Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Ова ако ти е одличен филм...
Ваков просек од филм ме потсети зошто да не гледам рандом нови оверхајпнети филмови.
Очај, дно дна од филм залудно потрошени 150 минути.
Типичен Нолан филм, нема на секој да му се погоди. Ако му ги имаш гледано и претходните, си знаел точно што да очекуваш.
 
B

Beginner

Гостин
Типичен Нолан филм, нема на секој да му се погоди. Ако му ги имаш гледано и претходните, си знаел точно што да очекуваш.
Гледани ми се скоро сите претходни негови ама овој за мене ми е ептен провидно клише веќе видено срање.
Ако му снемало генијални идеи за нови филмови подобро да не ни пробувал со вакви тешки просеци. Ама мора да се заработи + некоја пара па и стигнал некако до 7.7 на имдб :pos:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Ја само што го изгледав по 3 пат во рок од 9дена, 150мин ми поминаа како 30 минути.

Знаат какви филмови прави Нолан и пак ги гледаат и викаат еј срање тешко хехе
 
B

Beginner

Гостин
Ја само што го изгледав по 3 пат во рок од 9дена, 150мин ми поминаа како 30 минути.

Знаат какви филмови прави Нолан и пак ги гледаат и викаат еј срање тешко хехе
:aplauz:уште 6 пати си го пушти во наредните 9 дена.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Знаат какви филмови прави Нолан и пак ги гледаат и викаат еј срање тешко хехе
Ако му ги имаш гледано и претходните, си знаел точно што да очекуваш.
Скоро сите филмови ми се гледани од Нолан
Following 8/10
Memento 9/10
Insomnia 7/10
Batman Begins 8/10
Prestige 8/10
The Dark Knight 8/10
Inception 9/10
The Dark Knight Rises 9/10
Interstellar 11/10
Dunkirk 8/10
Tenet 7/10

Вака од око просек некаде 8.5
Тенетов е... просечен ко Инсомниа очигледно.
Под „знаат какви филмови прави Нолан“ можеби подразбирате комплциирани/нелинеарни ама солиден број на филмови и не му се баш такви.
Сите филмови на Нолан кои се комплицирани барем имаат одлична приказна, врв ликови, маестрални ефекти... Тенет немаше ниту една од овие работи. Тенет е само комплициран филм на Нолан кој не успева да ги долови поентите кои јас ги барам во филмовите, а сите негови други филмови го направиле тоа, на еден или друг начин. Кастингот беше убедливо најлош.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.301
Скоро сите филмови ми се гледани од Нолан
Following 8/10
Memento 9/10
Insomnia 7/10
Batman Begins 8/10
Prestige 8/10
The Dark Knight 8/10
Inception 9/10
The Dark Knight Rises 9/10
Interstellar 11/10
Dunkirk 8/10
Tenet 7/10

Вака од око просек некаде 8.5
Тенетов е... просечен ко Инсомниа очигледно.
Под „знаат какви филмови прави Нолан“ можеби подразбирате комплциирани/нелинеарни ама солиден број на филмови и не му се баш такви.
Сите филмови на Нолан кои се комплицирани барем имаат одлична приказна, врв ликови, маестрални ефекти... Тенет немаше ниту една од овие работи. Тенет е само комплициран филм на Нолан кој не успева да ги долови поентите кои јас ги барам во филмовите, а сите негови други филмови го направиле тоа, на еден или друг начин. Кастингот беше убедливо најлош.

Па ова се сите филмови бе, едино ти фали тој краткиот Doodlebug

edit> Ај и јас.

Doodlebug - /
Insomnia - 3/5
Batman Begins - 3/5
The Dark Knight Rises - 3/5
Following - 3.5/5
Dunkirk - 3.5/5 тука 3 треба реално.
Тhe Dark Knight - 4/5
Inception - 4/5
The Prestige - 4.5/5
Memento - 5/5
Interstellar - 5/5
Tenet - 3/5
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Скоро сите филмови ми се гледани од Нолан
Following 8/10
Memento 9/10
Insomnia 7/10
Batman Begins 8/10
Prestige 8/10
The Dark Knight 8/10
Inception 9/10
The Dark Knight Rises 9/10
Interstellar 11/10
Dunkirk 8/10
Tenet 7/10

Вака од око просек некаде 8.5
Тенетов е... просечен ко Инсомниа очигледно.
Под „знаат какви филмови прави Нолан“ можеби подразбирате комплциирани/нелинеарни ама солиден број на филмови и не му се баш такви.
Сите филмови на Нолан кои се комплицирани барем имаат одлична приказна, врв ликови, маестрални ефекти... Тенет немаше ниту една од овие работи. Тенет е само комплициран филм на Нолан кој не успева да ги долови поентите кои јас ги барам во филмовите, а сите негови други филмови го направиле тоа, на еден или друг начин. Кастингот беше убедливо најлош.
Мене па одлична ми беше приказната, одма ме заинтересира и ме држеше до крај. Исто и ефектите, посебно знаејќи дека се што може сака вистински да прави, а не компјутерски. Штета што не го гледав во кино. За ликовите и кастингот може да се согласам до негде. Не ми беа врвни и само заради тоа не ми е 10ка.

Како и да е, не мислев дека ако си фан на Нолан мора да ти е прејак филмот. Ама сигурно нема да ти е очаен. Може да не ти легне.

Побитно прашање е зошто Рајзес пред Дарк Најт? :D

Јас пред некој месец му ги гледав (пак) и подредив вака:


Тенет би сакал да го изгледам бар уште еднаш пред да го ставам во листата. Прашањето е секако дали ќе оди над или под Инсепшн.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Инсомнија е добар филм бе, 3.5/5 секако заслужува.

Dunkirk, Following и Тенет не ми се гледани.

Интерстеларот само ја не го можам изгледа. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Побитно прашање е зошто Рајзес пред Дарк Најт? :D
Зш го глеав у кино и ептен се внесов. Џокеро не го глеав у кино... а и малку ми е страв да речам, Bane > оуверхајнпнатиот мртов глумец :D
Иначе сепак му ја оставам 7 на Тенет променлива, треба rewatch.
Инсомнија е добар филм бе, 3.5/5 секако заслужува.
Да бе, замисли, тоа е цела 7/10 оценка, истата што ја пишав.
Интерстеларот само ја не го можам изгледа. :D
Не се секирај и на уште еден другар му е too mainstream.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Зш го глеав у кино и ептен се внесов. Џокеро не го глеав у кино... а и малку ми е страв да речам, Bane > оуверхајнпнатиот мртов глумец :D
Иначе сепак му ја оставам 7 на Тенет променлива, треба rewatch.

Да бе, замисли, тоа е цела 7/10 оценка, истата што ја пишав.
Джохонтра имаше пишано само 3че. :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Какви гледаш?
ти какви гледаш letterboxd 250 или ? :D
Автоматски споено мислење:

Инсомнија е добар филм бе, 3.5/5 секако заслужува.

Dunkirk, Following и Тенет не ми се гледани.

Интерстеларот само ја не го можам изгледа. :D
исто и ја за интерстелер ми е онака, али па крајот со керка му е врвот на цел филм,си плачам коа ке мотам тој дел а у гз сум натепал 44г хехе
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Интерстеларот само ја не го можам изгледа. :D
Секако има поделени мислења. Баш се сеќавам во кино бевме шесторица. Тројца од сала излеговме фасцинирани од тоа што го доживеавме, на другите тројца им беше предолг и преспор, да не речам досаден.
Мене ми е можеби најдобар филм, го имам бар 10 пати гледано, знам се на памет и никогаш нема да ми здосади :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Секако има поделени мислења. Баш се сеќавам во кино бевме шесторица. Тројца од сала излеговме фасцинирани од тоа што го доживеавме, на другите тројца им беше предолг и преспор, да не речам досаден.
Мене ми е можеби најдобар филм, го имам бар 10 пати гледано, знам се на памет и никогаш нема да ми здосади :D
Izgleda ima neso stom Nolan zamarase u kino da go gledame Tenet
eve anon Dark Knight Rises go stava povisoko od ocigledno pokvaliteten film samo oti go gledal u kino
Interstellar i jas ko tebe, go gledav u imax kino i zatoa mi e vrv, dodeka Dunkirk dzabe bluray doma na tv ne e isto...

Hashtag Nolan e za vo kino
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Izgleda ima neso stom Nolan zamarase u kino da go gledame Tenet
eve anon Dark Knight Rises go stava povisoko od ocigledno pokvaliteten film samo oti go gledal u kino
Interstellar i jas ko tebe, go gledav u imax kino i zatoa mi e vrv, dodeka Dunkirk dzabe bluray doma na tv ne e isto...

Hashtag Nolan e za vo kino
Па да, посебно во ајмакс, снима со тие камери. И мене за Данкирк оцената дефинитивно ми е повисока заради тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom