Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Слична тема како The Drop само многу подобро изработен е A Most Violent Year. Гледам има коментари дека е досаден, мене не ми воопшто иако е долг 2 часа. 7/10
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ау бе, штом Ethan Hawke не собрал награди во 2007 за проклето добрата улога во Before the Devil Knows You're Dead тогаш не знам кога ќе земе :eek: Одличен филм како сум го пропуштил...(y)

Do you mind if I call you Chico?:pos:
 
W

wicked_1

Гостин
Ио го објави пред некое време ама не го пуштив, најдобар акт досеа на Шиа, резултат изгледа од снимањето на Man Down. Најс
Fury го гледав, не е war/antiwar материја како филм, добро глума, клишеа и тапа завршница, овој пак со досаден лик, жртва е на глупи сценарија веројатно.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
The Lego Movie многу ми се допадна хуморот во анимираниов, но негативност е што деца и не-филмомани можеби нема да ги разберат форите. Башка го има оној носталгичен филинг, тој што играл со Lego како мал знае за што зборувам.

Приказната така-така но затоа надокнадува со трибјути на познати ликови и референци од филмови. Анимацијата е според мене оригинална пошто го има задржано чуството дека навистина гледаш филм со коцки.

На крајот малку падна во динамика и можеби да траеше 20тина мин помалку ќе беше одлично скоцкан (excuse the pun). Рамо до рамо со How to Train Your Dragon 2 за анимиран филм на годината, од вкупно 2 изгледани анимирани.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.610
Заспав на The Wolverine. Ама ај, може не е до филмот, можеби јас сум бил многу уморен. Ќе го догледам денес па ќе донесам заклучок. :P
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.927
Заспав на The Wolverine. Ама ај, може не е до филмот, можеби јас сум бил многу уморен. Ќе го догледам денес па ќе донесам заклучок. :P
До филмот е. Волверин филмовите во X-Men франшизата ти се како серијата Joey после Friends. Не дека нешто недостига - скоро се недостига.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Англиски превод за Leviathan (Leviafan) 2014?
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Го изгледав Момчештво , конечно, и очекував нешто многу повеќе од филмот, ми беше премногу досаден. Всушност целиот филм го вади тоа што е сниман толку години и прекрасната сценографија. Детето не знае да глуми , Патриша беше одлична може едно оскарче. 6/10 од мене.

Dawn of the POA подобар од првиот дел(нормално кога го нема Франко) , али не е до толку добар ко што збеснувате во постовите. Убаво е обработена приказната за идиотизмот на човештвото , мајмуните многу добро направени , она орангутанот вистински ли е? Премногу реално ми делува. Сега се чека третиот дел. 7/10


Hector and the Search for Happiness неочекувано добар филм , малку потсеќа на The Secret Life of Walter Mitty пошо е со патување низ светот. Многу интересен feel good филм, добра комедија , добар каст , Сајмон е одличен , исто и Розамунд, кој не го гледал обавезно да го погледне. 7,5/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.610
До филмот е. Волверин филмовите во X-Men франшизата ти се како серијата Joey после Friends. Не дека нешто недостига - скоро се недостига.
Со таа разлика што Wolverine не се по X Men, туку за време на X Men. А, и - X Men Origins - Wolverine не беше до толку лош. Овој вториов е ко да гледаш некој подпросечен јапонски филм со нивните борбени вештини. А мутантите кој ги ебе.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Го изгледав Левијатан. Одличен филм. Стандард онаа депре атмосфера која ја негува режисеров со замастени бои, обично дејствијата приквечерина, вечер и рано утро. Приказната топ. Добро отсликани пресврти во животот. Да не ми се испушти некој сполјер, тука ќе завршам :)

Има нешто во братов од старата руска школа, има нешто и ептен ми се бендисува.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Via offnet


Наместо на маса, во една сцена во Џанго, Ди Каприо удира во чаша и се раскрварува. Најпрофесионално продолжува со сцената која на Тарантино му се допаднува и ја остава во филмот прилагодувајќи го сценариото на неа.



За улогата на Супермен во Man of Steel, Хенри Кавил билдал мускули со помош на диета од 5.000 калории на ден. Подоцна морал да спушти на 3.500 за да може да влезе во костумот а уште подоцна и на 2.500 заради разголените сцени.



Роботот Ева од Wall-e е дизајнирана од истиот човек кој го направи Ајпод-от.



За да бидат Хобитите мали, не е користена никаква дополнителна компјутерска обработка. Користена е техника за искривување на перспективата при самото снимање.



Морничавата музика во сцената со Џокер во Dark Knight e добиена со стружење на жилет по жици од пијано.



Шон Конери и Харисон Форд се татко и син во еден од Индијана Џонс. Во реалноста, разликата меѓу нив е само 12 години.



Шиндлеровата листа е најскапиот црно-бел филм на сите времиња.



Титаник чинел повеќе пари како филм отколку како брод.



Во целиот "Кога јагнињата ќе стивнат", Ентони Хопкинс како Ханибал Лектор не трепнува ниту еднаш.



За најлош потег во својата кариера, Били Кристл ја смета одлуката да прифати да биде Мајк во Монстерс наместо Вуди во Тој стори.



Ширли Хендерсон е најстарата ученичка од Хари Потер. Иако на 45 години, го глуми духот на 11 годишно девојче.



Компјутерот на Ајрон мен, Џарвис, е кратенка од "Just A Rather Very Intelligent System".



Во сцената кога упаѓа Т-Рекс, врисоците на децата се автентични. Стаклото не требало да се скрши.



Американската филмска асоцијација не дозволувала да биде користен зборот Фокерс во "Meet the Fockers" сè додека продуцентите не приложат доказ дека семејство со такво презиме навистина постои во Америка.



Најчестата реплика на сите времиња во американските филмови е: "Да бегаме од овде!"



По објавувањето на дизниевиот "Принцезата и жабата" неколку десетина деца со хоспитализирани од салмонела која ја добиле бакнувајќи жаби.



Мики Маус е првиот не-човек кој има добиено Оскар.



Џек Николсон не бил задоволен колку е агресивен во сцената со Ди Каприо во Departed. Затоа утредента, без да знае ни Мартин Скорсезе, среде снимање на истата сцена му извадил пиштол наЛеонардо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom