15 minuti, genijalen film
--- надополнето: 2 септември 2012 во 13:29 ---
Bug (2006) od William Friedkin, rezhiserot na The Exorcist (1973)


Hell in the Pacific (1968) Filmot e so dva akteri : Lee Marvin i Toshiro Mifune

Nekolku filmovi na Jarmusch:
Night on Earth (1991) , Stranger Than Paradise(1984), Down by Law (1986).

Prviot na Haneke:
The Seventh Continent (1989)
--- надополнето: 2 септември 2012 во 13:31 ---
i ova zaboraviv, samo ova ne e za sekoj : http://www.imdb.com/title/tt1316540/
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
Sleuth Никој не го спомнал мислам. Еден интересен лик-писател на крими приказни и љубител на мистериозни и заплеткани игри, ќе се обиде да го предизвика и намами љубовникот на неговата жена во една добро осмислена игра со цел да го надмудри и понижи, но играта ќе добие неочекуван(и) расплет(и) и кобни последици.
Во филмот има само двајца актери, иако се појавуваат повеќе ликови :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom