Фиксна протеза

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.059
цената на контрола зависи од колку има работење на пример ..ако ти менат гумички и 2те жици..се наплака 300 до 400 ден...а ако имас одлепено и изгубено некоја брикета ке ти наплатат повеке..
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
цената на контрола зависи од колку има работење на пример ..ако ти менат гумички и 2те жици..се наплака 300 до 400 ден...а ако имас одлепено и изгубено некоја брикета ке ти наплатат повеке..
Mene za menuvanje na zickite ne mi naplakat.Samo uzgubih edna briketka, ama doktorkata bese na odmor i trgnah jas bez da mi zalepat nova,ne znam mozno e da mi naplate.
 
Член од
10 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Како најдобро (со што и на кој начин) да се исчистат забите кога се носи протеза? Дали имате совет за некоја специјална паста или четка... или можеби некоја "дополнителна опрема"...
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
цената на контрола зависи од колку има работење на пример ..ако ти менат гумички и 2те жици..се наплака 300 до 400 ден...а ако имас одлепено и изгубено некоја брикета ке ти наплатат повеке..
Ако жиците се всушност лаковите, мени ми земаа по 1 000ден за еден.

--- надополнето ---

Како најдобро (со што и на кој начин) да се исчистат забите кога се носи протеза? Дали имате совет за некоја специјална паста или четка... или можеби некоја "дополнителна опрема"...
Хигиената треба да биде максимална, тоа си го знаеш. Забите треба да се мијат по секој оброк и подолго од вообичаено, а четкичката треба да си ја менуваш почесто затоа што од протезата се криват влакненцата и ја губи функцијата. Ластичињата ќе одиш да си ги менуваш редовно, а брекетите можеш да си ги исчистиш со чепкалка за заби пред миењето.
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
250 евра?????:uvo:
Зашто бе јас разбрав поефтино....у п.м. ебате беља, кај растат пари???
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
250 евра?????:uvo:
Зашто бе јас разбрав поефтино....у п.м. ебате беља, кај растат пари???
Провери на повеќе места, различно е. Барем јас ко ставав имаше разлики во цените, но сепак неможеш да очекуваш да биде ефтина. Јас ја платив толку 250 евра, но верувај резултатите се неверојатни.
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Знам за резултатите, не се сомневам, но....250 евра:uvo:
Ај да не мрчам уште од сеа, прво ќе се распрашам убаво...ваљда ќе се најде нешто поефтино:icon_mrgr
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Знам за резултатите, не се сомневам, но....250 евра:uvo:
Ај да не мрчам уште од сеа, прво ќе се распрашам убаво...ваљда ќе се најде нешто поефтино:icon_mrgr
Хехе провери си, сепак од доктор до доктор има разлика, а и зависи за што ја носиш протезата. Јас знам ко ја ставав (одамна беше) си имаше ценовник шо се ти треба за твојот проблем и ќе ти израчунаат колку треба вкупно. Сега можеби да си има некоја фиксна цена незнам, али во секој случај најверојатно можеш да ја плаќаш на рати (јас имав таква можност). :)
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Хехе провери си, сепак од доктор до доктор има разлика, а и зависи за што ја носиш протезата. Јас знам ко ја ставав (одамна беше) си имаше ценовник шо се ти треба за твојот проблем и ќе ти израчунаат колку треба вкупно. Сега можеби да си има некоја фиксна цена незнам, али во секој случај најверојатно можеш да ја плаќаш на рати (јас имав таква можност). :)
Па не е гочем проблем, матичниот заболекар рече дека може да се среди и со обична протеза, ама ја не бев доволно упорна, а сега е веќе касно за таква...и плус ако даваат на рати топ...нема да мрчам хахахха
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Па не е гочем проблем, матичниот заболекар рече дека може да се среди и со обична протеза, ама ја не бев доволно упорна, а сега е веќе касно за таква...и плус ако даваат на рати топ...нема да мрчам хахахха
И јас имам носено мобилна (обична) протеза, али исто не бев доволно сериозна, или ајде да кажам упорна. Не ја носев секогаш, на школо не сум ни пробала да ја носам, а и кога ја носев ако многу ме заболеше јас си ја вадев, па така да... а оваа фиксната болело не болело нема вадење :) Али ако планираш да ставиш, што побрзо тоа подобро :):) Проблемот побрзо ќе биде решен.
Инаку на крај пак се ќе треба да заврши со мобилна протеза :). Јас имав можност да бирам мегу мобилна и ретејнер, па многу јасно ретејнерот си го избрав (затоа што не се вади) :icon_bigg:icon_bigg
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Знам дека што побрзо-тоа подобро, ама сеа за сеа чекам прилив на пари хахаххах
И прво да ја износам фиксната, па за после ќе мислам дали мобилна или ретејнер...имаТ време:icon_mrgr
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
820
Поени од реакции
290
Imam 24 godini.
Gornite zabi [gornata vilica] sosema mi gi prekrivaat dolnite zabi[dolnata vilica].
Vcera me posovetuvaa da stavam fiksna zaradi vilicnata koska ponatamu da ne sum imal problemi.

Ne mi e sram ili neso slicno dokolku stavam, za moeto dentalno zdravje se raboti ali mn se skapi.

Sekade e razlicna cenata. Vo SK e sekogas poskapo otkolku nekoj drug grad vo MKD.
Jas prasav vo edna privatna ordinacija vo SK, mi rekoa 400 evra [za edna vilica so vkluceni kontroli].
Se javiv vo Bitola, mi rekoa 250 evra [za edna vilica so vkluceni kontroli].
Znaci sekade e razlicno.
Zavisi mnogu.
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Да знам, јас прво носев еден апарат за да ми се врати долната вилица назад, а потоа носев доле фиксна. Скапо е, посебно контролите секој месец, но дефинитивно се исплатеше :D Иначе Amateur прашај на Стоматологија во Скопје, таму е 13 000 само една, без контроли. Од време на време има попусти, па може ќе фатиш нешто :)
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Да знам, јас прво носев еден апарат за да ми се врати долната вилица назад, а потоа носев доле фиксна. Скапо е, посебно контролите секој месец, но дефинитивно се исплатеше :D Иначе Amateur прашај на Стоматологија во Скопје, таму е 13 000 само една, без контроли. Од време на време има попусти, па може ќе фатиш нешто :)
Па не се многу 13 000 во споредба со другите споменати цени.
А кога тоа отприлика има попусти?
 
Член од
10 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Па не се многу 13 000 во споредба со другите споменати цени.
А кога тоа отприлика има попусти?
Јас видов многу топ реклама на МТВ за тај некој стоматолошки комплекс во Скопје,(не знам како се вика најточно) ама имаат се и сешто и ок кадар, професори по факултетите... така да кој е во можност да појди таму да се консултира ќе добие можеби подобро мислење и пониска цена... Да, и би сакала да знам дали некој од вас таму местел фиксна и колку е задоволен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom