Фиксна протеза

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Се познаваат ли овие и колку се поскапи од обичната железарија?:)
E вака за ппознавање. Се познаваат многу помалку. Но сепак денес за обичните портези имаш бои и можеш да ги ставиш и да не паѓа металот толку во очи. Исто позитивно е што ако ставиш потемна боја темно плава илит емно црвена ти ги прави забите да изгледаат многу бели.

А за срамеењ и јас сега ќе савам портеза на 23 години и ме боли таквото (нека ме извинат на израз) за тоа дали било срам или не.
 

Marshmallow

◦Kajganaholic◦
Член од
28 март 2009
Мислења
450
Поени од реакции
25
Nosam proteza..nakaj 4 meseci.Znam deka eden den kje se isplati :)
na pochetokot mi beshe sram da se nasmeam ali sega gajle mi e.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Се познаваат ли овие и колку се поскапи од обичната железарија?:)
Oбични фиксни - 600 евреи
Од тие што се носат само 7-8 месеци - 950 евреи
Порцелански - 1200 евреи
Лингвални фиксни (одвнатре што се ставаат) - 1500 евреи

За двете вилици се цениве.

Контроли не се плаќаат. Бујрум :icon_lol:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Oбични фиксни - 600 евреи
Од тие што се носат само 7-8 месеци - 950 евреи
Порцелански - 1200 евреи
Лингвални фиксни (одвнатре што се ставаат) - 1500 евреи

За двете вилици се цениве.

Контроли не се плаќаат. Бујрум :icon_lol:
Изгледа јас ќе да сум единствената шо плаќат 1200 денари месечно контрола (за поголеми зафати 1500 )
јооој матичниов стварно скап е.
 
T

tanja5

Гостин
Ve molam kazete mi dali fiksna proteza e taa sto gi korigira zabite za da ne ostanat iskriveni, ili ako stojat napred. Ima mnogu novi zborovi i poimi vo makedonskiot jazik koi ne mi se poznati. Blagodaram na odgovorot. Pozdrav.:smir:
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
...Утре идамм да ставамм.:// њањааа само доле:):vozbud:

Пред 5 години требаше да ми стават фиксна ама некако се извлеков со мобилна.Ја носев редовно, дури и повеќе отколку што беше потребно.
Ја мобилна иам носено 5-6 години, и што фајде... ВООПШТО не ми се исправијаа:tapp:
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
136
Поени од реакции
25
e imam edno prasanje: drugarkami treba da nosi fiksna proteza,no ima nesto nerazjasneto: dali ke moze na polumaturata protezata da se izvadi i naredniot den pak da se stavi?...deka i bilo glupo da nosi proteza na polumatura...aj plss odgovorete
 

Anti Spam Master

Anti Spam Master
Член од
22 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
1
e imam edno prasanje: drugarkami treba da nosi fiksna proteza,no ima nesto nerazjasneto: dali ke moze na polumaturata protezata da se izvadi i naredniot den pak da se stavi?...deka i bilo glupo da nosi proteza na polumatura...aj plss odgovorete
имајте вие надеж дека може да се извади само на еден ден.
не може зошто се фиксира за забите, а процедурата на вадење е долга и затоа нека не става до тогаш отпосле нека стави:helou:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Јас изглеа ќе морам да ставам фиксна и тоа само заради еден заб-горна тројка! :nerv: Сеа ќе треба да ја носам фиксната за четворката да дојде на местото на тројката, петката кај четворката и сите така да се поместат. Кажете ми приближно колку време ќе треба да ја носам и дали има некој искуство со ваков сличен случај. Иначе горната тројка никогаш не ми израсна :S
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Јас изглеа ќе морам да ставам фиксна и тоа само заради еден заб-горна тројка! :nerv: Сеа ќе треба да ја носам фиксната за четворката да дојде на местото на тројката, петката кај четворката и сите така да се поместат. Кажете ми приближно колку време ќе треба да ја носам и дали има некој искуство со ваков сличен случај. Иначе горната тројка никогаш не ми израсна :S
Па би требало околу една година,ако не и помалку,толку е од прилика просекот за фиксна, со оглед на тоа што немаш некоја тешка инклинација, само хиподонција. И радувај се олеснето ти е што најверојатно нема да мораш да отстрануваш други заби:) Единствено може да ти се јави проблем у оклузија,па тоа да одолговлече, ама тоа ортодонтот си знае ќе си среди таму.

И луѓе, гледајте да не ви вадат 6ки, ептееен у краен случај тоа, инаку инсистирајте на 4ки, ако има потреба да се вади некој заб.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Si[M]onA;3354285 напиша:
...Утре идамм да ставамм.:// њањааа само доле:):vozbud:



Ја мобилна иам носено 5-6 години, и што фајде... ВООПШТО не ми се исправијаа:tapp:
Јас едно време носев мобилна 5-6 месеци и ми се исправија требаше уште да ја поносам ама ја баталив :)
 
С

Спенсер

Гостин
Јас изглеа ќе морам да ставам фиксна и тоа само заради еден заб-горна тројка! :nerv: Сеа ќе треба да ја носам фиксната за четворката да дојде на местото на тројката, петката кај четворката и сите така да се поместат. Кажете ми приближно колку време ќе треба да ја носам и дали има некој искуство со ваков сличен случај. Иначе горната тројка никогаш не ми израсна :S
колку време...неможе да се каже... ама да ти кажам,кога ке ти ја извадат фиксната (окулу 1год би требало...),после тоа ке носиш мобилна... :) мора и мобилна да се носи...
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
колку време...неможе да се каже... ама да ти кажам,кога ке ти ја извадат фиксната (окулу 1год би требало...),после тоа ке носиш мобилна... :) мора и мобилна да се носи...
Јас кога бев помала носев мобилна и памтам дека за еден месец забите се поместуваа за еден милиметар, а не знам зашо сеа со фиксната ќе треба цела година (12 месеци) некако многу ми се глеа :S
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Изгледа јас ќе да сум единствената шо плаќат 1200 денари месечно контрола (за поголеми зафати 1500 )
јооој матичниов стварно скап е.
веруј ми не си единствената, протезава ја носам поише од 2 години и секој месец идам на контрола и плаќам по 800-1000-1500 за поголеми зафати како што рече. Ова у клиника иначе, да знаев отпочеток на приватно ќе идев, таму плаќаш барем протезата и после не се замараш со наплата за контроли.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Si[M]onA;3354285 напиша:
...Утре идамм да ставамм.:// њањааа само доле:):vozbud:



Ја мобилна иам носено 5-6 години, и што фајде... ВООПШТО не ми се исправијаа:tapp:
јас мобилната ја беех фрлила, и сеа носам фиксна и на двете вилици.Ама ке ми ги извадат у прва ваљда.Ај ке истрпам, после холивуд смајл
 

Kajgana Shop

На врв Bottom