Феминизам!

S

staycalm

Гостин
Незнам како вам, ама мене феминизмот во последно време многу ми наликува како шќиптарска партија во Македонија, гурај до даска, кога веќе се може!
Дедо остај компјутерот бе..
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Мила Царовска е на секое општествено, интелектуално, политичко поле подобра од тебе и сите интелектуалци на форумов и сите политичари од десницата. Една од реткиот стварно квалитетен кадар на сдсм.
Стварно се трудам да не те цитирам, ама некогаш едноставно е појако од мене.
Ту не е тема и на Зајко една да му запееш, штета ама он кој го знае што род е:facepalm:
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Дедо остај компјутерот бе..
Ќе формирам движење на дедовци, со барање 3 дневна работна недела, за да можеме да одмориме и собереме сили, за барем една партија наделно, вака сме обесправени, шо е ова стопанкината;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Феминизам? Хех.. нема проблем. Почитувам ставови, подеднаква застапеност ама еве @Ilumious спомнува породилно.

Што е со доминатниот однос на мајката во тој случај? Мајката добива породилно, што добива таткото?

Зарем на таткото не му плаче бебето по 16 пати во денот. Има едвај 2 саати врзано за спиење во рок од 48 сати. Продуктивност на работа - Нула!
Зарем таткото не мењава пелени? Зарем таткото не го бања секој ден? Зарем таткото не треба да излезе да купи пелени, да земе кашички, нема обврски спрема своето дете? Едина разлика е таа билошката што мајката ја има тоа двете жлезди од кои навјасало млекото а и тоа не е незаменливо....

Е тој татко има 48 часа слободено време, и тоа прашање ако му ги даде газдата. Да се почасти со колеги, роднини и пријатели да си ја види сопругата детето, да спреми за нивниот пречек дома... После тоа за мажот почнува голготата, без право на отсуство, без право на одмор, бескрајна борба за својата фамилија, чуство на потчинетост, и нерамноправност.
Затоа што тоа породилно во западниот свет од maternity leave е променето во parental leave затоа што нели треба да бидеме подеднакви родители, светот се бори за правата на мажот. Да ги добие истите права како и жената.

Тоа е феминизмот!. Директен атак спрема машката популација која потчинета умира 10 години порано од женската популација. Затоа што од моментот кога ќе го стави жолтото округло желевце и кога ќе ја прсне спермата во тоа матката е осуден на пропаст. Затоа што системот го потчинил и му наложил така. Затоа што бракоразводните парници 90% завршуваат во корист на жената, автоматски класифицирајќи го таткото како неспособен да го одгледа своето дете, пошто ете системот тврди дека мајчинството е поголемо од татковството.


Само борба, само жестоко. Мора да се истрае. Кокошките можат да кокодакаат колку сакаат со маргинални глупости од типот
Прва награда за женско 12000, Прва награда за машко 15000. Тоа е се мачкање очи. Она што треба да се осврнеме се суштинските разлики а тие разлики одат на штета на мажот.
Не знам дали си информиран ама додека си го куцал болдов си можел да видиш дека Царовска пробува да изгура закон за породилно отсуство и за мажи. Досега жената можеше да се врати на работа а мажот да го преземе породилното и тој да седи со детето.

Ненаспан е таткото? Стварно? А хормоните што ти се куршлус додека доиш и телото што е изморено и сардисано од бременоста рамниш со ненаспаност и менување пелени? Знаете дека тело по бременост веќе никогаш не е како што било така?

Не само феминизамот гледам дека и медицината ја хакнавте, алал :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ај и на таткото да му дадат 9 месеци заедно со мајката. :pos: Нема потреба и еден месец е многу, две недели ок одмор ако има прво дете. Неискусни, бебето ноќе плаче и не знаете што му е, па помош на мајката итн.

Таткото повеќе е одморен и освен бањање, купување памперси, кашички и тоа не е секој ден, па и нема друга којзнае каква работа околу бебето. Понекогаш да го држи во раце и тоа е.
На детето повеќе му треба мајчинска грижа и тешко е да се одели од неа уште на почеток. Ако се додаде и тоа дека мајката треба да закрепне и од пораѓај, а таткото од што ќе закрепнува па омдор да има?

Одмор секако нема тие 3-4 дена после се доажа во нормала. Бебето спие и таткото спие. Мајката чува две бебиња. :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ок, и претходно имаме дискутирано на други теми. Целта не ми е да докажам дека немаш право, туку да ти укажам дека феминизмот го има насочено кормилото во погрешен правец и тој брод тоне. Така мапата во САД е рубин црвена, а нешто слично се случи и во Австралија, Бразил и во поедини држави во Европа на политички план. Додека се држиме до маргината никој нема да критикува, но ако се прескокне таа маргина и се бараат дополнителни права, како поголеми плати само за жените (Исланд), тогаш очекувај жестоки критики. Ние сме во рамките на маргините сеуште во Р.М.
Не муабетам јас за САД, Исланд, Мисланд. На македонски форум муабетам и ти ги пласирам тешкотиите со кои што се соочува македонската жена, не Американки искочени од Космополитен или Рада и Давкова за кои зима нема или па кретенки од невладини.[DOUBLEPOST=1554144937][/DOUBLEPOST]
На детето повеќе му треба мајчинска грижа и тешко е да се одели од неа уште на почеток. Ако се додаде и тоа дека мајката треба да закрепне и од пораѓај, а таткото од што ќе закрепнува па омдор да има?
Утврдивме дека мењање пелени = хормонален дисбаланс. Нема што ти сега тука да пљампаш!

Опоравување од бременост изедначија со менување пелени :cuc:
 
S

staycalm

Гостин
Ок е, Кончита Вурст, ги одбрани правата на хомосексуалците сеа се прифрли кај жените?
Мултитаскинг срц, плус, како да ти кажам ама поубавко ми е ко не сум заостанат. ;)
A сега слушни ми ја новата песничка, сигурен сум дека ќе ти се допадне:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не муабетам јас за САД, Исланд, Мисланд. На македонски форум муабетам и ти ги пласирам тешкотиите со кои што се соочува македонската жена.
Ок ми кратиш се’ што ќе напишам и се фокусираш на сегмент кој е законски покриен. Еве на некоја следна собиранка Манчестер- Челси ќе дојдам и ќе дискутираме на оваа тема. Вака само ќе се сложиме дека за ништо (поврзано со темава) нема да се сложиме. :)
 
S

staycalm

Гостин
@Ilumious викни ме и мене на таа собиранка за која збори професорот плиз, dying to meet him <3
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Имам спремено крст, света вода и колец од глог. Сите карти се на маса. :D
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.284
Поени од реакции
45.757
Ок е, Кончита Вурст, ги одбрани правата на хомосексуалците сеа се прифрли кај жените?
Ваљда битките со замислени противници помагаат човек да не се осеќа толку како промашај. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom