Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Среќа ме имате мене за со хумор да го разбранувам шитпостањето. :kafence:
ако ти е ваков хуморот тури си пепел хехе




Срекен роденден!

 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не смее да се критикува Кјубрик на форумов.

Големиот режисер на најдосадните филмови после тие на Копола.
Смее бе. Hit or miss ми е Кјубрик мене :D
Уствари све ми е.
Near masterpiece/masterpiece: Lolita, A Clockwork Orange, Paths of Glory
Просек: Full Metal Jacket (со мастерпис прв дел), Shining, Strangelove, Eyes Wide Shut, Spartacus
Near failure/failure: 2001, Barry Lyndon
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Dr. Strangelove е masterpiece, ама не секој може да го сфати хуморот и длабочината на филмот. И да, Кјубрик е најдобриот режисер на сите времиња.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307
Смее бе. Hit or miss ми е Кјубрик мене :D
Уствари све ми е.
Near masterpiece/masterpiece: Lolita, A Clockwork Orange, Paths of Glory
Просек: Full Metal Jacket (со мастерпис прв дел), Shining, Strangelove, Eyes Wide Shut, Spartacus
Near failure/failure: 2001, Barry Lyndon
Мене само Одисејата ми беше добар.

Од другите, Shining, Full Metal Jacket, Paths of Glory и Clockwork Orange фатив рак.

За останатите не собрав сила и најверојатно никад нема ни да се потрудам да соберам.

Не знам по што е најдобар на сите времиња, не го сфаќам хајпот за него и Копола.

За оној фул метал џекет коа ми го ставаат у некое врвно воено остварување ми паѓа косата. Истото важи и за Апокалипс нау. Рак даваат.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Хајп имало за Кјубрик бе.:pos: Значи правиме муабет за таткото на модерниот филм и највлијателниот режисер на сите времиња, речиси сите популарни режисери се огледувале и попримале од неговиот стил и бил инспирација за нивната работа. Неговата работа имала влијание врз многу режисери, Скорсезе, Спилберг, Лукас, Камерон, Ридли Скот, Нолан и многу други, Кјубрик имал голем импакт во нивната работа. Без него филмската индустрија немаше да биде ваква каква што е денеска.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Full Metal Jacket првиот дел е оргазам бре. Како тоа крш бил. :(

После ко оди на бојно поле тој со цвиќерчињата, станува малце досадничок и губи темпо, али грев е помала од 3.5/5 да му пишеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Мене Кјубрик не ми се свиѓа, но тоа е субјективно и сфаќам зашто на многумина им е најбољи. Дали е стварно најбољи, не знам, можда. Мојот став кон него (да повторам) е субјективен.

Најверојатно најбољи филм уопште е 2001-ва.

Другите ми се океј.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307
Хајп имало за Кјубрик бе.:pos: Значи правиме муабет за таткото на модерниот филм и највлијателниот режисер на сите времиња, речиси сите популарни режисери се огледувале и попримале од неговиот стил и бил инспирација за нивната работа. Неговата работа имала влијание врз многу режисери, Скорсезе, Спилберг, Лукас, Камерон, Ридли Скот, Нолан и многу други, Кјубрик имал голем импакт во нивната работа. Без него филмската индустрија немаше да биде ваква каква што е денеска.
И сите тие имаат дупло боље остварувања од таткото.
Не го измислил Кјубрик режисерувањето, и он имал влијание и бил инспириран од други режисери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom