Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
сандра булок лапа оскар, јасно е тоа :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
сандра булок лапа оскар, јасно е тоа :)
Не можам и не можам да се помирам со ова, што жити се одглуми Сандра, улогата не и е за Оскар па кој што сака нека рече, што одглуми она за да биде во конкуренција за Оскар? Филмот може да си зима Оскари за ефекти, па еве макар и за филм ако веќе гледаме севкупно визуелност но за глума никако. Пример Сандра беше маестрална во The Blind Side и заслужено си доби Оскар, годинава никако! Кејт и за мене е главен фаворит засега, едино ако Џуди Денч не ме бендиса повеќе во Филомена што викат одглумила сјајно. Ема Томпсон исто ми немаше Оскар материјал глума. Кога сме кај машки актери, не знам за кој попрво да навивам, ги има премногу :LOL:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.674
сандра булок лапа оскар, јасно е тоа :)
Млаѓи wot! :rolleyes:


Не можам и не можам да се помирам со ова, што жити се одглуми Сандра, улогата не и е за Оскар па кој што сака нека рече, што одглуми она за да биде во конкуренција за Оскар? Филмот може да си зима Оскари за ефекти, па еве макар и за филм ако веќе гледаме севкупно визуелност но за глума никако. Пример Сандра беше маестрална во The Blind Side и заслужено си доби Оскар, годинава никако! Кејт и за мене е главен фаворит засега, едино ако Џуди Денч не ме бендиса повеќе во Филомена што викат одглумила сјајно. Ема Томпсон исто ми немаше Оскар материјал глума. Кога сме кај машки актери, не знам за кој попрво да навивам, ги има премногу :LOL:
Maестрална од кога освои, да.. кај беше во 2010та после освојувањето на Малина да ја гласаш за оскар и да се расправаш со Ио & co. :LOL:
Aма ако, ќе научат, не се откажувам јас!

Него засега убедливо од годинава што видов Грета за женска ми е фаворит, Frances Ha!

Kој се машки за фаворити, исклучен ми е мозокот.. Метју Мекхонахи според мене најзаслужено, мада и Хенкс не беше лош, иако филмот беше.

Нови македонски филмови во 2014

По најновиот конкурс за финансиска поддршка на македонски филмови, од долгометражните филмови по 30 милиони денари добија филмовите:

„Цар Самоил“ на Антонио Митриќески

Приказната на Ио, конечно ќе ја унаказат..

--

Иначе Short Term 12 квалитетна драма, ама преголемо форсирање и изгледа како за џабе. 7/10
И ако не ме замрзи да шкртнам нешто за Капн Филипс, само ќе кажам Kapringen >>>>>> Philips. 6/10

ПС :D :D :D :D
ППС двапати го гледав About Time, препорачувам го и за со друштво, одличен mood setter e. :D
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
мене gravity не ми се свиѓа. Нема приказна, нема поента, глумење 10 минути од цел филм. Ефекти има добри, но и видео игрите имаат добри ефекти и добра приказна ако ги вклучиш на добар компјутер. Значи како филм, нема ништо спесифично, свое, што за месец два ке ми текне на некоја сцена. Филм што брзо се заборава.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
http://www.imdb.com/title/tt2356180/

@wot овој мора да го гледаш, ќе ти се допадне веруј, ако си обожавател на вакви филмови. Филмов е феноменален, најдобар ми е во 2013 :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Се сложувам за Сандра, иако одлично глумеше во филмот сепак таа улога мене не ми е вредна за Оскар.

Што се однесува до филмот еве уште една потврда дека е веројатно број еден фаворит за Оскарите

‪#‎Gravity‬ receives the Golden Tomato Award for Best Picture (Wide Release) from Rotten Tomatoes!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.674
Ќе видиме предвесникот во Недела што ќе каже.. Глобусите.. :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
Не можам и не можам да се помирам со ова, што жити се одглуми Сандра, улогата не и е за Оскар па кој што сака нека рече, што одглуми она за да биде во конкуренција за Оскар? Филмот може да си зима Оскари за ефекти, па еве макар и за филм ако веќе гледаме севкупно визуелност но за глума никако. Пример Сандра беше маестрална во The Blind Side и заслужено си доби Оскар, годинава никако! Кејт и за мене е главен фаворит засега, едино ако Џуди Денч не ме бендиса повеќе во Филомена што викат одглумила сјајно. Ема Томпсон исто ми немаше Оскар материјал глума. Кога сме кај машки актери, не знам за кој попрво да навивам, ги има премногу :LOL:
Same thoughts here. Само, мораш да признаеш дека ако мораш да бираш меѓу Томпсон и Булок, предноста е кај Томпсон.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Што е со мојата омилена Кејт Винслет во Labor day? Мислев дека ќе влезе во трката за Оскар ама изгледа не се спомнува нешто а има номинација за Златен глобус во драма филм? А гледам има играно по фестивали есента 2013, а премиера му е јануари 2014. Една од подрагите актерки ми е, во ист кош со Натали Портман, која чекам да има пак некоја mindblowing улога по лебедот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
Што е со мојата омилена Кејт Винслет во Labor day? Мислев дека ќе влезе во трката за Оскар ама изгледа не се спомнува нешто а има номинација за Златен глобус во драма филм? А гледам има играно по фестивало есента 2013, а премиера му е јануари 2014. Една од подрагите актерки ми е, во ист кош со Натали Портман, која чекам да има пак некоја mindblowing улога по лебедот.
Портман е и мој број еден. Ама во последно време Џенифер Лоренс ми се искачува се повеќе на листата.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Добра музика? :D

96kbs mp3, сега симнав да видам на што ќе личи....и тоа ppv rip, снимал некој у хотел lolz :pos:

Незнам како ви се гледаат филмови во ваква бедна снимка...значи очај, тука не се работи за елитизам нити снобизам за хд снимки, ова е мизерна снимка дури и да бевме 2008, let alone 2014, ова е толкава деградација во уживањето во филм, што мислам дека 10 години да ме држат затворен пак нема да одлучам да го гледам во ваков "квалитет"
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
Млаѓи wot! :rolleyes:Kој се машки за фаворити, исклучен ми е мозокот.. Метју Мекхонахи според мене најзаслужено, мада и Хенкс не беше лош, иако филмот беше.
Офтопик - Трет пат го пишувам ова, овојпат со донесен заклучок: ако преку мобилната верзија на форумов пишеш два поста еден под друг, првиот што си го пишал ти го брише. Damn мобилна верзија на форумов!

Е сеа - wot: Еџиофор, или како и да се чита, е фаворит број еден за 12 Years a Slave. Останатите номинирани ќе бидат Мекконахи (мојот фаворит), Редфорд за All is Lost (заслужено, според мене), Брус Дерн за Nebraska (не е уште излезен скринер, за вашите BRay Rip-ови од 6646224588965987232p. да не праиме муабет), и најверојатно Хенкс за Captain Phillips.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom