Фиксна протеза

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Jas nosev 4 mobilni ama nishto..zabite mi ostanaa isti..Vchera ja izvadiv ushte ednata shestka i mi rekoa deka sigurno ke mi se ispravat...Sama se tesham so toa shto sekogash koga ke pomislam na proteza si velam podobro godina ipol ili 2 da nosam proteza otkolku cel zivot krivi zabi..No koga ke dojde momentot da ja stavam i da izlezam pred drushtvo so proteza neznam kako ke mi e :raz:
е па и ти шо си се стресила толку..
друштво ко друштво ќе им е чудно првите денови после ќе се навикнат.
И шо ти е галје пак за другите, ставај таму фиксна.. ти викам јас дека ќе ја засакаш како јас шо сум приврзана за неа..
првите денови можеби ќе те боли и ќе ти е чудно..ама ќе се навикнеш не се секирај
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Остај клавањето,ами ко ги изваде сестра ми протезите , вилицата до земја ми падна,ко коњ беше во забите.Ама заради единствената причина шо не бевме навикнати на новиот изглед на забите,сега има супер заби.
Значи,деца,16-17 годишни,ич не се секирајте за шините,за ваше добро се.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
А има ли кајнас од фиксните протези но од внатрешната страна на забите ?гледам тука во Америките сите со такви се ... па си се мислев ако има кај нас да си ставам една :D
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Jas sega ke stavam na 18-19 avgust i mi rekoa deka pred da pojdam na shkolo ke ja imam protezata..pa kje ja nosam godina ipol- dve...Za drushtvoto neznam kako ke mi e no koga zboruvav so drugarka mi taa mi reche deka ke bidam interesna i da ne me gajle za drugite zoshto ke imam na kraj najubavi zabi :wink:..a za tie protezi shto se stavaat od vnatreshna strana sum slusnala i jas ama neznam dali gi ima kaj nas..a i da gi ima sigurno ke koshtaat mnogu :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
А има ли кајнас од фиксните протези но од внатрешната страна на забите ?гледам тука во Америките сите со такви се ... па си се мислев ако има кај нас да си ставам една :D
Не се лажи со тие глупости, ем парите ќе ти ги земат ем јазикот ремпере ем за чистење Господ ќе го видиш.

Имам пишувано на оваа тема повеќе за тоа. :)
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
A pri zborenje smeta li protezata?? Nemoj koga ke stavam da shushkam dodeka zboruvam :icon_razz =))
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
A pri zborenje smeta li protezata?? Nemoj koga ke stavam da shushkam dodeka zboruvam :icon_razz =))
Нема да шушкаш, не е ни приближно толку отежнато зборувањето како на пример со мобилна протеза. Додуша, си слушнала некој да шушти со фиксна?:) Освен ако има говорна мана.
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ееј бев денеска да ми стават протеза..ми ја наместија и се е добро :wink: Чудно ми е сега ама ке ја навикнам..малце ке имам прблеми оваа недела со јадењето ама ке се снајдам :icon_razz:icon_razz
 

Day4walker

Doyle Brunson
Член од
18 ноември 2008
Мислења
132
Поени од реакции
8
Ееј бев денеска да ми стават протеза..ми ја наместија и се е добро :wink: Чудно ми е сега ама ке ја навикнам..малце ке имам прблеми оваа недела со јадењето ама ке се снајдам :icon_razz:icon_razz
е брат ја носев протеза две години фиксна и да ти казам ке ја навикнес одма и нема ни да знаеш дека ја носиш освен ако некој не те потсети иначе ич да не ти е гајле ке ти се исправат забаите и к бидеш највечи фраер :party3::party3: само иди редовно на контроли таму на затегања иначе да знаеш после секое затегање забите ке ти трнат малку нервира тоа у јадење немоеш да јадеш ова она али тоа е само 3-4 дена и пак исто и најнормално позз
 
Член од
25 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
A moze nekoj da mi kaze kolku cini fiksnata,sakam da stavam samo na dolnata vilica.
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
250-300 тука некаде ...и ставај ич не му се мисли после нема да престанеш да се смееш (од коа ке ја извадеш мислам) :D
 
S

SSS-Stolica

Гостин
A pri zborenje smeta li protezata?? Nemoj koga ke stavam da shushkam dodeka zboruvam :icon_razz =))
Нема да имаш никакви пречки во говорењето...едино ако не ти стават некои додатоци како Хиракс и Лингвален лак ко шо ми ставиа мене...ако ти стаат ќе имаш проблем само првите 2-3 недели после нормално ќе биде...ама шансите за овие 2 работи да ти ги стаат се многу мали...ептен се ретки тие случаеви со прогенија...не се секирај...
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Ставив фиксна, и почнав малку да шушкам кога зборувам, додуша почнав кога ги извадив двете шески, и ич не жалам

Од тие пусти заби со години си имав проблеми, ту заб те боли, ту уво, па главата, па пак забот... и се така без крај

Ама после две години ке си се смеам од осмица до осмица :kez:
Ми се смеат на шушкањето, ама ме боли К....

Сега малку ке боли, ама со години ме болеа и двете вилици, па навикната сум
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
имав порано фиксни 1 година ги носев и воопшто немам никакви прблеми при зборувањето
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
I jas gi izvadiv 2te sheski zatoa shto treba da mi se rashirat zabite za da moze da mi se ispravat prednive zashto nemaat mesto da izlezat nanapred..shestkite i onaka trebav da gi vadam zashto mi bea pokvareni...sega ja nosam protezava mesec i 10-15 dena i ich nemam problemi nitu so jadenje ni so nisto..duri zaboravam deka nosam proteza ja naviknav i mnogu si ja zasakav :wink::wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom